Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Kolej metropolitalna ze schematem sieci i przystanków

Data publikacji: 12 kwietnia 2019 r. 13:47
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
Kolej metropolitalna ze schematem sieci i przystanków
 

Szczecińska Kolej Metropolitalna przyspiesza coraz bardziej. Pisaliśmy już o będącym w toku projektowaniu przystanków i węzłów przesiadkowych oraz planowanym na kwiecień rozpoczęciu budowy drugiego toru na linii do Polic. Nowością jest schemat całej sieci i lokalizacja przystanków, które są już oficjalnie zatwierdzone.

Schemat zaprezentowało Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które prowadzi inwestycję w imieniu gminy Szczecin. Oprócz znanych szczecinianom stacji i przystanków, zamkniętych jesienią 2002 r., wzrok przyciągają nowe. To m.in. Szczecin Niemierzyn (przy Technoparku Pomerania), Szczecin Cmentarz Centralny (przy ul. Ku Słońcu), czy Szczecin Łasztownia.

- Największe znaczenie strategiczne, moim zdaniem, mają nowe przystanki: Łasztownia, Trzebusz i Goleniów Park. Powstają, by wzmocnić rozwój i atrakcyjność terenów - tłumaczy Paweł Okupnik, specjalista ds. obsługi projektu budowy SKM w Biurze SSOM. - W wypadku pierwszego wyprzedzą napływ nowych mieszkańców. Nawyki komunikacyjne lokatorów mieszkań na Łasztowni będą więc od początku inne, miejmy nadzieję, że chętnie wykorzystają atuty zintegrowanej komunikacji publicznej.

Są także stacje, które mają zadanie przejąć ruch pasażerski z rejonów dziś trudnych komunikacyjnie - to wspomniane już przystanki Szczecin Niemierzyn oraz Szczecin Cmentarz Centralny.

Potencjalnych pasażerów dziwi jednak brak na schemacie dotychczasowego przystanku Szczecin Mścięcino. Zastanawiają się też nad obsługą Wzgórza Hetmańskiego i Gumieniec.

- Nie rezygnujemy z Mścięcina - zapewnia Paweł Okupnik. - Przystanek zostanie przesunięty ok. 500 metrów bliżej mieszkańców, w okolice ul. Artyleryjskiej - ma być bardziej dostępny i wygodny.

Inaczej wygląda sprawa obsługi Wzgórza Hetmańskiego i Gumieniec. Trasa w stronę Niemiec nie znalazła się w I etapie budowy SKM. SSOM zapewnia, że do analiz wróci. Rozważane będą także inne trasy i kierunki, które już wskazują mieszkańcy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Natomiast do dyspozycji mieszkańców Pomorzan jest stacja... Pomorzany. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

Na zdjęciu: Wizualizacja węzła przesiadkowego

Fot. SOM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

a
2019-05-17 08:41:11
szkoda,że nie jedziemy do Trzebieży.
mieszkaniec
2019-04-13 09:33:53
Szkoda że nie jest włączony w SKM przystanek Szczecin gumieńce. Powstaje w okolicy przystanku ogromne osiedle a i mieszkańcy Przecławia i Warzymic (które ciągle też się rozbudowuje) i stoją w korkach też chętnie by skorzystali. Wtedy Dojazd SKM do np. Dworca Głównego trwałby ok.10 min a nie jak teraz nawet 30 min (w godz.porannych czy popołudniowych). Projektańci SKM pomyślcie o tym.
@Marek
2019-04-12 22:05:37
Wystarczy zmniejszyć częstotliwość autobusów albo ograniczyć ich trasy tylko jako dojazdowe do stacji SKM w Policach. I zachować tylko te z linii autobusowych które nie powielają przebiegu linii kolejowej. Tak funkcjonuje transport zbiorowy w cywilizowanych krajach. Latem można by przedłużyć linię policką na plażę do Trzebieży
Jeszcze linia na Przecław
2019-04-12 21:48:29
Wystarczy przedłużyć linię z Polic przez Wzgórze Hetmańskie - Gumieńce - Warzymice
Nazwa
2019-04-12 21:32:00
A te kolory linii co znaczą?
Marek
2019-04-12 18:33:36
Do malkontentów, przetarg na projekt i WYKONANIE dawno rozstrzygnięty. Odpowiedni ludzie kończą fazę projektowania. Pieniądze na tory i przystanki są zaklepane. Do miasta i pozostałych korzystających gmin należy wykonanie infrastruktury okolicznej. Parkingi, nowe lub przesunięte przystanki KM. Ja i wielu znajomych będziemy korzystać. Odcinek do Niebuszewa będzie żył. Do Gryfina, Stargardu, Goleniowa będzie tylko lepiej. Do Polic obawiam się pustek.
Robert
2019-04-12 18:15:36
Jeździć będą wszyscy mieszkańcy szczecińskiego obszaru metropolitalnego jak sama nazwa wskazuje. Bardzo dobrze, że taka kolej powstaje. Wszystkie poznanie, bydgoszcze itd już dziś nam zazdroszczą.
kto będzie tym jeździł?
2019-04-12 17:52:37
niech podniesie rękę.
Czytelnik
2019-04-12 16:36:51
Z tym "przyśpieszaniem" bym nie przesadzał.Przesadne określenia nijak się mają do rzeczywistości.Na wszystkich dostępnych i znanych przystankach SKM,kompletnie nic się nie dzieje.Niektóre przystanki zarosły chwastami,peronów nie widać bo trawa,krzaki sięgają po dachy przystanków.Wygląda to jak z filmów grozy.Pisanie więc o jakimś przyśpieszaniu czy modernizacji to klasyczna manipulacja opinią publiczną.Jeżeli cokolwiek i gdziekolwiek coś się dzieje to zapewne w gabinetach magistratu na stołach kreślarskich ale nie w terenie bo tam nadal lata"80"
tollo
2019-04-12 15:33:53
Miedzy Głównym a Niebuszewem to wygląda że będą często kursować

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA