Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Podgrodzie dla seniorów

Data publikacji: 2018-07-05 13:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Podgrodzie dla seniorów
 

Centrum Edukacji, Rehabilitacji i Integracji „Podgrodzie” w Nowym Warpnie zostanie wydzierżawione na 10 lat organizacji pozarządowej. Zainteresowane są trzy. Każda planuje utworzenie tam miejsca opieki i aktywizacji seniorów. Zarząd powiatu wybierze jedną, chociaż samą umowę podpisze dyrektorka Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, która zarządza tym centrum.

To właśnie Zespół Szkół ogłosił, że szuka najemcy lub dzierżawcy na Podgrodzie. Wcześniej ogłaszane przetargi, dotyczące jego sprzedaży, nie przyniosły efektów.

– Na ogłoszenie o dzierżawie lub najmie Podgrodzia odpowiedziały trzy organizacje – informowała na specjalnie zwołanym spotkaniu dla radnych Beata Chmielewska z zarządu powiatu. – Dyrektor prosi, abyśmy zajęli stanowisko w tej sprawie. Zwłaszcza że wszystkie te oferty zawierają prośbę o najem na 10 lat. A tego już trwały zarządca nie może zrobić bez zgody zarządu powiatu. Prosimy więc państwa o opinię na temat tych ofert.

Przedstawicielka zarządu powiatu podkreślała, że wydzierżawienie ośrodka jest korzystne.

– Bo zakładamy, że nie będziemy ponosić kosztów utrzymania Podgrodzia, a to już jest bardzo duża wartość – mówiła. – Teraz dokładamy do niego około 300 tysięcy złotych rocznie. A przy tym ono niszczeje. Warto więc szybko podjąć decyzję.

Sam starosta dodawał, że od początku zarząd stawiał na określone funkcje tamtego miejsca.

– Uznaliśmy, że nie chodzi o jakikolwiek rodzaj działalności, a raczej o profilowanie jej w takie strony, które będą realizacją polityki powiatu (ten stawiał na działalność edukacyjną lub opiekuńczo-aktywizującą dla seniorów – red.) – mówił starosta Andrzej Bednarek. – I wszystkie trzy oferty są jednakowe, dotyczą polityki opiekuńczej, senioralnej. Ale każda z nich różni się w szczegółach.

Organizacje, które zgłosiły oferty, to: Spółdzielnia Bytowo-Rehabilitacyjna Podgrodzie, tworzona przez aktywistów Stowarzyszenia Ziemia Warpieńska (w planach ma utworzenie spółdzielni dla osób niesamodzielnych i seniorów); Szczecińskie Stowarzyszenie Złoty Wiek (planuje utworzyć Podgrodzki Dom Seniora); Fundacja Wesoła Zmarszczka (dom opieki dla osób starszych i niesamodzielnych).

Doświadczenie w tego typu działalności ma tylko Stowarzyszenie Złoty Wiek. Ono też już współpracuje z powiatem i prowadzi na jego zlecenie dzienny dom opieki dla seniorów w Policach. Wygląda na to, że tej organizacji radni są skłonni najbardziej zaufać.

– Moim zdaniem jedyna spójna oferta, to ta od organizacji „Złoty Wiek” – przyznawała Anna Ryl, przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury. – Bo analizuje, ile tych osób może przyjąć, od kiedy, racjonalnie przedstawia, ile potrzeba czasu na przygotowanie bazy i jak to dalej ma się rozwijać. Cały ten proces wydaje się być przemyślany. Ale to moje odczucia, nie wypowiadam się w imieniu komisji, bo nie głosowaliśmy tego.

Radni chcą jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji odwiedzić Podgrodzie i ocenić jego bazę. Zrobią to w piątek 6 lipca.

Agnieszka SPIRYDOWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

senior
2019-04-18 08:15:53
czy można już składać wnioski do domu seniora ?/
PRZEKRĘT !
2019-01-08 10:01:47
Od ponad pół roku absolutnie nic się w Podgrodziu nie dzieje. Nie powstaje żaden Dom Seniora, a ludzie, którzy byli zainteresowani zatrudnieniem odsyłani się z kwitkiem od władz Stowarzyszenia. Przed wyborami hucznie ogłaszano nowe idee, po wyborach już nikogo nie interesuje los nieruchomości i zdolność Stowarzyszenia do podjęcia działalności. Ciekawe kto ponosi koszty utrzymania obiektów? Czyżby znowu Starostwo Powiatowe? A może zgodnie z dzierżawą Stowarzyszenie? Przekręt widać gołym okiem na odległość! Ciekawe ile będą musieli dokonać malwersacji, by prasa wreszcie nagłośniła temat?!
Wtajemniczony
2018-09-26 18:34:35
Tylko szkoda że każdy udaje że nic się nie dzieje. Nikt tego nie nagłaśnia. Wszyscy siedzą cicho i dalej robią te machloje. Tego pana wybral Powiat. To im trzeba podziękować bo wsadzili swojego człowieka swoich ludzi.... Dbają o swoje interesy swoje tyłki kosztem innych ludzi. Nie wspominając co się dzieje w placówce Sosw nr 1 o której też jest głośno jak są traktowani pracownicy. Szkoda że nikt temu się nie przyjrzy bliżej.... A Napewno każdy by był w szoku.
exPRACOWNIK ROMERA
2018-07-29 19:33:30
Jeśli słyszysz "Stowarzyszenie Złoty Wiek" to wiedz, że chodzi o kasę, nie o człowieka!
Szczecinianin
2018-07-20 09:30:43
Obiektywny dlaczego jako obywatel pozwalasz na szerzenie nieprawia. Chciałem sprawdzić co i zacz ta fundacja, ale nie ma nic na stronie tego DPS-u. To pewne info? Gdzie to znaleźć?
członek
2018-07-17 20:58:08
dyrektor podpisuje umowę ze swoją pracownicą jednocześnie panią prezes, mafijne powiązania, klika, gdzie prokuratura ?
tobago
2018-07-09 09:49:10
A komuś doopę ściska z tymi lamentami w komentarzach. Podrgodzie i Nowe Warpno mają beznadziejne położenie, tam zewsząd jest daleko i nie po drodze. Trzebierz to samo. Ani szczecinianie, ani niemiaszki też nie mają po co przyjeżdżać to tych miasteczek. Sory, ale nie wszędzie da się stworzyć kurort. Dom starców działa zdaje się w Rzedzinach.
RODO
2018-07-06 08:56:49
Może operator zauważa że dobra rada łamie regulamin ?
Obiektywny
2018-07-06 08:40:29
Ludzie w tym mieście Szczecin nie można być ponadprzeciętnym. Romer to był najlepiej rozwijajacy się dom jaki znam. Teraz to wszystko upadło bo nie ma gospodarza tylko administrator urzędnik Pani Strzelczyk. Taka jest zasada w mieście jak ktoś odchodzi to trzeba go opluć. Gratuluję wyboru na pewno Podgrodzie ruszy i będzie służyło ludziom starym jak kiedyś dps przy ul. Romera. A kontrolę są różne tą była celowa i nieobiektywna. Bez tego stowarzyszenia ktore dzialalo naorawde na rzecz domu nie dają rady zobaczcie nową stawkę żywieniowa chodz nowa Pani dyrektor opluła poprzedników ale sama zaangażowała się w nową fundację na rzecz domu skoro to bylo zle? ?a ciągle ma jeszcze problemy i tu naprawdę karne z poprzednią swoją organizacja i wyciąganiem pieniędzy z NFZ. Jak teraz w tym domu pachnie. Zapraszam zobaczyć. Mierny bierny ale wierny. Cały Szczecin
Miejski włóczykij
2018-07-05 22:14:10
Uważam,że Nowe Warpno z przyległym Podgrodziem nie wykorzystują swojego potencjału głównie walorów turystycznych,swojego położenia nad Zalewem czy Jeziorem.Jest to piękny zakątek na turystykę,wypoczynek a jakoś władze nie mogą do końca się zdecydować w jaką stronę iść i na co się zdecydować.Brak bazy noclegowej skutecznie zniechęca turystów-w tym niemieckich do tego by spędzać tam więcej jak jeden dzień czas.Ten sam grzech zaniechania można dostrzec w Trzebieży.Kompletnie tego nie rozumiem dlaczego nie ma odważnych i nie stawiają na turystykę mając taki kapitał i potencjał.
Obiektywny szczeciniann-wujek dobra rada
2018-07-05 19:48:28
"Gratuluję wyboru" !!! :)))Stowarzyszenie Złoty wiek to nikt inny jak pan były dyrektor z Domu Pomocy Społecznej w Szczecinie na ul.Romera , który został z hukiem "wydalony" !!!. Czy Police są tak daleko od Szczecina żeby powierzyć swoje zasoby takiej osobie jak pan Budzisz nie konsultując jego wcześniejszych "osiągnięć" w DPS Romera ?? Nie wierzę ... Opamiętajcie się Policzanie puki czas !!!Zachęcam do lektury do audytu pokontrolnego ze stron urzędu miasta Szczecin tam zobaczycie państwo prawdziwe oblicze pana Budzisz a :)) Dziwne ,że jeszcze jest na wolności ... Obecna prezes w/w stowarzyszenia Złoty Wiek Katarzyna Kałucka była wcześniej jego zastępcą ... Czy coś trzeba jeszcze dodać ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA