czwartek, 04 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Poczta Polska przestrzega przed oszustwami „na pocztowca”

Poczta Polska przestrzega przed oszustwami „na pocztowca”

Poczta Polska przestrzega przed oszustwami „na pocztowca”
Data publikacji: 2019-02-17 21:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 3305 376196

Poczta Polska ostrzega przed nową formą oszustw polegających na wyłudzaniu pieniędzy od starszych osób. Wspólnie z policją apeluje o rozwagę i informowanie o podejrzanych sytuacjach. Dzięki czujności pocztowców grupa złodziei trafiła w ręce lubuskiej policji.

Najnowsza metoda jest dziecinnie prosta: oszuści dzwonią do swojej ofiary dwa razy. Pierwszy podaje się za pracownika Poczty Polskiej, który informuje o przesyłce i prosi o szereg danych osobowych. Potem dzwoni drugi oszust, który przedstawia się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Pyta, czy przed chwilą dzwonił ktoś z poczty i udając zatroskanego, poucza rozmówcę, że przez tak nierozważne podanie swoich danych, jego oszczędności są zagrożone. Następnie poleca, by pieniądze przelać na wskazane konto bankowe.

Policja przypomina, że prawdziwi pracownicy służb nigdy nie proszą telefonicznie o udział w prowokacji, ani o pieniądze czy wrażliwe dane. Poczta Polska również nie dzwoni do swoich klientów z prośbą o przekazanie danych osobowych.

Dzięki czujności pracowników placówki pocztowej w Zielonej Górze i Babimoście (woj. lubuskie) udało się uchronić dwie starsze panie przed przelaniem oszczędności na konto oszustów. Złodziej, podający się za funkcjonariusza, opowiedział zmyśloną historię o akcji policji przeciwko grupie przestępców. Przekonał kobietę, by wypłaciła z konta swoje oszczędności, a następnie przelewem ekspresowym na poczcie przekazała je na wskazane konto. 75-latka postępowała zgodnie z instrukcjami, ale jej zachowanie wzbudziło czujność pocztowców, którzy zadzwonili na policję. Pracownicy banku zdążyli zablokować przelew, który kobieta wykonała chwilę wcześniej.

(p)

Fot. Robert Wojciechowski 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie