Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Okradli seniora. Tym razem przez konto elektroniczne

Data publikacji: 15 lutego 2019 r. 13:26
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Okradli seniora. Tym razem przez konto elektroniczne
 

Podali się za fałszywych policjantów i namówili 75-latka aby założył elektroniczne konto bankowe. Później wykorzystali podane przez seniora hasła i przelali z jego konta 35 tysięcy złotych. Do tego oszustwa doszło w Koszalinie.

Oszukany 75-latek z Koszalina zrelacjonował całe wydarzenie prawdziwym policjantom. Niestety już po tym, jak został okradziony.

Z jego relacji wynika, że w godzinach popołudniowych na jego stacjonarny numer telefonu zadzwoniła kobieta. Przedstawiła się jako policjantka Dorota Kowal i podała zmyślony numer legitymacji służbowej. Poinformowała, że obecnie na terenie Koszalina zatrzymani zostali przestępcy, którzy, posługując się sfałszowanymi dokumentami tożsamości, wyłudzali pieniądze z banków.

Kobieta poinstruowała seniora, aby poszedł do banku i założył bankowość internetową. Przekonywała, że pieniądze 75-latka tylko wtedy będą bezpieczne. Oszustka poprosiła o numer telefonu komórkowego starszego mężczyzny, dzięki czemu miał kontrolę nad tym, co robi senior i czy faktycznie nie powiadamia policji lub członków rodziny.

75-latek udał się do banku, w którym miał swoje oszczędności i aktywował dostęp do e-bankowości. -Po wyjściu z banku jeszcze raz usłyszał zapewnienie ze strony oszustki, że wkrótce pieniądze zostaną mu zwrócone. W trakcie rozmowy telefonicznej podał kobiecie dane dostępowe, czyli login i hasło do konta.

Po kilkudziesięciu minutach zaniepokojony 75-latek wrócił do banku, gdzie uzyskał informację, że z jego konta dokonano 7 przelewów ekspresowych na łączną kwotę 35 tysięcy złotych.

Wtedy mężczyzna zorientował się, że stał się ofiarą oszustwa.

Policja przypomina, że jej funkcjonariusze nigdy nie dzwonią do mieszkańców i nie proponują udziału w tego typu działaniach, nie pobierają żadnych pieniędzy i nie każą dokonywać żadnych wpłat na konta bankowe. W każdym przypadku należy zachować ostrożność, a w razie wątpliwości zaleca się kontakt z policją pod numerem 112.

(a)

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Edmund
2019-02-15 20:56:33
Oszuści okazali się cwańsi od niedoszłych budowniczych wieźowcow na Srebrnej,nie dali się nagrać.
Naiwny
2019-02-15 18:14:01
Taki sam naiwny jak goście protestujacy pod TVP w Szcze4cinie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA