piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > PO złożyła zawiadomienie na prokuratora prowadzącego sprawę Gawłowskiego

PO złożyła zawiadomienie na prokuratora prowadzącego sprawę Gawłowskiego

PO złożyła zawiadomienie na prokuratora prowadzącego sprawę Gawłowskiego
Data publikacji: 2018-04-14 19:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1267 322803

Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann złożył w sobotę do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o nadużyciu uprawnień funkcjonariusza publicznego przez prokuratora, który postawił zarzuty posłowi PO Stanisławowi Gawłowskiemu.

Według Platformy, prok. Witold Grdeń kontynuował swoje czynności i postawił zarzuty posłowi, pomimo złożonego w Sejmie wniosku o reasumpcję głosowania ws. uchylenia immunitetu Gawłowskiemu. Platforma wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego ws. prokuratora.

Neumann wskazał, że prokurator dopuścił się naruszenie praw posła do sprawiedliwego i wnikliwego rozpoznania sprawy.

Gawłowski – poseł i sekretarz generalny PO – został w piątek zatrzymany w Szczecinie przez CBA, następnie usłyszał pięć prokuratorskich zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dzień wcześniej zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie sekretarza generalnego Platformy, wyraził w głosowaniu Sejm.

We wniosku do Prokuratora Generalnego, Neumann zwrócił uwagę, że PO wnioskowała o reasumpcję głosowania ws. Gawłowskiego w piątek - jeszcze podczas trwania posiedzenia Sejmu. Jak dodał, posłowie Platformy wskazali wtedy, że wynik głosowania budzi ich wątpliwości.

W rozmowie z PAP rzecznik PO Jan Grabiec zaznaczył, że przed czwartkowym głosowaniem Gawłowski wystąpił do marszałka Kuchcińskiego "o to, żeby zgodnie z regulaminem móc zabrać głos i przedstawić posłom informację na temat tego wniosku". "I tego zabrania głosu mu odmówiono, wpływając w ten sposób na wynik głosowania" - oświadczył.

Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek oceniła, że "wniosek ten był bezprzedmiotowy i PO doskonale o tym wiedziała". Jak tłumaczyła, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, jak i osoba z Kancelarii Sejmu, wyjaśnili, iż zgodnie z regulaminem, Gawłowski zabrał głos w debacie, a przeniesione na kolejne posiedzenie Sejmu było tylko głosowanie. - To jest kolejna próba wywołania politycznego zamętu ze strony PO – oceniła Mazurek.

Neumann we wniosku do prokuratora zaznaczył też, że podjęcie przez marszałka Sejmu decyzji o odmowie reasumpcji głosowania "było bezprzedmiotowe, ponieważ decyzję w tej kwestii mógł podjąć tylko i wyłącznie Sejm na posiedzeniu plenarnym". Według przewodniczącego klubu PO "do czasu rozstrzygnięcia wniosku o reasumpcję głosowania, Gawłowskiemu przysługuje przywilej nietykalności; nie może on być aresztowany, ani zatrzymany".

W sobotę Prokuratura Krajowa poinformowała, że "po zakończeniu czynności procesowych z podejrzanym posłem Stanisławem G., w sobotę zostanie skierowany do sądu wniosek o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania".

Zarzuty postawione Gawłowskiemu dotyczą okresu, gdy pełnił on funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Wówczas miał przyjąć jako łapówkę co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty, dotyczą też podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych, a także ujawnienia informacji niejawnej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

(pap)

Fot. arch.

Komentarze

PO,PO i jeszczo mnoga, mnoga PO
- piszesz "Wykaże pewien błąd logiczny. Poseł RP, zrzekł się imunitetu wcześniej..." Zgadza się, ale to "samozrzeczenie" się jest możliwe przez "papugę" do podważenia. Zobacz co wyprawia Neumann,"Według Platformy, prok. Witold Grdeń kontynuował swoje czynności i postawił zarzuty posłowi, pomimo złożonego w Sejmie wniosku o reasumpcję głosowania ws. uchylenia immunitetu Gawłowskiemu. Platforma wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego ws. prokuratora." Widzisz i buiega o "haczyki". Przy zrzeczeniu się obrońca p. Gawłowskiego mógłby twierdzić o jakimś nacisku lub "nie wiedzał iż ma alkohol we krwi". Przy odebraniu immunitetu takich spekulacji nie ma! "Kupa Luda" (Sejm) immunitet nadała, "Kupa Luda" mając prawo immunitet odebrała. Sprawa bez "drgiego dna". To co napisałeś jest możliwe i dozwolone, ale znając PO to PiS ma obawy do wciągnięcia się w grę. P.S. - jeśli p. Gawłowski jest czysty to po tym jak się odgrażał będzie prezydentem gdy "pisiory" przegrają nadchodzące wybory....Zawsze bierze się w takim wypadku za "kasjera" - wie najwięcej co w trawie PiS_zczy.
2018-04-15 21:47:50
Do PO, PO ...
Wykaże pewien błąd logiczny. Poseł RP, zrzekł się imunitetu wcześniej, więc nie było braku podstawy prawnej do jego przesłuchania. Nie bardzo wiem, czy chciał być wtedy aresztowany, ale na pewno przesłuchany. Trzeba było go przesłuchać, prowadzić postępowanie, nie robić pokazówki, dzień przed konwencją PiS, nawet tam nie wierzą, że to nie ma waloru pokazowego. A Sąd niech też rozpatrzy, czy takie trochę polityczne zatrzymania nie zrujnują nam do końca aktywności ludzi w życiu społeczno- politycznym.
2018-04-15 15:40:42
Sedina 2008
Prokuratorzy są tak zestresowani,że popełniają błąd za błędem. Wystarczy wspomnieć o plagiacie dokonanym przez prokuraturę. Wydaje się, że sprawę prowadzą ludzi z minusowym IQ. Sąd (na szczęście jeszcze z dużą dozą niezależności) ich rozniesie.
2018-04-15 14:04:41
PO,PO i jeszczo mnoga, mnoga PO
Cyt. "Według przewodniczącego klubu PO "do czasu rozstrzygnięcia wniosku o reasumpcję głosowania, Gawłowskiemu przysługuje przywilej nietykalności; nie może on być aresztowany, ani zatrzymany"...."PiSiory" dali by du..y gdyby za pierwszym razem zamknęli "niewinnego" gdy ten zgłosił się z "koniem" w prokuraturze - nie było "reasumpcji"....Dalej aktualne;http://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/gawlowski-zakladalem-ze-pis-wycofa-sie-z-pomowien/"Gawłowski: Zakładałem, że PiS wycofa się z pomówień"?
2018-04-15 10:22:45
PO złożyła co ?
PO złożyła zawiadomienie na prokuratora prowadzącego sprawę Gawłowskiego .Pytam dla czego nie było doniesienia na prokuratora ,który skazał za kradzież batonika za 0,99 gr a sąd skazał na karę więzienia ,Dla czego nie było doniesienia kiedy to Rulewski demaskuje układ, szokujące słowa senatora.Senator Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski, odnosząc się do wyroku uniewinniającego byłą posłankę PO, Beatę Sawicką, powiedział: „Ten sędzia niewątpliwie nam sprzyjał.” Z kolei na pytanie prowadzącego: „To był wasz sędzia?”, Rulewski odpowiedział: „Tak mi się wydaje. No wie pan, żeby z oszustki matrymonialnej i oszustki materialnej zrobić bohaterkę? To chyba do PiS-u nie należał.”
2018-04-15 09:12:13
Ed
Tonący brzytwy się chwyta. Nojman następny do golarza Jarosława. Ja tylko mam nadzieję, że słusznie.
2018-04-15 01:43:41
Góral
świni od koryta też nie można odciągnąć
2018-04-14 22:01:44
ale jaja , ale jaja !
Przewodni , vice-przewodni i kto tam jeszcze ? Ten już , drugi niebawem bedą mieli zarzuty - a winien kto ? PROKURATOR ! Bezczelnie prawa odwiecznie nabyte i na rodzinę wybrańca rozciągnięte narusza . Nas dziedziców Polski i jej jedynych właścicieli oskarża ? Cyrk w wykonaniu partii , która nazywa się PO / po czym ? - po niej ! /
2018-04-14 21:23:52
NIETYKALNI - jak dlugo jeszcze... ?
A wiec, PO tym co mialo miejsce kilka lat temu... Gawlowski dalej chce byc NIE-TY-KAL-NY czyli PO-nad Prawem ? Gdzie zwykly Kowalski, juz dawno "mial by odsiedziane" pare lat !!
2018-04-14 20:45:45
- dobre
"We wniosku do Prokuratora Generalnego, Neumann zwrócił uwagę, że PO wnioskowała o reasumpcję głosowania ws. Gawłowskiego w piątek - jeszcze podczas trwania posiedzenia Sejmu. Jak dodał, posłowie Platformy wskazali wtedy, że wynik głosowania budzi ich wątpliwości." - najpierw "PO_tyczny więzień" przychodzi z "koniem" do prokuratury w Szczecinie i chce żeby go przesłuchać (z imunitetem), następnie PO_lityczny więzień idzie z "koniem" do prokuratury aby ta zamknęła "PO_litycznego więznia" (z immunitetem). Gdy Sejm dający immunitet PO_słowi odebrał go to "PO_lityczny więzień" z "koniem" stawia się w prokuraturze. Po przedstawieniu zarzutów "Po-litycznemu wieźniowi (już bez immunitetu) legalnie nakłada prokurator areszt. Po tych faktach PO widzi nagle formalne uchybienia zaPO_minając iż, cyt. "Zakładałem, że służby związane z państwem PiS, wycofają się z pomówień, że ten spektakl zostanie zakończony – podkreślił poseł Stanisław Gawłowski (PO), któremu prokuratura zamierza postawić zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym.".... Nawet "Grzesio" nie zaręczył za niewinność PO_sła....Jak zwakle zakład przegrał i kumple mu nie PO_mogą, tak jak nie pomogli prezydentowi Gdańska - martwią się jak to będzie z życiem "do pierwszego" po zagrywkach prezesa.
2018-04-14 20:39:25
Otworzcie Oczy
Czyli herbatki i ciasto w siedzibie Sądu Najwyższego z twarzyczkami z KRS są spoko, dopóki ktoś nie dobiera się do "naszych" ludzi? hehehehe Jawne szmaty