piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Po wizji lokalnej w miejscu pożaru escape roomu śledztwo zmierza do finału

Po wizji lokalnej w miejscu pożaru escape roomu śledztwo zmierza do finału

Po wizji lokalnej w miejscu pożaru escape roomu śledztwo zmierza do finału
Data publikacji: 2019-02-17 18:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 937 376280

Coraz bliżej finału prokuratorskiego śledztwa w sprawie styczniowego pożaru, której ofiarami było pięć gimnazjalistek. Tymczasowy areszt ma zasądzony mieszkaniec Wielkopolski. Kolejne ustalenia przyniosła wizja lokalna w obiekcie Escape Room z udziałem m.in. pracownika domu zagadek.

Tragedia, która rozegrała się 4 stycznia 2019 r., wstrząsnęła całą Polską. Decyzją Sądu Rejonowego w Koszalinie 28-letni Miłosz S., projektant tego domu zagadek, został aresztowany na trzy miesiące. Poznaniakowi zostały postawione dwa zarzuty: umyślnego doprowadzenia do stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pięciu dziewcząt. Mieszkańcowi Wielkopolski grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Aresztowany nie przyznał się do winy. 

Podczas wizji lokalnej w budynku przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 88 brał udział, w charakterze świadka, pracownik obiektu. To 25-letni Radosław D., który po dramacie leżał w Centrum Leczenia Oparzeń w Gryficach. Wybudzony ze śpiączki farmakologicznej jeszcze w styczniu zeznał, że w feralny piątek usiłował opanować pożar. Ogień wybuchł w poczekalni z powodu nieszczelnej butli gazowej. Płomienie uniemożliwiły mu otwarcie drzwi do pokoju zagadek, żeby stamtąd uwolnić dziewczęta. Mężczyzna odtworzył przebieg wydarzeń do przyjazdu strażaków. Grupa ratowników uczestniczyła w wizji lokalnej, bo jako pierwsza przyjechała wezwana na miejsce pożaru.

Warto podać, że rodzice nieżyjących nastolatek nie są bierni. Ich rola nie ogranicza się do udziału w przesłuchaniach przed prokuratorami, bo byli obecni choćby podczas wizji lokalnej. Nadto korzystają z bezpłatnej pomocy prawnej ze strony Okręgowej Izby Adwokackiej. Mecenasi doradzają nie tylko w postępowaniu przygotowawczym. Interesy bliskich ofiar będą reprezentować również na etapie karnym, na przykład w sprawach związanych z odszkodowaniami za poniesione krzywdy. Z kolei przedstawiciele rodzin, po skierowaniu aktu oskarżenia na drogę sądową, będę mogli występować w roli oskarżycieli posiłkowych w procesach cywilnych. 

Trzeba też przypomnieć, że po tragedii w koszalińskim obiekcie stwierdzone zostały nieprawidłowości, w tym brak alternatywnej drogi ewakuacyjnej, co bezpośrednio spowodowało śmierć gimnazjalistek, które zatruły się czadem po nagłym wybuchu pożaru. W całym kraju zostały sprawdzone obiekty typu escape room. Wiele z nich, m.in. w Koszalinie i Szczecinku, dla bezpieczeństwa użytkowników zamknięto po przeprowadzonych kontrolach. © 

(m)

Fot. koszalininfo.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie