niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Po raz pierwszy sesja szczecińskiej Rady Miasta on-line

Po raz pierwszy sesja szczecińskiej Rady Miasta on-line

Po raz pierwszy sesja szczecińskiej Rady Miasta on-line
Data publikacji: 2020-04-09 08:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-09 17:28
Wywietleń: 520 450644

W czwartek (9 kwietnia) odbędzie się historyczna sesja Rady Miasta – pierwsza, która zostanie przeprowadzona on-line, za pomocą internetu. W programie – między innymi uchwały mające pomóc lokalnym przedsiębiorcom w trakcie epidemii koronawirusa. Początek obrad o godz.10.

Sesja rozpocznie się o godzinie 10. Biuro Rady Miasta zapewnia, że system do zdalnego prowadzenia obrad został już przetestowany. To program „e-sesja”, który może być wykorzystywany za darmo do końca kwietnia. Dzięki niemu będą się odbywać także posiedzenia komisji Rady Miasta. We wtorek były już dwie pierwsze z nich – budżetu i rozwoju oraz gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Każdy z radnych otrzymał dane do logowania do systemu. Będą zabierać głos w kolejności zgłoszeń. Głosowania będą się odbywać za pośrednictwem pulpitu, który będzie się pojawiał na ekranach ich komputerów.

– System zdalnego prowadzenia obrad przetrenowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. W ten sposób odbyło się zebranie prezydium Rady Miasta Szczecina. Fajnie to działało. Na wszelki wypadek jednak w sali sesyjnej zostaną przygotowane dwa, trzy stanowiska dla radnych, którzy woleliby brać udział w obradach w tradycyjny sposób, mogliby tam przyjść, może poczuć się pewniej. Prezydent miasta i wiceprezydenci będą brać udział w sesji ze swoich gabinetów, ja również. W podobny sposób będą do dyspozycji radnych dyrektorzy poszczególnych wydziałów Urzędu Miejskiego. Gdyby radni np. potrzebowali tzw. wprowadzenia do którejś z uchwał – tłumaczy Renata Łażewska (Bezpartyjni), przewodnicząca Rady Miasta Szczecina.

Transmisję obrad można będzie śledzić za pośrednictwem portalu YouTube. W programie sesji znalazły się projekty uchwał dotyczące zapowiadanych przez władze miasta ulg podatkowych dla przedsiębiorców, zwolnienia z opłat za żłobki i przedszkola, zawieszenia funkcjonowania strefy płatnego parkowania oraz zwalniającej z opłaty targowej osoby prowadzące sprzedaż na terenie Szczecina, do czasu ustania pandemii koronawirusa. W trakcie sesji radni zajmą się także zmianami do budżetu miasta na 2020 rok. Władze proponują m.in. zmniejszenie wydatków bieżących na przyszłoroczny finał regat The Tall Ships Races o 400 tysięcy złotych, które będą przeznaczone na udzielenie pomocy finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami epidemii. Na podobny cel zostaną zwiększone także wydatki majątkowe – o 10 milionów złotych, które zostaną wykorzystane na działania prowadzone przez Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. Oprócz tego w porządku obrad także projekty uchwał, które pierwotnie miały się znaleźć na nadzwyczajnej sesji mającej się odbyć 17 marca – dotyczące m.in. sposobu odbierania odpadów oraz podniesienia opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień (z 304 do 316 złotych). ©℗

(dar)

Fot. UM

Komentarze

Pablo E.
Dopiero przytyją...
2020-04-09 09:40:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie