sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Po pożarze w Szczecinku szukają pracy dla niepełnosprawnych

Po pożarze w Szczecinku szukają pracy dla niepełnosprawnych

Po pożarze w Szczecinku szukają pracy dla niepełnosprawnych
Data publikacji: 2019-08-15 18:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 12:15
Wywietleń: 962 408506

Blisko 250 osób straciło zatrudnienie po pożarze fabryki w Szczecinku. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął rozmowy z lokalnymi instytucjami w sprawie zorganizowania targów pracy.

Zakład pracy chronionej „Opak” zatrudniał w ostatnim czasie 47 osób niepełnosprawnych, z kolei spółka „Lopak” 78 osób. Obie firmy otrzymywały regularną pomoc z PFRON w formie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Fundusz podjął już rozmowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzędem Pracy w Szczecinku w sprawie Targów Pracy, podczas których szczególna uwaga zostanie zwrócona na osoby zagrożone utratą zatrudnienia. Trwają także rozmowy w sprawie nowych ofert pracy. W tej chwili zgłosiło się już 15 pracodawców, którzy oferują w sumie 200 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w woj. zachodniopomorskim.

Dofinansowania do pokrycia kosztów pracowników niepełnosprawnych nie jest jedyną formą pomocy proponowanej przez PFRON. Pracodawcy mogą liczyć także na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętego kredytu bankowego oraz zwrot kosztów budowy lub przebudowy związane z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu oraz wydatków transportowych i administracyjnych. Form wsparcia rynku pracy jest znacznie więcej i dotyczą także rynku otwartego, czy osób niepełnosprawnych podejmujących prowadzenie działalności gospodarczej.

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o pożarze fabryki w Szczecinku, która zatrudniała osoby niepełnosprawne – mówi prezes zarządu PFRON Marlena Maląg. - Dla tych osób praca jest niezwykle ważną formą rehabilitacji, dzięki której mogą oni aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym. Wierzymy, że z pomocą wielu podmiotów możliwe będzie jak największe wsparcie i kontynuacja zawodowego rozwoju osób niepełnosprawnych, które będą pragnęły podjąć dalszą aktywność. Nasz oddział w Szczecinie już podjął działania, aby ta aktywność mogła zostać utrzymana. Skontaktowaliśmy się m.in. z PCPR i PUP w Szczecinku w sprawie targów pracy w przyszłym tygodniu, podczas których zwrócimy szczególną uwagę na potrzeby zawodowe osób niepełnosprawnych. Na Targach będą obecni przedstawiciele PFRON. Mam też nową informację od dyrekcji naszego oddziału, że 15 pracodawców zaproponowało w sumie ok. 200 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w woj. zachodniopomorskim. Podjęliśmy też rozmowy z ROPS-em w Szczecinie w celu wsparcia merytorycznego przy rozszerzaniu programu „Asystent pracodawcy”. To ważne wiadomości, które pokazują, jak dobra może być współpraca wielu podmiotów. 

Obecnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w związku z pożarem przygotowuje rozszerzenie programu, w ramach którego udzielane jest wsparcie w procesie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. PFRON gwarantuje zaangażowanie i wsparcie merytoryczne. Również PCPR i PUP w Szczecinku w porozumieniu z Oddziałem PFRON uruchomiły poradnictwo prawne i psychologiczne, a także zaangażowały do niesienia pomocy Ośrodek Pomocy Społecznej i lokalny inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. PUP rejestruje osoby niepełnosprawne, które były zatrudnione we wskazanych zakładach jako osoby niepełnosprawne poszukujące pracy. W przygotowaniu są już oferty pracy. Jeden z pracodawców zaoferował dojazd do zakładu pracy. W przyszłym tygodniu (21 sierpnia) PCPR i PUP w Szczecinku zorganizuje giełdę pracy, w której weźmie udział zachodniopomorski oddział PFRON ze wsparciem dla pracodawców i pracowników.

Ważnym krokiem w kierunku pomocy osobom niepełnosprawnym, które mogą utracić zatrudnienie w wyniku pożaru, jest nawiązanie kontaktu z Zakładem Aktywności Zawodowej w Juchowie. Dyrektor oddziału PFRON Anna Rąbel otrzymała już informację o chęci zatrudnienia nowych osób niepełnosprawnych w tym miejscu. Oferta jest kierowana do osób, które w wyniku pożaru mogą zostać bez pracy. Lista pracodawców, którzy chcą zatrudnić osoby niepełnosprawne, jest coraz dłuższa. W tej chwili zgłosiło się 15 przedsiębiorstw, które w sumie oferują 200 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Są to m.in. firmy: Jantar, Meble Negro, Kronospan, czy Smak Pomorski.

W roku 2019 na dofinansowania dla pracodawców PFRON przeznaczy 3,4 mld zł. Dla zakładów pracy chronionej od początku br. wypłacono już ponad 700 mln zł. W Zachodniopomorskiem funkcjonuje 16 zakładów pracy chronionej, w których pracę znajduje blisko 1500 osób z niepełnosprawnościami.

– Bardzo wnikliwie będziemy monitorowali sytuację w województwie zachodniopomorskim. Dla nas każda osoba niepełnosprawna na rynku pracy to wielka wartość i o tę wartość będziemy dbać – dodaje prezes PFRON Marlena Maląg.

(g)

Fot. (bar)

Komentarze

A statystycznie i matematycznie - wychodzi to na + czy - ??
I ile Osob rocznie ten PFRON czyli Panstwowy Fundusz Rechabilitacji Osob Niepelnosprawnych "wyleczyl czy podleczyl"... w stosunku do Zgloszonych i "jako-tako" zatrudnionych... !!/??
2019-08-16 12:00:58
Zdrowi i bez-robotni
A ile kosztuja Podatnikow koszta doplat... dla takiej czy innej Firmy ?? A wiec Komu... to sie w koncu bardziej oplaca ??
2019-08-16 11:45:47
900,- PLN
Szkoda mi pracowników Opaku. Jednak to mieszkańcy Szczecinka wybrali taką durną władzę, że nie wszyscy Was żałują.
2019-08-16 06:33:25
pic
na kolana przed Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej z prośbą o wybaczenie niechlubnych żądań i roszczeń lub pokryczie wszelkich kosztów roszczeń i próśb przez restauratorów, burmistrza starostę i innych niskich ludzi ze wioski szczecinek-m łaska pańska na pstrym koniu jeżdzi- nigdy nie wiesz co ciebie spotka - ps. nie po takich karkach jakie są w szczecinku mój dziadek na kasztaknę wsiadał
2019-08-15 23:16:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie