Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Historia w 28 planszach

Data publikacji: 10 maja 2016 r. 08:13
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Historia w 28 planszach
 

Historia chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim zamknięta w 28 planszach - taką wystawę można oglądać w Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski w poniedziałek otwarto tam ekspozycję, którą mogą zwiedzać zachodniopomorskie szkoły.

Wystawę „Z dziejów chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” przygotowało Archiwum Państwowe w  Szczecinie. Jest to pierwsza tego typu udokumentowana ekspozycja udostępniona szkołom.

- Losy chrześcijaństwa na Pomorzu są inne niż na terenie ówczesnej Polski. Wystawa przekazuje wiedzę o wydarzeniach historycznych, ale także o kulturotwórczej roli kościoła - powiedziała Maria Frankel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Archiwum dysponuje dużą liczbą dokumentów na ten temat, staraliśmy się dokonać właściwego ich wyboru, aby wystawa w oparciu źródła archiwalne była atrakcyjna dla uczniów.

Wystawa zajmuje dwa piętra holu kuratorium przy Wałach Chrobrego 4. Rozpoczyna się okresem przedchrześcijańskim, a kończy czasami współczesnymi. Dowiemy się z niej, jak przebiegała chrystianizacja na ziemiach Pomorza Zachodniego, poznamy biskupstwa, klasztory, kościoły, przebieg reformacji, kulturotwórczą rolę kościoła, wyznania chrześcijańskie i odradzanie się kościoła katolickiego oraz jego roli po drugiej wojnie światowej. Kustoszami wystawy są: dr Paweł Gut, Alicja Kościelna i Michał Kmitte.©℗

Elżbieta KUBERA

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 10.05.2016 r.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA