Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Po dowód do marketu?

Data publikacji: 31 sierpnia 2016 r. 07:36
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Po dowód do marketu?
 

W krakowskich galeriach handlowych – Bronowice, Bonarka, w galeriach Rzeszów, Plaza, Nowy Świat, w bydgoskich Zielonych Arkadach oraz w Olsztynie w Galerii Warmińskiej – wszędzie tam magistraty uruchomiły punkty, w których mieszkańcy mogą chociażby złożyć wniosek o dowód osobisty czy prawo jazdy. Teraz o możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania prezydenta Piotra Krzystka pyta radny Prawa i Sprawiedliwości Rafał Niburski.

Szczeciński Urząd Miejski mieszkańców obsługuje w budynku przy pl. Armii Krajowej oraz na prawobrzeżu – przy ul. Rydla.

– Możliwość załatwienia podstawowych spraw urzędowych pozostających w gestii samorządu w trakcie wizyty w galerii handlowej jest w mojej opinii znacznym ułatwieniem dla mieszkańców – pisze w swej interpelacji Rafał Niburski. – Rozwiązanie wydaje się o tyle ciekawe, że galeria handlowa czynna jest znacznie dłużej niż Urząd Miasta, więc szczecinianie mieliby więcej czasu na załatwienie spraw, które obecnie wymagają wizyty w godzinach urzędowania magistratu.

Radny wskazuje przede wszystkim na ułatwienie realizacji procedur związanych z rejestracją pojazdów, prawem jazdy, dowodami osobistym, zameldowaniem, działalnością gospodarczą, Szczecińską Kartą Rodzinną, Szczecińską Kartą Seniora.

Spójrzmy na Rzeszów, który zamieszkuje ok. 187 tysięcy osób, czyli liczy on o ponad połowę mniej niż stolica Zachodniopomorskiego. Tam od grudnia 2009 r. działa punkt informacyjny w markecie B1, czynny jest od wtorku do soboty w godz. 9.00-17.00. Ale nie jest on jedyny – od pięciu lat podobny funkcjonuje w w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall, a od 2012 r. w galerii handlowej Nowy Świat. Ponadto w 2014 r. utworzono „marketowe biuro” w Plazie Rzeszów, w minionym roku zaś w Galerii Rzeszów. Wszystkie otwarte są od poniedziałku do soboty, przy czym do godz. 18.

Przez sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do soboty w godz. 11-19 czynna jest filia bydgoskiego Urzędu Miasta, zlokalizowana od jesieni 2015 r. w Zielonych Arkadach. Przypomnijmy, że Bydgoszcz zamieszkuje ok. 362 tys. osób. Z kolei w Krakowie (ok. 760 tys. osób) ważne sprawy załatwić można w dwóch galeriach: Bronowice i Bonarka. Na podobny ruch zdecydowało się także największe miasto Warmińsko-Mazurskiego, w Olsztynie (ok. 175 tys. osób) urzędnicy są dostępni od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-17.45 w Galerii Warmińskiej.

Za kilka dni szczeciński magistrat powinien ustosunkować się do propozycji radnego Niburskiego. ©℗

(kol)

Fot. R.STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jurek
2016-08-31 14:57:31
Główny powód niezadowolenia petentów UM ? Ja stawiam na parkingi. Nie dość że mało i daleko to jeszcze płatne. A przed marketami duże i bezpłatne ...
cap kościelny
2016-08-31 09:59:35
Ja proponuję, aby w każdym super-hiper markecie urządzić kapliczkęz ołtarzykiem którejś z MatekBoskich... Możnaby postawić też kabiny z telefonią do cichej spowiedzi na odległość...Ja mogę dostarczyć niemalowane deseczki do odpukiwania "co by złe przystępu nie miało" - po spowiedzi...
macrac1068
2016-08-31 07:47:15
radny z PIS niech do pożytecznej roboty się weźmie,a jak nie ma co robić to niech chwyci za miotłę i chodnik zamiecie. Jakieś ogólne szaleństwo z tymi marketami, które podobno takie znienawidzone przez PIS (że miejsca pracy zabierają i życie rodzinno-katolickie). Wszystko musi być w markecie. Może łóżka szpitalne tam też wstawimy, aby rodzinka przy okazji zakupów ciocię mogła odwiedzić.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA