środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Platforma szykuje "Polskę seniora"

Platforma szykuje "Polskę seniora"

Platforma szykuje "Polskę seniora"
Data publikacji: 2018-05-16 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 2703 327797

Aktywne, zdrowe, godne życie czyli m.in.: emerytury bez podatku, zwolnienie ze składek, geriatria w każdym województwie, czek opiekuńczy, urlop wytchnieniowy dla opiekunów osób niesamodzielnych, biura seniora oraz karnet aktywizacyjny - to założenia programu "Polska Seniora", który Platforma Obywatelska konsultuje od października ub. roku na terenie całego kraju. Ostatnim miejscem tych społecznych rozmów były trzy miasta w Zachodniopomorskiem.

W środę (16 maja) do Szczecina przyjechały posłanki PO: Dorota Rutkowska, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Magdalena Kochan, Ewa Kołodziej, Marzena Okła-Drewnowicz, Krystyna Szumilas, Krystyna Sibińska, Joanna Frydrych, Joanna Augustynowska, które nad tymi propozycjami pracują. Część ustaw z tego obszaru jest już napisana, część pokazywana jeszcze w formie programu. O założeniach "Polski Seniora" mówiły w towarzystwie Sławomira Nitrasa, posła i kandydata PO na prezydenta miasta. 

W Polsce jest ok. 9 milionów seniorów. Wielu żyje aktywnie, uczestniczy w życiu społecznym i politycznym, jednak wielu z nich dotyka problem niesamodzielności, wymagają wsparcia państwa. 

- PO jest pierwszą partią polityczną, która w sposób odpowiedzialny i poważny potraktowała seniorów - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz, liderka projektu. - Wprowadziliśmy szereg konkretnych programów, choćby Senior Wigor, na który przeznaczyliśmy 380 mln zł. Jest kontynuowany, ale w ub. roku PiS zabrało seniorom z tego programu 30 mln zł. Kolejny program to Narodowy Instytut Geriatrii, który miał pomagać kształcić specjalistów geriatrów, na ten cel przeznaczyliśmy 22 mln zł. A dziś geriatria nawet nie jest tą specjalizacją, która się załapała do podstawowej sieci szpitali.

Jak mówiła posłanka, dziś seniorzy czują się dyskryminowani przez PiS i bardzo mocno oszukani. Fikcją okazały się obiecane darmowe leki i zapowiadana kwota najniższej emerytury.

- Ruszyliśmy z tym programem w Polskę, by w 2019 roku być gotowym do wprowadzenia bardzo konkretnych rozwiązań, które wnosimy do laski marszałkowskiej w postaci różnych projektów ustaw - mówiły posłanki.

Program senioralny Platformy jest oparty na trzech filarach - aktywne, zdrowe, godne życie. Pierwszy z nich zakłada, że gminne rady seniorów powinny mieć swoje fundusze, w ramach budżetów obywatelskich ma funkcjonować senioralny budżet obywatelski, należy stworzyć Krajową Kartę Seniora oraz karnet aktywizacyjny (bon do wykorzystania na uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym). Trzeba powołać w każdym powiecie biuro seniora z doradztwem w różnych dziedzinach życia i uruchomić całodobowy telefon zaufania.

Pakiet "Zdrowe życie" obejmuje m.in.: bilans zdrowia dla 60-latka (badanie profilaktyczne i coroczne monitorowanie stanu zdrowia), geriatrię w każdym województwie, dostęp do rehabilitacji bez kolejki, darmowe szczepienia przeciwko grypie.

"Godne życie" to emerytura bez podatku (zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury), zwolnienie z płacenia składek jako zachętę do dłuższej pracy, czek opiekuńczy w wysokości tysiąca złotych dla osób pracujących zawodowo i opiekujących się osobą niesamodzielną (ten projekt już jest przekazany marszałkowi Sejmu). A także urlop wytchnieniowy, czyli sfinansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas dwutygodniowego urlopu opiekuna.

Koszty programu mają być podane po konsultacjach (również z samorządami). Już obliczono, że zwolnienie z podatku PIT to koszt rzędu miliarda złotych, opłacanie składek emerytalnych przez państwo dla osób, które zdecydują się dalej pracować, to ok. 2, 5 mld zł rocznie. Czek opiekuńczy w pierwszym okresie  - ok. 1 mld zł rocznie.

Anna Gniazdowska

fot. Dariusz GORAJSKI

Platforma szykuje "Polskę seniora"

Komentarze

Dlaczego
Dlaczego ktokolwiek jeszcze pisze artykuły o tej bandzie? Już bardziej skompromitowanym być nie można.. oni powinni wszyscy stanąć przed Trybunałem Stanu i siedzieć w więzieniach do końca ich marnych żyć..
2018-05-18 15:31:58
Obs.ryver
":) Cała Polska się z was śmieje - komuniści i złodzieje!' Chodzi tobie o kaczą naziPRLkę, przechowalnię komuszków z kaczorem i Pietrowiczem PRLprokurorem?!
2018-05-17 18:29:24
:)
Cała Polska się z was śmieje - komuniści i złodzieje!
2018-05-17 08:15:42
Wojtech
A nuech spier.alaja, najpierw ukradli pieniadze z ofe, rozwalili sluzbe zdrowia, narobili afer, a teraz mowia o godnym zyciu dla seniora. Himalaje hipokryzji.
2018-05-17 05:55:44
Obiecanki-Cacanki wraz z Baju...Baju.....
Najpierw jak byli u Wladzy wraz z Komunistami i PO-zostalym Lewactwem, to PO-wykanczali i Senioro-Emerytow do Granic Wytrzymalosci i Grobowej Geski... a teraz nagle "graja i udaja" dobrego Wujka Ni(ta)trasa z Ciocia Kochan czy Kocham itp."Bajerantkami"...???
2018-05-17 00:31:54
czyt
godne życie ? TO CO dwa markowe zegarki dla kazdego seniora ?
2018-05-16 22:29:17
ja jako senior...
Jestem ZA !!! PiSdzielcy o nas zapomnieli. O Rencistach też!!!
2018-05-16 22:22:25
Już was znamy!
PO to partia, która dała się poznać z niespełniania obietnic wyborczych i zawziętej realizacji programu wyprzedaży/zwijania Polski. Przykład nawet jest w tym artykule. Na program Senior Wigor przeznaczyli (jak rządzili) 380 mln, a na karuzele vatowskie dla złodziei 20-30 mld.
2018-05-16 22:00:26
o
aktywne posłanki mogą po co się trudzić z marszałkiem wnosić swoje do mojej laski. wybredny nie jestem.zniosę każdą jędzę.
2018-05-16 20:35:29
'
Rzeczywiście, sami weterani na scenie ;/
2018-05-16 19:50:10
kr
Przy wprowadzaniu podatku PIT ubrutowiono emerytury i renty!I jak można było robić liczne odliczenia to było dobrze? PO mogło zrobić to jak rządziło, teraz to kiełbasa wyborcza.
2018-05-16 19:43:24
k
Sprzedają jakies suplementy diety ?
2018-05-16 18:15:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie