środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Platforma szykuje "Polskę seniora"

Platforma szykuje "Polskę seniora"

Platforma szykuje "Polskę seniora"
Data publikacji: 2018-05-16 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 2842 327797

Aktywne, zdrowe, godne życie czyli m.in.: emerytury bez podatku, zwolnienie ze składek, geriatria w każdym województwie, czek opiekuńczy, urlop wytchnieniowy dla opiekunów osób niesamodzielnych, biura seniora oraz karnet aktywizacyjny - to założenia programu "Polska Seniora", który Platforma Obywatelska konsultuje od października ub. roku na terenie całego kraju. Ostatnim miejscem tych społecznych rozmów były trzy miasta w Zachodniopomorskiem.

W środę (16 maja) do Szczecina przyjechały posłanki PO: Dorota Rutkowska, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Magdalena Kochan, Ewa Kołodziej, Marzena Okła-Drewnowicz, Krystyna Szumilas, Krystyna Sibińska, Joanna Frydrych, Joanna Augustynowska, które nad tymi propozycjami pracują. Część ustaw z tego obszaru jest już napisana, część pokazywana jeszcze w formie programu. O założeniach "Polski Seniora" mówiły w towarzystwie Sławomira Nitrasa, posła i kandydata PO na prezydenta miasta. 

W Polsce jest ok. 9 milionów seniorów. Wielu żyje aktywnie, uczestniczy w życiu społecznym i politycznym, jednak wielu z nich dotyka problem niesamodzielności, wymagają wsparcia państwa. 

- PO jest pierwszą partią polityczną, która w sposób odpowiedzialny i poważny potraktowała seniorów - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz, liderka projektu. - Wprowadziliśmy szereg konkretnych programów, choćby Senior Wigor, na który przeznaczyliśmy 380 mln zł. Jest kontynuowany, ale w ub. roku PiS zabrało seniorom z tego programu 30 mln zł. Kolejny program to Narodowy Instytut Geriatrii, który miał pomagać kształcić specjalistów geriatrów, na ten cel przeznaczyliśmy 22 mln zł. A dziś geriatria nawet nie jest tą specjalizacją, która się załapała do podstawowej sieci szpitali.

Jak mówiła posłanka, dziś seniorzy czują się dyskryminowani przez PiS i bardzo mocno oszukani. Fikcją okazały się obiecane darmowe leki i zapowiadana kwota najniższej emerytury.

- Ruszyliśmy z tym programem w Polskę, by w 2019 roku być gotowym do wprowadzenia bardzo konkretnych rozwiązań, które wnosimy do laski marszałkowskiej w postaci różnych projektów ustaw - mówiły posłanki.

Program senioralny Platformy jest oparty na trzech filarach - aktywne, zdrowe, godne życie. Pierwszy z nich zakłada, że gminne rady seniorów powinny mieć swoje fundusze, w ramach budżetów obywatelskich ma funkcjonować senioralny budżet obywatelski, należy stworzyć Krajową Kartę Seniora oraz karnet aktywizacyjny (bon do wykorzystania na uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym). Trzeba powołać w każdym powiecie biuro seniora z doradztwem w różnych dziedzinach życia i uruchomić całodobowy telefon zaufania.

Pakiet "Zdrowe życie" obejmuje m.in.: bilans zdrowia dla 60-latka (badanie profilaktyczne i coroczne monitorowanie stanu zdrowia), geriatrię w każdym województwie, dostęp do rehabilitacji bez kolejki, darmowe szczepienia przeciwko grypie.

"Godne życie" to emerytura bez podatku (zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury), zwolnienie z płacenia składek jako zachętę do dłuższej pracy, czek opiekuńczy w wysokości tysiąca złotych dla osób pracujących zawodowo i opiekujących się osobą niesamodzielną (ten projekt już jest przekazany marszałkowi Sejmu). A także urlop wytchnieniowy, czyli sfinansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas dwutygodniowego urlopu opiekuna.

Koszty programu mają być podane po konsultacjach (również z samorządami). Już obliczono, że zwolnienie z podatku PIT to koszt rzędu miliarda złotych, opłacanie składek emerytalnych przez państwo dla osób, które zdecydują się dalej pracować, to ok. 2, 5 mld zł rocznie. Czek opiekuńczy w pierwszym okresie  - ok. 1 mld zł rocznie.

Anna Gniazdowska

fot. Dariusz GORAJSKI

Platforma szykuje "Polskę seniora"

Komentarze

Dlaczego
Dlaczego ktokolwiek jeszcze pisze artykuły o tej bandzie? Już bardziej skompromitowanym być nie można.. oni powinni wszyscy stanąć przed Trybunałem Stanu i siedzieć w więzieniach do końca ich marnych żyć..
2018-05-18 15:31:58
Obs.ryver
":) Cała Polska się z was śmieje - komuniści i złodzieje!' Chodzi tobie o kaczą naziPRLkę, przechowalnię komuszków z kaczorem i Pietrowiczem PRLprokurorem?!
2018-05-17 18:29:24
:)
Cała Polska się z was śmieje - komuniści i złodzieje!
2018-05-17 08:15:42
Wojtech
A nuech spier.alaja, najpierw ukradli pieniadze z ofe, rozwalili sluzbe zdrowia, narobili afer, a teraz mowia o godnym zyciu dla seniora. Himalaje hipokryzji.
2018-05-17 05:55:44
Obiecanki-Cacanki wraz z Baju...Baju.....
Najpierw jak byli u Wladzy wraz z Komunistami i PO-zostalym Lewactwem, to PO-wykanczali i Senioro-Emerytow do Granic Wytrzymalosci i Grobowej Geski... a teraz nagle "graja i udaja" dobrego Wujka Ni(ta)trasa z Ciocia Kochan czy Kocham itp."Bajerantkami"...???
2018-05-17 00:31:54
czyt
godne życie ? TO CO dwa markowe zegarki dla kazdego seniora ?
2018-05-16 22:29:17
ja jako senior...
Jestem ZA !!! PiSdzielcy o nas zapomnieli. O Rencistach też!!!
2018-05-16 22:22:25
Już was znamy!
PO to partia, która dała się poznać z niespełniania obietnic wyborczych i zawziętej realizacji programu wyprzedaży/zwijania Polski. Przykład nawet jest w tym artykule. Na program Senior Wigor przeznaczyli (jak rządzili) 380 mln, a na karuzele vatowskie dla złodziei 20-30 mld.
2018-05-16 22:00:26
o
aktywne posłanki mogą po co się trudzić z marszałkiem wnosić swoje do mojej laski. wybredny nie jestem.zniosę każdą jędzę.
2018-05-16 20:35:29
'
Rzeczywiście, sami weterani na scenie ;/
2018-05-16 19:50:10
kr
Przy wprowadzaniu podatku PIT ubrutowiono emerytury i renty!I jak można było robić liczne odliczenia to było dobrze? PO mogło zrobić to jak rządziło, teraz to kiełbasa wyborcza.
2018-05-16 19:43:24
k
Sprzedają jakies suplementy diety ?
2018-05-16 18:15:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie