Niedziela, 03 marca 2024 r. 
REKLAMA

Platforma krytykuje Gróbarczyka

Data publikacji: 10 grudnia 2018 r. 14:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:27
Platforma krytykuje Gróbarczyka
 

- Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk podsumowując swoją trzyletnią działalność wyglądał jak ktoś, kto prosi o możliwie najmniejszy wymiar kary za nicnierobienie - rozpoczął w poniedziałek (10 grudnia) konferencje Norbert Obrycki, przedstawiciel szczecińskiej Platformy Obywatelskiej. Polityk krytykował m.in. przyjętą rok temu ustawę stoczniową.

- Do tej pory nie przyniosła ona żadnych efektów, obawiamy się, że tak pozostanie do końca kadencji - oceniał Obrycki. - Mimo tego, że w czerwcu minister zobowiązał się, że poda informacje o pozytywnych skutkach ustawy, do dzisiaj nie ma ani jednego podmiotu, który mógłby z niej skorzystać. 

Według polityka PO, nic dobrego nie można powiedzieć również o samych stoczniach, które były pod nadzorem ministra Gróbarczyka.

- Panuje tam daleko idąca zapaść i mówią to ludzie pracujący w stoczniach - podkreślał Obrycki powołując się na list otwarty części związków zawodowych. - Ten dramatyczny list jest dowodem, że w stoczniach nie dzieje się dobrze. Minister gospodarki w tym zakresie abdykował dwa razy. Najpierw stocznie przeszły pod nadzór PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa-red.), która jest zarządzana przez MON, a teraz przez alokację aktywów będą znowu w Funduszu Rozwoju Spółek, również niebędących pod okiem ministra. Dlatego pytamy, kto bezpośrednio ma nadzorować spółki zajmujące się przemysłem stoczniowym, jeśli nie minister gospodarki morskiej?

Arkadiusz Marchewka dodał, że "najlepszym symbolem ostatnich trzech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w przemyśle stoczniowym jest rdzewiejąca stępka wstydu".

- Półtora roku temu na terenie ówczesnego Szczecińskiego Parku Przemysłowego premier Morawiecki wraz z całą świtą polityków PiS pukał dumnie w kawałek blachy, mówiąc, że rozpoczyna się budowa promu i wielkiego projektu Batory. Od tamtej pory zupełnie nic się tam nie dzieje. Hula wiatr, a stępka stoi jak stała. Nadal nie ma projektu promu, nie wiemy, ile będzie kosztował, ani kto będzie go budował. Cała uroczystość była zagrywką propagandową PiS.

Marchewka zarzucił również ministrowi, że stocznia Gryfia obecnie "tonie w długach".

- Za 2016 rok stocznia odnotowała około 16 mln złotych straty, z kolei w 2017 roku strata wyniosła 7 mln zł - podkreślał polityk. - To wszystko świadczy o tym, że były to stracone trzy lata dla przemysłu stoczniowego.

Do zarzutów polityków PO odniósł się Krzysztof Zaremba, członek sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Platforma Obywatelska i jej przedstawiciele panowie Marchewka i Obrycki są ostatnimi, którzy mają prawo zabierać głos na temat przemysłu stoczniowego, ponieważ w mojej ocenie to oni, na niemieckie zamówienie, go zniszczyli - odpowiada poseł PiS. - Stocznia Szczecińska jest odrodzona. Przez ostatnie trzy lata miało miejsce ponad 80 wodowań, są budowane jednostki o długości powyżej stu metrów, następuje również projektowanie promu i w przyszłym roku zgodnie z harmonogramem ruszy jego budowa. A stępka jest zabezpieczona. ©℗

Tekst i fot. Kamil KRUKOWSKI

Na zdjęciu: Według Platformy Obywatelskiej ostatnie trzy lata dla przemysłu stoczniowego były stracone.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sid
2018-12-11 07:54:12
Zaremba to już niech się lepiej nie odzywa. Nigdy nic dobrego dla Szczecina nie zrobił a ciągle się pluje.
asior
2018-12-11 04:48:46
Obrycki stawia swoje warunki .Albo stanowisko w Radzie nadzorczej z pensja umowna.Albo przy pomocy zyczliwych redakcji beda oczerniał was jako przestepców.To zdolny uczen pana wieczorka ktory wie jak z suchej cytryny mozna sok wyciskać.
Vincent Złodziej
2018-12-11 03:42:37
Obrycki to ten co rozbudował nieużywane i niepotrzebne i niedochodowe lotnisko w Goleniowie - rozumiem że Norbrycki teraz razem z Tuskiem planują przyprowadzić Katarczyków...jak kiedyś...nie ma się co dziwić Obrycki to Piętaszek nieszczęścia Szczecina Posła Puzyny...
Odp. do... Edmunda "Edmundowicza"
2018-12-11 01:45:30
Stocznia nim ja Twoi PO-rozwalali i w pewnej czesci PO-zlomowali, mogla budowac sporo Statkow na Zachod... ale ze Wschody przysylano Zamowienia ktore mialy "Partyjny Priorytet" za...jak to sie wowczas na Stoczni mowilo: My im Okret czy Statek - a Oni Nam kilkadziesiat Wagonow Wojskowych Butow do PO-dzelowania...!! A jak wowczas zbudowalismy Statek dla Zachodu to i premie byly Wyzsze - a jak dla Wschodu to "Figa z Makiem" !! A wiec: Wystarczy, czy chcesz jeszcze wiecej przykladow...??
Chlopcy...
2018-12-11 01:26:12
Najpierw wytlumaczcie Ludziom bardzo wyraznie... coscie Wy narobili przez 8 lat Waszego Sterowania... wlacznie z Rozwaleniem Stoczni z tym Waszym owczesnym Chorym Katarem...?? Nim wezmiecie sie za Wasze dalsze "PO-platane PO-dejscia"...!!
qwer
2018-12-11 00:45:50
Ale się pisiorskie parobki rozjazgotały. Dla was każdy bełkot z Nowogrodzkiej jest prawdą objawioną. Zobaczymy, co zostanie po waszych nierządach - ch***, dupa i kamieni kupa.
@Edmund Edmundowicz
2018-12-10 20:25:10
Stocznia Szczecińska Porta Holding była prywatną firmą, która nie wzięła ani złotówki z budżetu państwa. Komuchy ją znacjonalizowały i źle zarządzały. A na koniec PO doprowadziła do likwidacji, nawet się nie odwołując od decyzji unijnej komisarz (co wytknęła NIK). Za to Angela się ucieszyła, bo niemieckie stocznie pozbyły się konkurencji. Ucieszył się też Edmund Edmundowicz, bo przecież pakt Ribbentrop - Mołotow wciąż obowiązuje, zmieniają się tylko projekty firmowane przez niemiecko-rosyjskie porozumienie. Co zrobiono ze Stocznią Szczecińską w czasach rządu PO-PSL? Fachowców wygoniono za granicę. Zakład oddano funduszowi, którego prezes naraził stocznię na znaczne szkody. Odpowiada za to przed sądem. Później zrobiono z niej park przemysłowy, a najważniejsza infrastruktura miała zniknąć, w tym pochylnie. Na szczęście, do końca się nie udało, jedynie ważne ciągi technologiczne w halach pocięto na złom. Teraz trwa żmudna odbudowa stoczni, ale - jak widać - różnym Edmundom i Marchewkom nadal to przeszkadza.
Bronisław Bul
2018-12-10 20:11:29
Feliksie Edmundowiczu!Trzy zdania i cztery kłamstwa.Do szkoły marsz i przestańcie brać ten towar,bo za mocny.
do posła Obryckiego
2018-12-10 20:08:29
Proszę sobie sprawdzić, kto nadzoruje FRS i przestać pleść głupoty. Ułatwiam szukanie: http://www.frs.com.pl/23_wladze_frs/31_nadzor_wlascicielski
zak
2018-12-10 19:35:22
Jakie kompetencje do oceny przemysłu ma absolwent germanistyki i politykier? To są ci fachowcy od wszystkiego z PO.
Edmund
2018-12-10 18:29:54
Nauczajacy demokracji kangur mówi teź coś o uczciwości.Czy to jest ta uczciwość któŕą reprezentowali sobą dotowani przez resztę społeczeństwa stoczniowcy?Stoczni nikt nie likwidował,przestano jej dawać pieniądze i okazało się źe stoczniowcy nie potrafią zarobić na siebie.
cdn
2018-12-10 17:54:05
platforma zostala utworzona przez szwabska bezpieke. nie pokazujcie tych gieremkow donalda ps,oskar,
Her Zaręba
2018-12-10 17:06:27
A gdzie są piniądze ma prom, skoro na siatkarzy wydaliśmy
marchewka po co nam stocznie
2018-12-10 16:18:55
jak mamy niemieckie i tam skierujemy Polaków do prostych prac.Przecież wszystko co polskie jest be.Polskośc to nienormalność ,Marchewka za waszych czasów jak już zlikwidowaliście stocznie to pod waszym nadzorem poprzez spółke silesia sprzedawaliście jako zlom majatek stoczni.Myślisz ze to tak prosto odbudować majątek po was szkodnikach gospodarczyk.Likwidator stoczni a.grad dostał POsadę za 100tys zl jako dyrektor elektrowni atomowej .
Waldix
2018-12-10 15:52:54
Ciekawe gdzie byli jak za ich czasów stocznia padła a tysiące młodych ludzi było kierowanych na szkolenia ze strzyżenia psów i robienia tipsów. Masakra. Won zdrajcy z Polski!!!
kangur
2018-12-10 15:33:35
Tak jak czerwoni nie mają żadnego prawa mówić nam jak ma wyglądać demokracja,tak samo Partia Oszustów nie może się wypowiadać na temat stoczni i uczciwości.
Fakt
2018-12-10 14:58:25
Milionowe straty i obietnica sponsorowania siatkówki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA