Urzędnicy miasta zaplanowali rewitalizację parku na Żelechowej poprzez eliminację 10 procent wszystkich rosnących w nim drzew. Teraz zmieniają pierwotny projekt inwestycji. Zapewniając, że dla jego realizacji niezbędne będzie usunięcie wyłącznie trzech drzew, "bezpośrednio kolidujących z biegiem ścieżki pieszo-rowerowej".
Dla realizacji projektu pn. "Budowa Miejskiej Strefy Rekreacyjnej: Park przy ul. Hożej - Wendeńskiej w Szczecinie" Zakład Usług Komunalnych złożył w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego wniosek o uzyskanie decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie 43 drzew. Jednak jego weryfikacja w terenie, podczas wizji lokalnej, wykazała liczne błędy w złożonej dokumentacji: szczególnie w zakresie inwentaryzacji parkowych drzew i krzewów. Procedowanie wniosku zostało więc zawieszone, a inwestor wezwany do uzupełnienia braków. O czym "Kurier" informował Czytelników w ub. tygodniu (artykuł pt. "Rewitalizowanie przez wycinanie?").
Jednak teraz... "Dokumentacja projektowa zostanie zaktualizowana ze względu na upływ czasu, konieczność dostosowania rozwiązań projektowych do obecnych standardów, zaktualizowania do wymogów wynikających z ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Dokumentacja projektowa dotycząca zieleni jest również w trakcie aktualizowania" - przekazuje Anna Szotkowska, zastępczyni Prezydenta Szczecina w odpowiedzi na interpelację radnego Przemysława Słowika (Koalicja Obywatelska), współprzewodniczącego szczecińskich Zielonych.
Pierwotny projekt inwestycji został przygotowany w 2018 r. Jego obecna aktualizacja w zakresie zieleni ogranicza skalę planowanej wycinki - jak deklaruje wiceprez. Szotkowska - z 43 do 3 drzew "bezpośrednio kolidujących z biegiem ścieżki pieszo-rowerowej". Mają zostać wycięte dwie robinie rosnące w koronie starego dębu oraz wiąz o widocznej martwicy pionu.
Rewitalizacja parku przy ul. Hożej i Wendeńskiej ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Jako element większej układanki. Bowiem w jej sąsiedztwie jest projektowana Stacja Żelechowa - Szybkiej Kolei Metropolitalnej.
- Po jej wybudowaniu zasadniczo się zmieni funkcja i sposób korzystania z terenu parku. Oprócz obecnej funkcji rekreacyjnej będzie służyć jako najkrótsza droga komunikacji pieszej i rowerowej do stacji SKM w kierunku ul. Hożej - Ostrowskiej, przy których budowanych jest dużo osiedli mieszkaniowych. Stworzenie bezpiecznej infrastruktury na terenie parku i korzystnych warunków dotarcia do SKM poprzez wybudowanie nowych alejek i trasy rowerowej, wybudowanie oświetlenia i monitoringu wpłynie dodatnio na zmianę sposobu korzystania z transportu publicznego przez mieszkańców tej części Szczecina na przyjazne środowisku poprzez ograniczenie korzystania ze środków transportu prywatnego na rzecz komunikacji publicznej - wyjaśnia wiceprez. Anna Szotkowska.
Czy dla realizacji tego przedsięwzięcia zostaną przeprowadzone ekshumacje przynajmniej w newralgicznych dla nowej funkcji częściach parku? O tym urzędnicy miasta jeszcze nie informują. Za dr. Markiem Łuczakiem, znawcą historii Szczecina oraz prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, przypomnijmy: park pomiędzy ul. Hożą a Wendeńską w latach 1847-1910 był częścią tzw. starego cmentarza Żelechowskiego. Jego pomniki nagrobne przetrwały do czasów nam współczesnych. Jednak spotkał je los podobny innym poniemieckim cmentarzom. Zostały usunięte, a na ich miejscu urządzono park. Bez ekshumacji ciał, które wciąż tam kryje ziemia.
A. NALEWAJKO