piątek, 20 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Plac Sprawiedliwych tak, ale nie przy Kaskadzie

Plac Sprawiedliwych tak, ale nie przy Kaskadzie

Plac Sprawiedliwych tak, ale nie przy Kaskadzie
Data publikacji: 2019-06-27 21:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:44
Wywietleń: 1561 399228

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Szczecin wróciła sprawa zmiany nazwy jednego z placów w centrum Szczecina. Z imienia Pawła Adamowicza na Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Taką poprawkę forsowali radni PiS. Ale nie udało im się.

Chodzi o plac przy Centrum Handlowym Kaskada. W lutym tego roku radni przyjęli uchwałę, aby fragment alei imienia Jana Pawła II w centrum Szczecina – od placu Żołnierza do placu Lotników nosił imię Pawła Adamowicza – tragicznie zmarłego (zasztyletowanego na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) prezydenta Gdańska. 16 radnych było „za”, dwóch „przeciw” (PiS), a jeden wstrzymał się od głosu. Nowa nazwa wzbudziła sporo kontrowersji m.in. wśród lokalnych polityków prawicy oraz niektórych środowisk kombatanckich. Według nich, Adamowicz nie miał żadnego związku ze Szczecinem. Radni PiS w kwietniu złożyli projekt uchwały zmieniającej nazwę placu – z imienia Pawła Adamowicza na Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ale radni Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej nie zgodzili się na wprowadzenie jej do programu obrad.

W ostatni wtorek radni PiS spróbowali ponownie.

– Nie możemy pozwalać, aby pan prezydent Piotr Krzystek robił z naszego miasta swój prywatny folwark i jeden z głównych placów w naszym mieście nazywał imieniem swojego kolegi. Zależy nam, żeby w Szczecinie nie miał swojego placu, ponieważ uważamy, że był to człowiek skrajnie skompromitowany politycznie. Chcieliśmy wybrać nazwę, na którą wszyscy państwo mogliby się zgodzić. Chodzi oczywiście o polskich Sprawiedliwych, ponieważ Polaków jest najwięcej wśród osób, które otrzymały to odznaczenie. Nie ma nawet skali porównania. Człowiek, który był uwikłany w wiele afer, które do dzisiaj nie zostały wyjaśnione, a osoby, które poświęciły całe swoje życie ratując Żydów. I to też się wpisuje w kontekst polityki historycznej naszego państwa, że dzisiaj jesteśmy oskarżani niesłusznie o współudział w zbrodniach, że jesteśmy przez pewnych polityków, z których jeden odwiedził niedawno nasze miasto, określani Narodem Sprawców. Jesteśmy Narodem Bohaterów – stwierdził Dariusz Matecki, radny PiS.

– Propozycja, żeby w Szczecinie była nazwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, jest dobrą propozycją. Może nie polskich Sprawiedliwych, tylko wszystkich. Powinno się też znaleźć miejsce Ofiar Holokaustu. Bo bez Holokaustu nie byłoby Sprawiedliwych. Myślę, że jesteśmy w stanie się porozumieć w tej sprawie. Pan prezydent Adamowicz był wybitnym samorządowcem. Stworzył wielki Gdańsk. Był również przywódcą innych samorządowców w naszym kraju. Nie jest prawdą, że nie walczył o niepodległość. Był w nielegalnym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, brał udział w protestach. Zginął w zamachu politycznym. Mordujący go na oczach całej Polski krzyczał, dlaczego go morduje. Nie zostawił wątpliwości, dlaczego zabił. To wszystko wpłynęło na to, że radni, w swojej większości na tej sali, podjęli kilka miesięcy temu uchwałę o tym, żeby plac nosił jego imię. Jedno nie wyklucza drugiego, nie jest przeciwstawne – mówił Paweł Bartnik, radny Koalicji Obywatelskiej.

„Za” przyjęciem projektu uchwały PiS było 7 radnych, „przeciw” 20, wstrzymała się jedna osoba. ©℗

(dar)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Andrzej
Jeszcze na tym placu pomnik patrona żeby było gdzie składać kwiaty.
2019-06-29 08:08:45
Cierpliwy
Dokładnie w tym samym miejscu stał pomnik wdzięczności , to ten z taką gwiazdą . Stał , ale już go nie ma . Spokojnie taki sam los spotka i Adamowicza . pozdrawiam
2019-06-28 21:36:19
Lehoo
PiS zapewne wolałby plac Stefka Wilmonta.
2019-06-28 14:27:03
szczeinianin
Jeszcze raz zapytam kim był p Adamowicz i czym zasłużył się dla Szczecina i jego mieszkańców ????????? Nazwanie P.Zolnierza im Adamowicza to szczyt hipokryzji i policzek dla mieszkańców miasta !!! Rada miasta i prezydent natychmiast do dymisji - wstyd i hańba za nasze pieniądze uprawiacie własne wojenki nie troszczac sie o miasto i jego mieszkańców . Był Plac Żołnierza i niech tak zostanie komu to przeszkadza ???
2019-06-28 13:51:58
Pl
Proponuję nazwać plac najbardziej popularnym kwiatem czyli Pelargonii, po co się kłócić o nazwiska, wyzwiska, inne wypaczenia i zasługi, lepiej się spotkać na Placu Pelargonii : ), miłego weekendu : )
2019-06-28 13:47:24
PolakKatolik
ile nienawisci w tych wpisach, niby 90% Polaków to katolicy a tu 90 % podłych, wstrętnych, chamskich wpisów, czyżby zaraz po takim wpisie była spowiedź internetowa ? opanujcie się ludziska. Nie ma ofiar przemocy ważniejszych i mniej ważniejszych, wszystkim należy się szacunek. PiS był w koalicji z Krzystkiem 2 kadencje (8 lat) i teraz przypomniał sobie o Sprawiedliwych? Z drugiej strony czy akurat ta część placu w centrum miasta nie mogłaby mieć bardziej uniwersalny charakter albo chociaż bardziej optymistyczny, ciągle tylko czcimy ofiary (bo im się należy oczywiście. mam wątpliwości
2019-06-28 13:31:37
obserwator
PiS doprowadził do śmierci Prezydenta Adamowicza więc w tej sprawie nie ma prawa głosu.
2019-06-28 13:28:49
czytam
Co prawda p. A. zasłużył na uznanie , bo pozyskał wiele mieszkań / dla wybranej rodziny w Gdańsku / , ale moze lepiej od razu nazwać ten nieszczęsny plac im . PO ? Przynajmniej coś po PO zostanie ?
2019-06-28 13:25:36
Jeszcze plac Gawronikaq i plac Ojców z FOZZ.
.
2019-06-28 13:06:20
do Bartnika
Panie Bartnik , zamiast honorować żydowskie ofiary wojny czyli Holocaustu , może my Polacy powinniśmy uhonorować ulicą lub placem ponad 3 miliony polskich ofiar wojny . Jeżeli , my Polacy , nie bedziemy pamiętać o Naszych ofiarach to inne narody tego nie za nas zrobią. Dla Żydów ważne są tylko ich ofiary. Oglądałem ostatnio film dokumentalny z 1948 roku . Pokazana jest szkoła podstawowa w Katowicach. A w niej kilkaset polskich dzieci. Same sieroty. Zostały same po wojnie.
2019-06-28 12:44:15
fan
"Zwróćcie uwagę na wypowiedź lewaka Bartnika. On chce placu Sprawiedliwych z całego świata". Więcej odwagi, Towrzyszu! Prawdziwy komunista powinien zażądać pl. Internacjonalisty.
2019-06-28 12:37:22
terens
Pisowscy radni zamiast zająć się prawdziwą pracą dla Szczecina to dalej pajacują
2019-06-28 12:33:41
Teraz Żydzi
No to PIS narobił problemu. Teraz powstanie w Szczecinie mnóstwo żydowskich ulic i placów. Bo , w sprawach żydowskich PO i PIS mówią jednym głosem. Po prostu klęczą i słuchają . Zwróćcie uwagę na wypowiedż lewaka Bartnika . On chce placu Sprawiedliwych z całego świata. To lewacka bzdura . W Polsce powinniśmy czcić tylko polskich Sprawiedliwych. Słowo : " polskie " jest unikane przez lewactwo. To przecież europejczycy.
2019-06-28 11:44:14
Potrzeba minimum 3 placy dodatkowo obok
A obok koniecznie Plac Pana Krzystka oraz Plac Pana Sochańskiego oraz Plac Pana Koćmiela a w następnej Kolejności Place Należą się Geblewiczowi, Litwińskiemu, Nitrasowi, i wielu innym - bardzo mi się podoba ta idea by koło siebie było wiele placów nazwanych na cześć polityków
2019-06-28 11:28:54
radny Beton
"Plac Chłystka". Każdy radny /i radna/ będzie mogła się podpisać pod tym i powiedzieć, że to jego plac. Mają problem hultaje, a zagospodarowania przestrzennego dalej nie ma. Darmozjady wyszukują sobie problemy.
2019-06-28 11:16:31
Przeżyłem pl Stalina, przeżyłem pl Lenina, przeżyłem pl Rokossowskiego, przeżyję pl Adamowicza.
.
2019-06-28 11:11:17
@Romeczek
Ty mi się kojarzysz z debilem
2019-06-28 10:49:28
Kasia
Ach ci politycy! A co z potrzebami zwyklych mieszkancow? Czekamy na dalsze beatyfikacje
2019-06-28 10:43:09
fan
Paweł Bartnik, radny Koalicji Obywatelskiej, dawniej PZPR.
2019-06-28 10:31:15
entuzjasta
Wygrał pl. Złodzieja Polskiego. Kiedyś mieliśmy pl. Sztywnych. Starsi szczecinianie wiedzą o co chodzi.
2019-06-28 10:26:05
@Vera
nie dość że kłamstwo to w dodatku typowa mowa nienawiści ale tak już macie inaczej nie potraficie
2019-06-28 10:02:40
do tyle
wręcz przeciwnie większość nie chce chcą tylko jego "kolesie" z peło
2019-06-28 10:00:15
Neo
Jedno pytanie się tylko nasuwa, jak można być tak bardzo zakłamanym głupcem i hipokrytą by robić jeden drugiemu na przekór. Czy polskie społeczeństwo już zdziecinniało???
2019-06-28 09:51:21
xxx
Tyle kasy co Gdańsk przytulił za czasów słusznie minionych to się w głowie nie mieści. A czy p.Adamowicz był kiedykolwiek w Szczecinie ?
2019-06-28 09:24:09
Hemok
Kontrowersje SĄ i BĘDĄ wśród MIESZKAŃCÓW w pierwszej kolejności. Dla mnie kariera poświęcona na walki partyjne to nie jest żadna zasługa. Niech sobie platforma w kuchni blaty nazywa imieniem adamowicza, a nie plac w środku Szczecina!
2019-06-28 09:20:55
tyle
Większość Szczecinian chce Placu Adamowicza, tylko garstka oszołomów protestuje
2019-06-28 08:57:37
heehhe
Ja proponuję nazwę: "Plac 7 mieszkań i 32 kont bankowych"
2019-06-28 08:41:47
do: Ed
Skąd taka pogarda do drugiego człowieka, czy w życiu codziennym również zachowujesz się jak patron tego placu, że jesteś tak bezczelny?
2019-06-28 07:34:45
Young
Tacy radni, to niech pokryją różnicę kosztów za grunt dla kościoła na Gumieńcach. Ze swoich kieszeni oczywiście, a Adamowicz pasuje nam Szczecina, jak wójt Michałowic Górnych.
2019-06-28 07:12:48
Adrian
Widzicie , co robią niemieckie pieniądze z głowami lewaków.
2019-06-28 07:10:26
A ilu
Owczesnych Izraelczykow... Uratowalo chocby 1-go 100 % Polaka lub 1-na 100 % Polska Rodzine - oczywiscie za darmo i slowo Dziekuje ?? A wiec Nie sfalszowane Karty i Dowody na Stol...
2019-06-28 00:16:49
Vera
PiS w sprawie Adamowicza w ogóle nie powinien się odzywać. To z ich inspiracji prezydent Gdańska został zamordowany.
2019-06-27 23:12:04
Ed
Plac Adamowicza zostaje koniec kropka. Niech pisiorstwo się z tym pogodzi
2019-06-27 22:48:24
Romeczek
Jedno kojarzy mi sie ze zlodzejstwem ,malwersacja, drugie z zydami. To prawie to samo.
2019-06-27 22:24:20
Olek
Proponuję kompromis: niech PO ogłosi Adamowicza Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Dla oszustów to żaden problem