sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jednozdaniowe uzasadnienie dotyczące zmiany nazwy placu

Jednozdaniowe uzasadnienie dotyczące zmiany nazwy placu

Jednozdaniowe uzasadnienie dotyczące zmiany nazwy placu
Data publikacji: 2019-04-25 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 2348 387727

Najprawdopodobniej dopiero za miesiąc szczecińscy radni zajmą się propozycją PiS, aby plac w centrum miasta nie nosił imienia zabitego prezydenta Gdańska, ale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W lutym tego roku szczecińscy radni przyjęli uchwałę, aby fragment alei imienia Jana Pawła II w centrum Szczecina - od placu Żołnierza do placu Lotników będzie nosił imię Pawła Adamowicza - tragicznie zmarłego (zasztyletowanego na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) prezydenta Gdańska. 16 radnych było "za", dwóch "przeciw", a jeden wstrzymał się od głosu. Ale nowa nazwa wzbudziła sporo kontrowersji m.in. wśród lokalnych polityków prawicy oraz niektórych środowisk kombatanckich. Ich zdaniem Adamowicz nie miał żadnego związku ze Szczecinem.

Radni PiS we wtorek, tuż przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta, złożyli projekt uchwały zmieniającej nazwę placu - z imienia Pawła Adamowicza na Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Uzasadnienie uchwały dziewięciorga radnych PiS jest jednozdaniowe.

- W związku z licznymi protestami mieszkańców - napisał radny Marcin Pawlicki.

Ale radni Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej nie zgodzili się na wprowadzenie tego projektu do programu obrad. Sprawa ma wrócić na majowej sesji Rady Miasta.

(dar)

Fot. Arleta Nalewajko

Komentarze

Mark
Dlaczego na siłę zmienia się fragment Alei w Plac? I czym zasłużył się dla Szczecina i regionu pan Adamowicz? Robicie remont tego fragmentu Alei Jana Pawła 2, to bardzo dobrze i nic więcej, nie jest tam, potrzebne.
2019-04-27 08:05:51
trohan
Jak na razie to plac Debilów.
2019-04-26 21:35:35
Lech Poznań
Plac imienia Pogoni Szczecin
2019-04-26 18:10:43
Pogoń
Plac Lecha Poznań
2019-04-26 16:54:04
nowocześni
Proponujemy zamianę na nazwę Plac Lecha Wałęsy pierwszego przewodniczącego Solidarności
2019-04-26 16:21:50
Lech
Lepiej Plac Gryfa niż Plac Adamskiego
2019-04-26 15:56:07
rezerwa
Dlaczego zwolennicy demokracji i porządku konstytucyjnego ciągle chcą kneblować inne poglądy? Nic,nawet polityczne zaangażowanie, nie zwalnia z myślenia samodzielnego
2019-04-26 15:53:48
Darek
Jakim prawem PiS wypowiada się w imieniu mieszkańców Szczecina? Po 8 latach rządzenia w Szczecinie zostali odsunieci i nikt ich tu już nie chce. Wybory do samorządu chyba to wyraźnie pokazały.
2019-04-26 12:32:05
romek60
Skwer Rotmistrza Pileckiego
2019-04-26 11:26:19
Cires
Adamowicz jest pisowsim wyrzutem sumienia, bo to przez nich go zamordowano. Codzienna nagonka w TVP doprowadziła do tej tragedii
2019-04-26 10:49:08
@gość
Po tym jak wyszły na jaw okoliczności tuszowania przypadków pedofilii w Kościele za pontyfikatu JP2, mocno bym się zastanowił czy nie powinno się wrócić do starej nazwy Aleja Jedności Narodowej.
2019-04-26 10:16:13
Vera
Pisowcy w ogóle nie powinni wypowiadać się w tej sprawie. To oni doprowadzili do śmierci Prezydenta Adamowicza.
2019-04-26 10:01:14
merc
a może konkurs na nazwę placu i głosowanie dla mieszkańców?
2019-04-26 09:55:21
Azi
A co ze zmianą nazwy skweru Kuklińskiego?
2019-04-26 09:36:20
gość
A może nie robić placu, tylko zachować nazwę alei, którą ten plac tak naprawdę jest? I nie wymyślać nic na siłę ponad al. Jana Pawła II
2019-04-26 09:29:59
Wiki
Co śp Adamowicz miał wspólnego z Szczecinem
2019-04-26 07:05:09
Dlaczego w tym miejscu
nie może stanąć piękny duży pomnik Gryfa i dlaczego ten plac nie może stać się Placem Gryfa? Dlaczego Szczecin tak bardzo stara się odciąć od Gryfa...?
2019-04-26 00:50:07
AML
Jestem przeciw honorowania Adamowicza w Szczecinie, w ogóle. Z zupełnie innych pobudek niż te, które kierują nacjonalistami.Niezależnie od swoich poglądów, które mi się podobają, był on, jak bardzo wielu gdańszczan, ekstremalnym lokalnym szowinistą. W dużej mierze to również jego zasługa, że mało kto w Polsce wie, że porozumienie umożliwiające powstanie "Solidarności" podpisano w Szczecinie, 30 sierpnia, że w grudniu 1970 też w Szczecinie działo się, że był jakiś strajk w styczniu 1971. Był współtwórcą jakiegoś kultu gdańska, który opanował Polskę. Był autorem pomysłu, by w "mieście solidarności" utworzyć świątynię ku czci tego "wyjątkowego" miasta, by umacniać w społeczeństwie przekonanie, że "wszystko zaczęło się w gdańsku" i cała Polska, a może nie tylko, powinna być wdzięczna gdańskowi za łaski, które za sprawą tamtejszych pomazańców na nas wszystkich spływają. Szczytem megalomanii było użycie w nazwie tego przybytku przymiotnika "europejskie". Tak, to nie jakaś instytucja europejska nadała mu to prawo, nadał je sam Adamowicz! Ponadto jestem w ogóle przeciwko nazywania tego kawałka nie wiadomo czego. Już i tak jest dostatecznie dziwnie, mamy jeden wielki pokręcony plac w środku miasta, który najpierw nazywa się Solidarności, chwilę później Hołdu Pruskiego, by przejść, nie wiadomo dokładnie w którym miejscu w plac Żołnierza Polskiego a później w plac Lotników, zwany przez niektórych placem Konia.
2019-04-25 23:33:49
Sprawiedliwy
Mój Ty Panie Boże, biedaczysko, zasztyletowany.A kto to udowodni tak naprawdę że tak było?. Przecież nawet już osły juczne w Nepalu ryczą o sfingowanej śmierci i to bez okapiny krwi. Przecież nikt tak do końca nie jest idiotą, choć ich masa,by uwierzyć w takie farmazony. Za duże zawirowania były wokół osoby Adamowicza i jej żony obecnie. Nie durniowi nie umknie uwadze zachowanie rodziny Adamowicza jak i jego bujnej przeszłości. Wiadomo że brukowce i lewackie stacje Tv jak i rozgłośnie radiowe doskonale napędzą machinę zakłamanej propagandy z zachodu by podsycać przebieg wypadków w Polsce co już i tak jest poczyniony spory ferment w społeczeństwie które niczym zgraja pawianów skacze sobie z pazurami do oczu. Adamowicz nic tak naprawdę dobrego nie wniósł dla dobra naszego kraju, wiadomo jak było bo to nie są pomówienia a fakty gdzie Koalicja się tego nie wyprze choć potrafi to czynić bardzo spektakularnie, dobitnie. Były prezydent Gdańska nie zasługuje na tą godność. By tak było człowiek takowy powinien posiadać nieskazitelną przeszłość jak i opinię z którą należy się liczyć i to bardzo.
2019-04-25 22:54:46
no nieeee
narobili smrodu a teraz chcą odkupić swoje winy?!
2019-04-25 22:39:00
Krzysiu
A nie może być np. plac Marynarzy? Między placem Lotników i Żołnierza nazwa pasuje jak ulał.
2019-04-25 22:38:22
To symbol
Ma zostać Plac Adamowicza
2019-04-25 22:02:42
Bezradni
Ej, bezradni tak bardzo jesteście ograniczeni i uzależnieni ? Tylko od czego i kogo? Bieda intelektualna "wybrańców" Szczecina !
2019-04-25 21:57:51
Zaniechać tych zmian!
I jednej i drugiej!
2019-04-25 21:06:54
Jan bury
Nie dla placu imieniem czlowieka lewych interesow w Szczecinie.W polskim Palermo istniala siec powiazan obejmujacychtakze ,,nadzwyczajna kaste''dlatego prezydent budyn byl az do tragicznej smierci na wolnosci.
2019-04-25 20:31:32
name
Adamowicz w żadnym wypadku, a jeśli inna nazwa to krótka, tak jak proponuje Xx. Pogięło tych radnych. Na siłę zmieniają część Placu Żołnierza. Po co? Sprawiedliwym postawić pomnik. Szczecin jest dużym miastem i nie trzeba wszystkiego wciskać w centrum.
2019-04-25 20:27:48
kololk
proponuję plac niestrudzonego reportera tudzież szperacza w damskich i męskich teczkach podczs posiedzeń sejmowych oraz czuyściciela miasta ni trasa???
2019-04-25 20:22:16
na szybko
w gdansku adamowicz placu nie ma mimo tragedii ktora go spotkala, bo go lepiej znali
2019-04-25 19:43:33
Miś II
Po co zmieniać część placu Żołnierza na inną nazwę ??????
2019-04-25 19:08:54
max
Ale PIS wymyślił nazwę! Teraz w podzięce za tych sprawiedliwych którzy ratowali Żydom życie podczas II WŚ Izrael pluje Polakom w twarz i poniża nasz kraj na arenie międzynarodowej! Taka wdzięczność i jeszcze chcą 330 mld $ odszkodowań od Polaków za niemieckie zbrodnie!
2019-04-25 18:40:22
Xx
...a nie może być po prostu - Plac Sprawiedliwych...nazwa musi być krótka, i tak nie będzie wymieniana w całości...już i tak za dużo tego, przecież właściwie to pl.Żołnierza...zwariowanie z tym nazywaniem wszystkiego na siłę
2019-04-25 18:01:43
Amevy
Popieram PiS w tym punkcie -
2019-04-25 17:35:56
Konrad
PiS to nie moja bajka ale proponowana nazwa placu przez pisiorów bardziej sensowna.
2019-04-25 17:27:56
Adamowicz zaslużył
Zasłużył - jedyną jego zasługą jest to, że zginął. Inaczej pies z kulawą noga by się nim nie zainteresował, a zwłaszcza bezpartyjni i partyjni politycy.
2019-04-25 16:55:45
beee
Na pewno Adamowicz nie powinien mieć w Szczecinie "swojego" placu. Nie zasłużył. Problem z zaproponowaną zmianą jest jednak jej długość. Prawdopodobnie nikt w normalnej komunikacji nie użyje nigdy jej pełnej nazwy. W pisowni także będziemy szukać jakiejś formy skróconej. Przewrotność ludzkiej natury nakazuje spodziewać się form karykaturalnych tej nazwy lub wręcz prześmiewczych. Warto się zastanowić, czy jakikolwiek sens ma tworzenie na siłę placu, który jest tak naprawdę integralną częścią ulicy Jana Pawła i płynnie przechodzi w plac Żołnierza Polskiego. Jako forma architektury miejskiej jest tworem sztucznym. Najlepszym co można zrobić, to porzucić koncepcję tworzenia w tym miejscu jakiegokolwiek placu
2019-04-25 16:39:25
Leo Bonhardt
Może by pisim plac Wilmonta bardziej pasował ?
2019-04-25 16:24:08