Środa, 25 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Plac Gryfitów bez „Paprykarza szczecińskiego”. Wróci wiosną? [SONDA]

Data publikacji: 20 grudnia 2020 r. 16:55
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2020 r. 21:38
Plac Gryfitów bez „Paprykarza szczecińskiego”. Wróci wiosną? [SONDA]
 

Po przeszło dwóch miesiącach od odsłonięcia z placu Gryfitów na szczecińskiej Łasztowni zniknęła instalacja przedstawiająca – w powiększeniu – puszkę „Paprykarza szczecińskiego”. Tym samym wykonano zalecenie miejskiego konserwatora zabytków. Instalacja na razie trafiła do magazynu.

Przypomnijmy, że na początku października br. w obecności m.in. dawnych pracowników Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”, odsłoniętą wielką puszkę, na której zamieszczono skład oryginalnego „Paprykarza szczecińskiego”, produkowanego przed laty przez tę firmę.

Kontrowersje wokół instalacji „Paprykarza szczecińskiego”

Mieszkańcy Szczecina poznali tę konserwę w 1968 roku i powoli zyskiwała ona akceptację konsumentów. Była obecna w plecakach turystów, w diecie studentów, stała się popularną przekąską kanapkową w domach i na przyjęciach. Coraz bardziej uprzemysłowiona produkcja pozwoliła na lokowanie „Paprykarza szczecińskiego” na półkach wszystkich sklepów w Polsce, a później również w innych krajach. Smak zapewniała mu oryginalna receptura (w składzie oprócz ryb była m.in. nigeryjska przyprawa pima i bułgarska pulpa pomidorowa).

Paprykarz szczeciński na Łasztowni

Instalacja upamiętniająca kultową konserwę przez wielu została przyjęta z uśmiechem, wywołując sympatyczne wspomnienia. Nie wszystkim się jednak spodobała. Ostro skrytykowała ją szczecińska radna Koalicji Obywatelskiej Dominika Jackowski, twierdząc, że jest to kicz bez żadnych wartości artystycznych. Dołączył do niej także Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków. Ustalono, że instalacja do połowy grudnia zostanie usunięta z placu Gryfitów. Jest to obszar wpisany do rejestru zabytków.

Puszka „Paprykarza szczecińskiego” w magazynie

– Zgodnie z zaleceniem miejskiego konserwatora zabytków, puszka została usunięta i schowana  w magazynie – poinformował nas Jacek Jastrzębski, prokurent Gryfu Nieruchomości, spółki będącej jedną z kontynuatorek przedsiębiorstwa, a zarazem pomysłodawca instalacji na Łasztowni. – Wiosną, mam nadzieję, klimat będzie lepszy i wrócimy.

Na ogrodzeniu, obok miejsca, w którym stała instalacja, pojawiło się „Paprykarzowe” oświadczenie.

– Przykro mi, że jestem kiczem bez żadnych wartości artystycznych – czytamy w nim. – Przepraszam, że jestem krzykliwy i toporny. Nigdy nie miałem zamiaru być pomnikiem, a stanowię tylko element dekoracji stoiska na planowany przyszłoroczny Festiwal Paprykarza w okresie letnim. Dni Wolina nie powinny być jedyną atrakcją na Bulwarach. Mam 52 lata! Mój czas powoli mija. Kiedyś byłem spożywany w oficynach, akademikach i blokowiskach. Przeniosłem się do magazynu na życzenie przedstawicieli UM. Ubolewam, że nie jestem tak piękny jak drużyna kolorowych Gryfusów.

(ek)

 

Sonda

Czy instalacja z puszką "Paprykarza szczecińskiego" powinna na stałe pozostać na placu Gryfitów na szczecińskiej Łasztowni?

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@POZNANIAK
2020-12-22 17:09:23
W Szczecinie nigdy nie było fabryki wież wiatrowych. Był tylko zakład fundamentów dla morskich farm. Ze sto artykułów było tu na temat ST3. Przyczyny upadłości są dobrze znane.
do obserwatora
2020-12-22 17:06:39
Coś kręcisz. Nie ma żadnej firmy ATS. Obok jest CSL.
POZNANIAK
2020-12-22 08:15:52
Ale macie problemy. W Poznaniu też paprykarz znany ale poznański z Lisnera- lepszy. Ale Wam radze zająć się z takim znastwem poważniejszymi problemami na przykład dlaczego Wasza sztandarowa inwestycja Bifinger - fanryka wież wiatrowych a póżniej ST3 upadła.
Szczecin stan umysłu
2020-12-22 06:34:21
Cała Polska ma bekę z Ciecina. Najpierw Fryga potem pomnik Jarzyny ze Szczecina, a teraz to :D
mi tam nie szkodził
2020-12-22 00:08:54
ciekawy, oryginalny, zabawny. Radio Szczujnia (dawniej przed sPISieniem Radio Szczecin) ciagle agitowało, żeby coś co Szczecinianom nie dość, że nie przeszkadza, to jeszcze się podoba. W zamian z zadęciem narzeka że nie ma pomników duchownych i wyklętych - dajcie juz spokoj. Redaktorze Kutys - pis kiedyś przeminie a wstyd pozostanie...
Juzek
2020-12-21 21:32:19
Dziś w Czasie Reakcji Radia Szczecin wystąpił tzw. miejski konserwator zabytków. Dziwię się, że stosunkowo młody (sądząc po głosie) jest takim biurokratą. Nie wiadomo, czy wie, że Szczecin to miasto portowców, rybaków i kiedyś przetwórni rybnych. Paprykarz szczeciński dla wielu Szczecinian to część ich życiorysów. Konserwator łatwo sobie poradził z zadaniem usunięcia instalacji z placu portowego, natomiast nie może sobie poradzić z obecnym właścicielem hotelu Piast. Jego odpowiedzi na pytania dziennikarza prowadzącego były kuriozalne. ---Muszę stwierdzić, że dzisiejszy prowadzący Czas reakcji (p.Kukliński) jest niedoinformowany w zakresie składu paprykarza. Nie jest prawdą, że błękitek był podstawowym surowcem paprykarza od początku jego produkcji. Pierwotnie do puszek trafiały najlepsze ryby z łowisk zachodnioafrykańskich: mintaj i miruna. Receptura paprykarza powstała w 1965, w 1967 została ujęta w normie zakładowej nr ZN-67/ZGR-09815. Błękitek zaczął być używany do produkcji paprykarza pod koniec lat 80. ub.wieku, gdy zostaliśmy wyparci z większości najlepszych łowisk.
Jakób
2020-12-21 21:08:05
Najgorzej gdy konserwator zajmuje się konserwami. Pan konserwator jest za młody, żeby pamiętać czasy prawdziwego paprykarza, który natychmiast po rozpoczęciu produkcji stał się kultowy. Panu konserwatorowi nie przeszkadzało umieszczenie na ścianie zabytkowej rzeźni tabliczki z napisem PLAC GRYFITÓW? I czy ten plac nie należy przypadkiem do firmy - spadkobierczyni śp. PPDiUR GRYF. Bezmyślny urzędas uporczywie trzymający się przepisów niszczy to, co świadczy o tożsamości Szczecina. To co, pomnik jakiegoś niewydarzonego mafiosiny Jarzyny z filmu klasy B ma teraz stanowić element tożsamości Szczecina? A co z pomnikiem Zbigniewa Cybulskiego i Zdzisława Maklakiewicza w scenie z filmu "Cała naprzód"?, Miał stanąć razem z wiatą pod Urzędem Celnym, w miejscu, gdzie nagrywano te sceny. Ten film pokazywał, choć krótko Szczecin, taki jaki był wtedy.
obserwator
2020-12-21 18:24:01
Na zdjęciu pracownik PORT RYBACKI GRYF na wózku widłowym demontuje Puszkę i wykona transport do chlodni skladowej w celu przechowania w temperaturze minus 20 C aby paprykarz sie nie zepsul.Prace te sa wykonywane przy bacznym nadzorze pracownika ATS INTERNATIONALE SPEDITION sąsiadująej z PORT RYBACKI GRYF odpowiedzialnego za logistykę.
@Snajper
2020-12-21 14:50:31
Kiełbasa krakowska cały czas jest wytwarzana i nie potrzebuje upamiętnienia. Co ciekawe, w Austrii jest wyrobem garmażeryjnym znajdującym się na liście tradycyjnych produktów żywnościowych objętych ochroną prawną z wpisem do Register der Traditionellen Lebensmittel. Natomiast oryginalnego "Paprykarza Szczecińskiego" już nie ma i raczej nie będzie, więc choćby dlatego zasługuje na upamiętnienie. Puszka z instalacji miała podaną recepturę sprzed lat. Przy okazji jest to pamiątka po zlikwidowanym PPDiUR Gryf, ważnej firmie dla tysięcy szczecinian. Poza tym Kraków ma Smoka Wawelskiego.
Snajper
2020-12-21 13:05:41
Dla nas szczecinian faktycznie ta puszka wzbudzala sympatię gdyz utozsamiamy sie z paprykarzem i tak na nas nazywano w pewnych kregach w innych miastach. Co jednak pomyslelibysmi my widzac w Krakowowie pomik kielbasy krakowskiej?
Su Sel
2020-12-21 12:05:21
Biedna Pani Radna, w partyjnych przyzakładówkach nie nauczyli jej , kto to był np. Andy Warhol i jego słynny "kicz bez wartości" , czyli słynny cykl z puszką zupy Campbell. Pani radna, może warto zmienić komisję -bo do kultury, to trzeba coś wiedzieć żeby gadać ?
Helikopter z Misia
2020-12-21 11:58:16
a może porozmawiamy o całej flocie ppdiur Gryf ? żaden statek nie wrócił do kraju, a może porozmawiamy o zaległych pensjach rybaków ?
Wyspa Pucka
2020-12-21 08:43:38
Ustawić Jarzynę na puszce paprykarza a miejski konserwator zabytków przyklaśnie bo i frygę dołożą.Łasztownia będzie najpiękniejsza
@obserwator
2020-12-21 08:34:15
Masz złe informacje. Zarówno miejsce, jak i pomysł jest "Gryfu".
obserwator
2020-12-21 06:01:20
Z tego co wiem inicjatorem pomysłu oraz gestorem miejsca gdzie postawiono tą puchę była firma ATS INTERNATIONALE Spedition w Szczecinie - najbardziej prężna firma logistyczna w Szzecinie - inicjator i mecenas wielu inicjatyw kuturalno- biznesowych i niech oni tą puche teraz na złomowisko skieruja. W tle na zdjęciach chłodnia PORT RYBACKI GRYF którego nazwa została zmieniona za rządów prezesa który sympatyzował z PO na CENTRUM LIGISTYCZNE GRYF co było jawnym odrzuceniem historycznej nazwy PORT RYBACKI GRYF i pogwałceniem wszelkich zasad kultywowania historii. Apeluję do Ministrstwa Skarbu Państwa o przywrócenie dawnej nazwy tej firmy w trybie natychmiastowym. Apeluje o to do obecnego Prezesa tej firmy.
Znawca sztuki
2020-12-21 00:39:10
Dlaczego obraz puszki z zupa pomidorowa jest dzielem sztuki wartym wiele molionow $ a paprykarz nie ?
Odejdź proszę!
2020-12-21 00:30:56
Radna Jackowski ma zawsze najwięcej kijów do wsadzenia w mrowisko, bo zyskanie rozpoznawalności to jej jedyna szansa na dalszy byt polityczny, więc nie cofnie się przed żadną bzdurą, żeby tylko o niej pisano. Do tej kadencji Rady Miasta dostała się 767 głosami. To śmiech!
Robert
2020-12-20 23:31:04
A nie przeszkadza pani radnej i panu konserwatorowi, że potencjalnie piękny teren „waterfront” - zabytkowa rzeźnia od wielu lat niszczeje? Ten teren powinien tętnić życiem artystycznym i rozrywkowym i być naturalnym dopełnieniem bulwarów! Można zobaczyć jak podobne stare budynki przemysłowe w porcie działają w obecnych warunkach w kopenhadze, Oslo czy Hamburgu. Szczecin ma nie gorszy potencjał, tylko wciąż rosną tam chaszcze i hula wiatr! Wstyd na maxa
Patryk Ladyca
2020-12-20 23:23:39
Pomyliłem imiona.. ...miało być " Pani Dominiko" zamiast Paulino
Patryk Ladyca
2020-12-20 23:19:57
Co po niektórzy mają ścisk zwieraczy bo im fryge rozebrali (przypomnę że tenTURBO KICZ był za podatników kasiorkre) dlatego tak zareagowali na puszkę Paprykarzu.Panie konserwatorze i Pani Paulino....puknijcie się w głowę.co Wam puszka przeszkadzała......
Borysław
2020-12-20 22:38:31
Ustawić instalację na tzw. placu adamowicza i nazwać placem Paprykarza. W końcu paprykarz ma więcej wspólnego ze Szczecinem niż jakiś adamowicz...
@Gryfuś
2020-12-20 21:17:49
Jest taka zasada: piłeś, nie pisz. Pomyliłeś wątki.
Tu i teraz
2020-12-20 20:58:37
Dla P. Jastrzębskiego podziękowania za tę instalację, która poprawiła humor i stała się jednym z bardziej optymistycznych punktów, w tym covidowo-pandemicznym roku. Paprykarz jest szczeciński, jedyny i kultowy. Czekamy na powrót paprykarza.
vit
2020-12-20 20:26:58
W Szczecinie jest duzo wiekszy ,to jest SUPER KICZ-Plac Adamowicza.
Gryfuś
2020-12-20 19:30:48
Raz sierpem raz młotem pisowską hołotę - kaczor won
Szczecin
2020-12-20 19:29:28
Pytanie nie powinno brzmieć, czy powinna stać, tylko kiedy powinna powrócić!
Hopohopo
2020-12-20 19:26:56
Paprykarz + Sedina + Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. To jest zestaw godny Szczecina i pływających ogrodów Floatig Garden SUPER !!!!!
Wacek Rondelek
2020-12-20 19:05:11
Należy usunąć miejskiego konserwatora zabytków bo to szkodnik.
gryf
2020-12-20 19:03:47
Po-Dominika i PO-Michał - najwyższy czas nawet nie "do magazynu..." , a na zawsze na śmietnik historii rybackiego Szczecina. Szerokiej drogi... Wam nikt nie wystawi PO-mników, najwyżej głupoty...
Szkoda...
2020-12-20 19:00:25
Tak mało mamy marek promujących miasto. Bo konserwa to coś plebejskiego? Paprykarz wszyscy jedli, sławił Szczecin w całym kraju. Instalacja była żartobliwa, ale swojska i dotyczyła jakiejś części naszej powojennej historii. Szkoda, że rządzący miastem tego nie rozumieją.
Powinien wrócić
2020-12-20 18:15:44
Fabryka, w której go produkowano, została zburzona. Na Łasztowni są korzenie PPDiUR Gryf, więc to jest idealne miejsce.
Paprykarz
2020-12-20 17:11:01
Chcą zniszczyć tożsamość Szczecina

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA