środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA]

Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA] [GALERIA, FILM]

Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA]
Data publikacji: 2019-07-27 18:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-31 12:16
Wywietleń: 2533 405438

Rondo na Placu Grunwaldzkim jest kolejnym szczecińskim rondem, na którym w ostatnim czasie doszło do zmiany organizacji ruchu. Od soboty (27 lipca) jest ono „półturbinowe”. To drugie po Rondzie Uniwersyteckim, które czasowo zostało w ten sposób przekształcone.

Na tarczy rond wprowadzony został podział pasów zależny od miejsca zjazdu ze skrzyżowania. Wymaga to od kierowców szczególnej uwagi, gdyż przed wjazdem na rondo nie ma informacji o tym, jaki pas należy wybrać. Na wszystkich rondach pasy zewnętrzne (prawe) służą wyłącznie do skrętu w prawo. Pasy centralne (środkowe) do skrętu w lewo bądź jazdy na wprost i pasy wewnętrzne (lewe) wyłącznie do jazdy na wprost po okręgu. Według założeń zmiany powinny przyczynić się do poprawy płynności jazdy i zwiększenia bezpieczeństwa.

W sierpniu zmiany obejmą również rondo Hakena. Nowe rozwiązania będą testowane przez 3-6 miesięcy.

Ł.T

Fot. UM Szczecin

 

Czy ronda półturbinowe sprawdzą się w Szczecinie?

Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA] Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA] Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA] Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA] Plac Grunwaldzki jako rondo „półturbinowe” [SONDA]

Komentarze

gh
Szkoda, że "przy okazji" zlikwidowane miejsca postojowe. (No bo przecież w Szczecinie jest ich nadmiar).
2019-07-31 11:41:24
beti
Zamysł ok ( jestem za) ale kierowcy i tak nie umieją po nich jeździć. Jechałam dzisiaj przez pl. Grunwaldzki w godzinach szczytu. Za głowę się łapałam co kierowcy wyprawiają. Będą kolizje. Powinna być tam kamera ( moze jest) a Policja powinna wlepiać mandaty każdemu, kto nie umie się wpasować na właściwy pas. Dzisiaj nie mogłam zjechać z wew na środkowy ...masakra.
2019-07-30 18:28:02
beżowy
Będący tacy co ciągle skręcają w lewo aż do absurdu aż do ideologicznego zacietrzewienia
2019-07-28 21:59:15
Serio - jak wygląda rondo turbina pełna?
.
2019-07-28 18:31:34
no drogówka
poniedziałęk jutro, 3,2,1 start :D ludzie ruszą do pracy a połowa nie wie co ich czeka, ale będzie meksyk :D
2019-07-28 16:30:16
Mruk
Jeszcze ws. sondy - jest źle skonstruowana. Tak, ronda turbinowe pomogą nabrać dobrych nawyków kierowcom nie umiejącym jeździć. Ale na placu Grunwaldzim władza zafundowała nam ZWĘŻĘNIE RONDA DO 2 PASÓW Spytajcie może w sondzie czy to dobry pomysł, żeby rondo 3-pasmowe zwężyć do 2?
2019-07-28 14:10:31
bedzie problem
jeden wjeżdza na rondo drugi zjeżdża z ronda . Będzie dyskusja jestem na prawym swoim pasie więc ten na rondzie nie może wjechać na mój pas lub jestem na rondzie , znaki mówią że mam pierszeństwo więc wjeżdżający musi czekać , jaką wersję wybrać
2019-07-28 13:19:56
Joozek
Jeżeli takie rondo jest dobrze zaprojektowane i oznaczone to jest bezpieczniejsze. W wielu miastach są takie ronda i nawet jak jestem na nich pierwszy raz to się nie gubię a nawet jest łatwiej odpowiednio wjechać i zjechać. Inna sprawa , że nasi urzędnicy od dróg są uparci (albo tępi i nie rozwijający się). Jakiekolwiek zmiany w organizacji ruchu to lata namyślania się np. rondo Niemcewicza-Kadłubka.
2019-07-28 13:08:08
@ pieszy
Ależ możemy, ty ko musimy na nie wchodzić z lewego pasa.
2019-07-28 12:30:36
pieszy
To przekreślone przejście dla pieszych oznacza ,że nie możemy z niego korzystać ?
2019-07-28 11:59:38
gregor102
Jeśli wszyscy będą stosować się, do tymczasowego oznakowania, to projekt sprawdzi się, tego typu ronda są świetnym rozwiązaniem!!
2019-07-28 11:22:29
Antoni
Nigdzie nie napisałem z jakiego pasa powinno się skręcac w prawo ;) Także ktoś z nas ma tutaj problem z rozumieniem tekstu :D Akurat przestrzegam przepisów wszystkich, także opanuj się koluniu :)
2019-07-28 09:17:44
ale jazda
i fajowe strzałki.
2019-07-27 23:50:05
Abc
xyz.jaki ty jesteś niedouczony.W prawo się skręca od prawej krawędzi jezdni a nie od lewej jak Zrobić nosacz
2019-07-27 23:14:58
Poczekamy do pierwszych puknięć na turbinie.
.
2019-07-27 22:39:16
XYZ
Niestety brak znajomości przepisow ruchu drogowego, brak kultury jazdy bo jest klakson i spory napływ ludzi z problemami poruszania się po dużym miescie spowodowal to co mamy obecnie. Objazd trojpasmowych rond zewnetrznym pasem i po prawie 360 stopniach wyjazd z niego ze stłuczką to juz prawie norma. Turbina fantastyczny pomysł i bat na niedouczonych
2019-07-27 22:15:48
eh
Panie Redaktorze.Jak na rondzie mogę jechać w lewo ? Pod prąd ?
2019-07-27 22:06:26
do Antoni
Antoni .Ty nawet rowerm nie powinieneś jeździć. W prawo się skrąca od prawej krawędzi jezdni a nie z lweego pasa .Sorry, takie mamy prawo
2019-07-27 22:04:09
Antoni
Dobra zmiana. A jest po to, żeby oduczyć przyslowiowych Januszy wjezdzania z lewego na środkowy pas. Teraz niektórym z Was narysowali dla uświadomienia, że byliście nieudolnie w tym co robiliście niemal codziennie :) Każdy kto umiał jeździć przepisów w końcu oddechnie.
2019-07-27 21:25:46
Mruk
Ach, więc to o to chodziło. By zablokować jeden pas do jazdy (skrajny prawy) i dać go pieszym. Tak, na wakacje ujdzie. Od września będzie masakra bo przy większym ruchu rondo się zatka. Dlaczego my mamy takie nieszczęście do urzędników. Zamiast przerabiać skrzyżowania na ronda, psują te ronda które już są i działają.
2019-07-27 20:42:30
j-23
Czy autor aby dobrze to opisał,czy jadąc środkowym pasem ,mogę jechać tylko na wprost i w lewo???
2019-07-27 20:10:15