Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Rondo Uniwersyteckie już półturbinowe [SONDA] [GALERIA]

Data publikacji: 24 lipca 2019 r. 11:03
Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2019 r. 01:42
Rondo Uniwersyteckie już półturbinowe [SONDA]
Fot. Dariusz Gorajski  

W nocy zakończyła się zmiana organizacji ruchu na Rondzie Uniwersyteckim, gdzie drogowcy wymalowali żółte pasy. Przez najbliższe tygodnie, kierowcy będą się na nim poruszać zgodnie z nowymi zasadami.

Rondo Uniwersyteckie to jedno z trzech rond (oprócz pl. Grunwaldzkiego i Ronda Hakena), które czasowo zostało przekształcone w tzw. półturbinowe. Na tarczy rond wprowadzony zostaje podział pasów zależny od miejsca zjazdu ze skrzyżowania. Wymaga to od kierowców szczególnej uwagi, gdyż przed wjazdem na rondo nie ma informacji o tym, jaki pas należy wybrać. Na wszystkich rondach pasy zewnętrzne (prawe) służyć będą wyłącznie do skrętu w prawo. Pasy centralne (środkowe) do skrętu w lewo bądź jazdy na wprost i pasy wewnętrzne (lewe) wyłącznie do jazdy na wprost po okręgu. Według założeń zmiany powinny przyczynić się do poprawy płynności jazdy i zwiększenia bezpieczeństwa.

Żółte pasy mają zostać teraz wymalowane na pl. Grunwaldzkim. Prace zaplanowane są na noc z piątku na sobotę (z 26 na 27 lipca). Rondo Hakena ma stać się półturbinowym w sierpniu. Nowe rozwiązania będą testowane przez 3 do 6 miesięcy. Później zapadnie decyzja, czy tego typu organizacja ruchu na stałe zagości na szczecińskich rondach.

(k)

Fot. Dariusz Gorajski/UM Szczecin

Sonda

Czy ronda półturbinowe sprawdzą się w Szczecinie?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bardzo dobry pomysł.
2019-07-27 01:19:02
Bardzo dobry pomysł - prawy pas tylko dla zjeżdżających z ronda. Bedzie też można legalnie zjechać z ronda pasem środkowym. W sumie powinno to zwiększyć przepustowość ronda. Brawo dla organizatorów ruchu drogowego.
pabcino
2019-07-26 07:55:32
PRZECIWNICY tego rozwiązania, zauważcie, jak było i jest NIEBEZPIECZNIE jeździć zewnętrznym pasem dookoła skrzyżowania. Mało tego, takie rozwiązanie również upłynnia ruch, bo i łatwiej wjechać na rondo.
Nadzieja
2019-07-25 15:31:05
Swietne rozwiązanie jeździ się lepìej i bezpieczniej
eh
2019-07-25 15:14:57
@szkoda gadać W PORD nie ma pojęcia ronda. Jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Stąd jak najbardziej ma zastosowanie przepis o skrzyżowaniu. Więc to raczej sam powinieneś wrócić na kurs na prawko.
Szkoda gadać
2019-07-25 05:32:58
Pomalujcie na żółto również ten wewnętrzny pas ronda bo Ed, Alicja i paru innych myślą, że tylko dwa pasy zostały. Jakiś listonosz broni niepoprawnego objeżdżania prawym, które blokowało oczekującym wjazd i pieprzy o przepustowości. Kolejny tytan na tym forum, "kierowca", cytuje art.16. dotyczący ruchu prawostronnego. Brawo tyle, że dyskusja jest o skrzyżowaniu. Czy "kierowca" z al.Piastow chcąc skręcić w lewo w Krzywoustego powinien zająć prawy pas, obok KFC? Powinni Was namierzyc po IP i wysłać na kurs prawa jazdy, chłopki roztropki. Drwala mieliście dobrze pokolorowanego na maturze?
Antoni
2019-07-25 00:25:41
Lubię takich jak Ty, nic nie wie o ruchu drogowym ale najmądrzejszy, wzywa potem Policję i jeszcze z nimi się kłóci, potem idzie do sądu i dalej się kłóci :D a na koniec dostaje grzywne i co ? dalej uważa że miał rację :D uwielbiam w takich walić :)
coco
2019-07-24 21:53:18
ale fajowo.
Do I.
2019-07-24 20:36:57
To źle Ciebie uczono, tak jak i dalej uczy. Sam widziałem jak na Hakera "L" wjeżdża na rondo z lewego ma prawy. To jest błąd i przepisy o tym nie mówią, że tak powinno się jeździć tak jak i policjanci z "drogówki" których poprosiłem o interpretację. Później taki wspomniany już Janusz jedzie za mną, żeby mi pokazać faketa.
I.
2019-07-24 19:11:52
Na kursie nauki jazdy uczono mnie, że skrajny, prawy pas na rondzie jest dla tych, którzy zjeżdżają z ronda najbliższym zjazdem. Dla tych, którzy zjeżdżają drugim i kolejnym zjazdem jest pas lewy. No ale praktyka pokazała, że bez mała wszyscy jadą skrajnym, prawym pasem, nawet, jak zawracają na rondzie. Nie chcą wpuścić kierowców z lewego pasa, bo im dię spieszy. Niezwykle rzadko jeżdżą kierowcy „ na suwak”, nie mówiąc już o przepuszczeniu pieszych na pasach; a ulubioną rozrywka wielu kierowców jest jazda tuź za plecami pieszego na pasach. Tak że, nie narzekajcie, kierujący, na urzędników i redaktorów, stosujcie się do przepisów. To wystarczy
zuzia
2019-07-24 18:59:39
Dlaczego ludzie boicie się zmieniać pasy na rondach,nie mogę tego pojąć.Na pozostałych jezdniach,oczywiście zmieniacie a nawet bawicie się w skoczków z lewego na prawy aby być pierwszym do czerwonego światła które widać z trzystu metrów.A dojeżdżając do ronda nagle paraliż kończyn i klapki na oczach.70% kierowców na nauki z jazdy po rondach.Póki co to jest najlepsze skrzyżowanie i osobiście bardzo fajnie się jeżdzi,tylko żeby właśnie większość chciała chociaż spróbować zmienić swoje złe nawyki,a o wiele bezpieczniej byśmy wszyscy się czuli na drogach.
J-23
2019-07-24 18:48:23
Do Listonosz@.Przecież są dwa wyloty i dwa wloty.Po jednym tylko w prawo na pierwszy zjazd.I moim zdaniem nie pasuje tobie taki układ bo pewnie calutkie rondo cisnąłeś prawym,stwarzając wiele zagrożeń z przekonaniem że mam pierwszeństwo.Reszta mnie nie interesuje.Jak dla mnie to niestety większość kierowców trzeba prowadzić za rączkę,ponieważ przepisy i zasady zdrowego rozsądku ludzie zostawiają w domu.O ile takowe mają.Dobrze że próbują coś z tym robić.Przyłączam się do komentarza Antoniego,słusznie rzecze człowiek. Jak się kierowcy przyzwyczają sami będą z tego rozwiązania zadowoleni.Powinno zostać wprowadzone od razu bez żadnego okresu próbnego.Rondo Ku słońcu i Sikorskiego od wybudowania było wprowadzone po nowemu,jak dla mnie jeżdżi mi się tam super nie ma żadnych problemów.
No to raz jeszcze
2019-07-24 18:35:14
Sonda potwierdza to że i dziennikarze i urzędnicy nie mają zielonego pojęcia i bezmyślnie bawią się cudzym zdrowiem a może i życiem. W Szczecinie promuje się model "jeżdżenia na pamięć" w którym kierowca polega na nawykach i rutynie. Zmiana organizacji ruchu powinna być poprzedzona odpowiednim oznakowaniem pozwalającym kierowcom zająć miejsce czyli oznakowanie powinno wyjść co najmniej 20 - 50 metrów przed rondo i powinno wprowadzić podział na tych którzy będą zjeżdżać w prawo i tych którzy pojadą na wprost. W tej chwili kierowca ma wybór albo dostosuje się do nowego oznakowania które jest zaskoczeniem albo je zignoruje i pojedzie jak poprzednio - państwo dziennikarze i urzędnicy - samochód nie wykonuje manewrów w powietrzu, nie przenosi się autogamicznie w czasoprzestrzeni. Skoro następuje radykalna zmiana organizacji ruchu to musi być ona konsekwentna. A tak na boku - po jakiego wacka było robić 3 pasmowe rondo by teraz wyłączyć 1/3 jego powierzchni. Swoją droga ciekawe prace prowadzone są na zbiegu Mieszka I, Powstańców Wlkp i Piastów - rozkładana jest ziemia czyli można wnosić z tego że miasto porzuciło plany budowy tramwaju w odcinku Mieszka I...?
Kierowca z kulturą
2019-07-24 18:30:23
Januszem i Grażyny za kółkiem nie mają pojęcia jak jeździć po rondzie, lecą 5/6 ronda zadowoleni po zewnętrznym pasie. Blokują także skrzyżowania prostopadle także te żółte linie i kraty na skrzyżowaniach to jedyna szansa aby poprawić bezpieczeństwo jak i płynność ruchu. Bo kultury ruchu to Janusz i Grażyny w swoich lepszych i gorszych autach nie nauczą się nigdy, a większe chamstwo za kółkiem niż u nas to tylko dalej na wschód gdzie kultury jeszcze mniej.
kierowca
2019-07-24 16:23:14
W Polsce obowiązuje ruch prawostronny i zgodnie z Art. 16. o ruchu drogowym : 1. Obowiązek prawostronnego ruchu pojazdów 2.Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny. 3.Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze. 4.Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Antoni
2019-07-24 16:05:56
Powtarzam, niezadowoleni mogą być Ci którzy łamali do tej pory zasady i wymuszali pierwszeństwo m.in. zajmując środkowy pas po wjeździe na rondo z lewego pasa. Teraz Wam narysowali jak powinno się do tej pory jeździć. Wiem, że większość z Was też tak jeździ(ła), bo robi, to ok. 80-90%. Stąd to twierdzenie. Brawo za zmianę i edukować kierowców!
Listonosz
2019-07-24 15:31:47
korki i stłuczki gwarantowane.Przepustowość w godzinach szczytu będzie ograniczona a rondo przez to stanie się niewydolne.Po jednym pasie to zdecydowanie za mało.
artemor
2019-07-24 14:07:15
Opis w artykule jest nielogiczny. Widzialem tam kilka lat temu potencjalnego dawce organów który już wtedy stosował się do obecnych zaleceń. Jeździł po lewym pasie ścigaczem-lub jak kto woli szlifierka i zaliczył ze 20 okrążeń.
Alicja
2019-07-24 13:31:17
Co to jest rondo półturbinowe, to brzmi prawie jak jajeczko częściowo nieświeże. Albo coś robimy albo nie. Nie uznaję półśrodków. I tak z ronda trzypasmowego ktoś zrobił rondo dwupasmowe. Bramo planiści ze Szczecina, brawo.
Kafka
2019-07-24 13:27:13
Możemy sobie w komentarzach pisać co chcemy, a urzędnicy wymyślający głupoty i partolący nawet proste tematy mają w dupie nas i to co piszemy. Od lat w Szczecinie w dziedzinie komunikacji są podejmowane głupie decyzje, począwszy od skrajnie kretyńskiej przebudowy ul. Krzywoustego z zabraniem wydzielonego torowiska tramwajowego na ścieżkach rowerowych, z których nikt nie korzysta i likwidacji miejsc parkingowych skończywszy. Ta akcja też przekształca otoczenie dostępne ogółowi celem dostosowania go do grupki niedouczonych baranów niepotrafiących poruszać się po rondach. Taki znak naszych czasów.
do???
2019-07-24 13:00:50
Bo to debilny pomysł. Z trzech pasów powstały dwa.
xxx
2019-07-24 12:45:11
Gdyby zrobić dwa wloty/dwa wyloty na cukrowej i na janiszewskiego to tutaj można by zrobić klasyczne turbinowe. A teraz i tak ze skrajnego lewego pasa będą zajeżdżać tym na środkowym pasie.
???
2019-07-24 11:58:05
Debil nie pojmie
Jak będzie pełna turbina, to pośrodku postawić wodotrysk.
2019-07-24 11:46:56
.
Ed
2019-07-24 11:36:40
Szkoda trzypasmowych rond. To rzadkość, a Szczecin z nich słynął. Na pewno zmniejszy to ilość kolizji i nieporozumień bo i tak większość nie potrafiła wjechać na takie rondo w prawidłowy sposób nie mówiąc już o zjechaniu. Będzie prościej, z lewego na lewy z prawego na środkowy. Kocioł będzie ale z czasem pewnie się zluzuje.
Rondo
2019-07-24 11:32:44
W sondzie brakuje odpowiedzi, że jest to zbędna głupota, bo powinno się karać tych, którzy nie umieją prawidłowo jeździć po tradycyjnych rondach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA