Nasza polityka społeczna ma głęboki aspekt godnościowy - przekonywali politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas spotkania w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. I podsumowywali programy takie jak m.in. Maluch plus, Senior plus czy emerytura dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci.
- Programy społeczne rządów zjednoczonej prawicy mają na celu poprawę jakości życia polskich rodzin. Chcemy w Europie konkurować standardem życia, bo w Europie nie jesteśmy tylko terytorialnie, chcemy lepiej żyć, więcej zarabiać, mieć lepszą sytuacją gospodarczą, i to się właśnie dzieje - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - W wielu rankingach - między innymi w tych związanych z likwidacją nierówności społecznych, zmniejszeniem ubóstwa dzieci, polepszeniem sytuacji rodzin - radzimy sobie znakomicie.
- Niejednokrotnie słyszeliśmy, że nasze programy to nieodpowiedzialne rozdawnictwo albo, w najskrajniejszych przypadkach, inspiracj do różnego rodzaju patologii - dodawał minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. - Okazało się, że miliardy przetransferowane do polskich rodzin są jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Nie ma mowy o żadnym wzroście zachowań patologicznych. Tak naprawdę niejednokrotnie przywróciliśmy godność polskim rodzinom.
Minister Rafalska poinformowała, że w tym roku nasze województwo dostanie 10 milionów 900 tysięcy złotych z programu Maluch plus na wsparcie i stworzenie miejsc opieki nad małym dzieckiem.
- To bardzo ważne, bo młode rodziny martwią się, jak po zakończonym urlopie macierzyńskim mogą powrócić do pracy - oceniła. - W 2015 roku, gdy kończyły się rządy PO i PSL-u, w województwie było 111 placówek. W 2018 roku tych placówek jest 187. Program Senior plus rozwija placówki dziennego pobytu dla osób starszych, którzy chcą być aktywni, bo aktywność pozwala im zachować samodzielność i rozwijać swoje pasje. Tych placówek jest 32, w 2015 było tylko 6.
W tym roku w ramach programu Senior plus do naszego regionu zostanie przekazanych 2,24 miliona złotych.
Rafalska opowiedziała także, jak w skali całego kraju wygląda realizacja programu emerytur Mama cztery plus:
- Jest olbrzymie zainteresowanie tym programem, z którego mogą korzystać mamy, które skończyły co najmniej 60 lat, oraz panowie w określonych sytuacjach, gdy skończyli 65 lat i wychowali co najmniej czworo dzieci, nie mają innych źródeł utrzymania. Złożono 23 tysiące wniosków, w tym 27 wniosków mężczyzn i 51 wniosków mam w wieku 91 - 99 lat. Wydano 701 decyzji, 700 kobietom i jedną mężczyźnie. Ponad 70% wniosków złożyły osoby w grupie wiekowej 60-69, 23 % osoby w grupie 70-79, 4% - kobiety w grupie 80-89, pozostałe wnioski to mamy w podeszłym wieku. Potwierdza się, że to grupa mam, które wychowywały dzieci w najtrudniejszych czasach. Te program jest atakowany, bo stawia mu się zarzut dezaktywizacji zawodowej. Jaka dezaktywizacja? Kobiet, które mają 69, 89, 90 lat? Czego zazdrościmy tym kobietom? Że przez tyle lat były bez żadnego świadczenia? Albo mogły żyć tylko z jednego, często niewysokiego, świadczenia męża? Tego rodzaju świadczenia poza wartością materialną mają głęboki aspekt godnościowy.
W naszym regionie, jak wynika z danych ZUS, wpłynęło ponad 1300 wniosków osób zainteresowanych tą inicjatywą.©℗
(as)
Fot. Ryszard Pakieser
Na zdjęciu: (od lewej) Wojewoda Tomasz Hinc, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński mówili o polityce społecznej zjednoczonej prawicy.