sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > PiS chce powrotu ośmioklasowych podstawówek

PiS chce powrotu ośmioklasowych podstawówek

PiS chce powrotu ośmioklasowych podstawówek
Data publikacji: 2015-11-03 08:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 591 35084

Jednym z postulatów w kampanii wyborczej PiS był powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej, co oznaczałoby likwidację gimnazjów. Po wygranej tej partii w wyborach, realną stała się taka zmiana w oświacie. Nauczyciele są raczej przeciwni kolejnej reformie. Natomiast blisko 70 proc. Polaków chce likwidacji gimnazjów i powrotu do ośmioletniej szkoły podstawowej - tak przynajmniej wynika z październikowego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Jeśli nowy rząd zdecyduje się na reformę oświatową, gimnazja zostaną wygaszone w roku szkolnym 2016/17.

Gimnazja w polskim systemie oświaty pojawiły się 1 września 1999 roku. Od początku te placówki spotykały się z krytyką. Zarzucano im choćby, że trafiają tam uczniowie wtedy, gdy są w najtrudniejszym rozwojowo i wychowawczo okresie życia. Dlatego pojawiały się opinie, że lepiej by było dla uczniów, aby w tym wieku nadal byli pod opieką nauczycieli, którzy znają ich od kilku lat.

Zdaniem Marii Świerczek ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w szczecinie, gimnazja powinny pozostać w polskiej oświacie:

- Kiedy tworzono gimnazja w 1999 roku, myśmy byli przeciwni. Natomiast w tej chwili uważam, że te szkoły powinny pozostać - mówi M. Świerczek. - Gimnazja wypracowały już metody wychowawcze pracy z nastolatkami. Choć przydałyby się im dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów czy na dodatkowe zajęcia wyrównawcze. Myślę, że koszty nowej reformy będą tak duże, że nie warto jej przeprowadzać. Z pewnością wielu nauczycieli gimnazjalnych pójdzie na bruk, nie wszystkim uda się znaleźć pracę w podstawówkach. Zgodnie z prawem, przy likwidacji szkoły nauczycielom należy się sześciomiesięczna odprawa. Ale to nie jest jedyny koszt takiej reformy. Do tego dochodzi jeszcze zmiana podstawy programowej, czyli wymiany podręczników, a także zakupienie nowych pomocy naukowych. Zresztą, nie wyobrażam sobie, by w kilka miesięcy dokonać porządnej reformy. W gimnazjach na razie wśród nauczycieli panuje niedowierzanie w pomysł PiS-u - dodaje M. Świerczek. ©℗

Więcej we wtokowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu

Monika GAPIŃSKA

 

Komentarze

och!
Dawniej!!! Dawniej już nie wróci... nie będzie super...
2015-12-18 21:17:43
@Noname
Nie chodzi o "wprowadzenie części młodzieży do podstawówek", tylko o przebywanie młodzieży od pierwszej do ósmej klasy w tej samej klasie. Ci, którzy są w gimnazjum skończą je bez przenoszenia do podstawówki. Gimnazja będą wygaszane, a nie zlikwidowane pewnego dnia.
2015-11-04 21:19:03
Stary
Są jeszcze ludzie, którzy pamiętają dawne podstawówki z przerośniętymi drugoroczniakami. Cz to jest wzór do którego chcemy wrócić?
2015-11-04 19:18:35
Tata
Majac 2ke dzieci i patrzac na to co sie dzieje w gimnazjach jestem za przywroceniem starego systemu nauczanie Podstawowka 8 lat liceum 4 zawodowka 3 technikum 5 Komu to przeszkadzalo? Najlepiej niech o tej calej reformie wypowiedza sie rodziece uczniow ktorzy tego doswiadczyli no i zapytajcie samych uczniow!!!! Spytajcie sie jak dzieciaki przezywaja zmiene otoczenia, jak walcza miedzy soba w nowej grupie o tzw status!!! Nie moge juz sluchac tych nauczycieli co boja sie o stolki patrzac tylko na dobro swojego ego! podajcie prosze w gazecie jakie problemy sa w gimnazjach w centrum i jak nauczyciele itd przymykaja oczy na zachowanie!!!!!
2015-11-03 20:44:35
Ja
Czy ktoś policzył, ile będą kosztowały zmiany? Co z dostosowaniem infrastruktury? Czy samorządy, które będą realizować reformę są do niej przygotowane?
2015-11-03 12:24:51
Noname
Z utęsknieniem czekam na merytoryczne, dowiedzione i weryfikowalne argumenty za likwidacją gimnazjów. Podobnie jak czekam na argumenty, że wprowadzenie części młodzieży z gimnazjów do podstawówek załatwi wszelkie problemy.
2015-11-03 12:03:24
nie tylko PiS
Większość Polaków tego chce. Gimnazja to był straszny niewypał.
2015-11-03 10:10:13
Wreszcie
W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i pomyślał o uczniach, bo to oni są najważniejsi. Gimnazja to tylko siedlisko patologii i rozpasania, a także dodatkowego stresu dla młodych uczniów. Jedynie dyrektorzy nowych placówek cieszyli się z wysokich stanowisk. Oby było jak dawniej.
2015-11-03 10:05:38
Tak
Dawniej : podstawowa 7 lat ,liceum 4 lata ,studia 5-6 lat ,to optymalnie -mlodzi ludzie- dla Polski SUPER !
2015-11-03 09:19:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie