U chorego z rozwarstwieniem aorty chirurdzy naczyniowi z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Angiologii szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie wykonali pierwsze w Europie wszczepienie stent-graftu CASTOR. Pacjent po zabiegu jest w dobrym stanie.
Twórcami stent-graftu CASTOR są specjaliści z Chin – system ten do tej pory używany był tylko w Chinach. Jego unikalność polega na dołączaniu do standardowego stent-graftu piersiowego (czyli rury zastępującej aortę), dodatkowego rękawka do zaopatrzenia tętnicy podobojczykowej. Dzięki temu nie trzeba wykonywać dodatkowych by-pasów na szyi, a cały zabieg wykonuje się całkowicie przezskórnie – tylko przez nakłucie naczyń na udzie i na ręce.
Poza tym CASTOR stanowi gotowy system, bez konieczności modyfikowania go pod pacjenta.
– Jest to znacznie łatwiejsza technicznie alternatywa dla modyfikowanych przez chirurga stent-graftów w leczeniu łuku aorty – tłumaczy dr hab. Arkadiusz Kazimierczak, specjalista chirurgii naczyniowej z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii szpitala na Pomorzanach, który przeprowadził operację razem z prof. Piotrem Gutowskim, lekarzem kierującym kliniką oraz dr. Pawłem Rynio.
Jak się okazuje, Chińczycy (z ośrodka badawczego w Szanghaju) od dwóch lat sprawdzali możliwości przekazania swego systemu do operacji w Europie – interesowali się doświadczeniem poszczególnych ośrodków i warunkami pracy. Do przeprowadzenia pierwszej operacji w Europie, spośród wielu ośrodków, Chińczycy wybrali właśnie klinikę SPSK-2. Co zdecydowało? Unikalne doświadczenie chirurgów naczyniowych ze szczecińskiej kliniki w wewnątrznaczyniowym leczeniu łuku aorty. Lekarze są w tym zakresie m.in. pomysłodawcami i wykonawcami stent-graftów modyfikowanych przy pomocy wydruku 3D i holografii, dopasowywanych indywidualnie do budowy anatomicznej konkretnego pacjenta.
Operację wszczepienia stent-graftu CASTOR przeprowadzono 29 października. Pacjent po zabiegu jest w dobrym stanie.
(lw)
Fot. SPSK-2