poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Piły na Gubałówce

Piły na Gubałówce

Piły na Gubałówce
Data publikacji: 2017-12-13 19:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:40
Wywietleń: 2719 304858

„Ruina: na szczecińskiej Gubałówce wycięto masę drzew" - alarmuje nasza Czytelniczka. „Posusz bez koron i może ze 2-3 jeszcze, żeby dzieciaki się nie zabijały" - przyznaje Krzysztof Ćwikliński, właściciel Gubałówki. Drzewa zostały wycięte z obszaru, którego walory przyrodnicze i krajobrazowe są chronione, więc wszczęto - jak informuje biuro prezydenta miasta - postępowanie administracyjne, dotyczące nielegalnej wycinki drzew na terenach leśnych.

Drzewa zostały usunięte ze stoku, pomiędzy trasami zjazdu. Na terenie miasta, choć na gruncie przekazanym w wieloletnią dzierżawę „Szczecińskiej Gubałówce". Niezależnie od tego pozostającym - zgodnie z zapisami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina - obszarem chronionym ze względu na unikalne walory krajobrazowe i przyrodnicze.

- To była kępa drzew, z których bodaj osiem było bez koron. Straciły je na skutek naśnieżania - przyznaje Krzysztof Ćwikliński, właściciel „Szczecińskiej Gubałówki". - Taki posusz bez koron usunęliśmy i może ze 2-3 drzewa przy dole stoku, bo przez nie byłaby tragedia. Każdy narciarz powie, że przed ścianą lasu się zatrzyma, a gdy są tylko 2-3 drzewa, to robi się problem. Nie chcieliśmy, żeby dzieciaki się zabijały.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 13 grudnia 2017 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. CZYTELNICZKA

Piły na Gubałówce Piły na Gubałówce

Komentarze

Ile dzieci do tej POry zabiło się na tych drzewach ??
.
2017-12-14 16:05:16
Marcel J.
Do M.Ratt... Zapomniałeś/łaś o Zachodniopomorskich Noblach i Szkolnym Pulizerze. Czy organizatorzy w ten sposób leczą swoje kompleksy ?
2017-12-14 10:27:20
pipi
- strachy na lachy za te "wycięte gałązki", przjadą radni i będzie "git"......Cyt. z Kuriera: We wtorek Platforma Obywatelska zorganizowała akcję na terenie szpitala w szczecińskich Zdrojach. Był między innymi marszałek Olgierd Geblewicz, poseł Norbert Obrycki i senator Tomasz Grodzki. Politycy w proteście przeciw "lex Szyszko" sadzili drzewa. Jednym z nich był Jan Posłuszny, radny Szczecina. Sadził w proteście dąb, nazwany Janem (na "cześć" ministra Jana Szyszki - red.). Zanim jednak radny w ten sposób skrytykował ustawę, która - jak mówi - pozwala na "niekontrolowaną wycinkę drzew", sam z niej skorzystał. Wyciął drzewa na swojej działce pod Puszczą Wkrzańską......Należy PO_czekać do "wtorku".
2017-12-14 10:11:54
@Tomisław
Oglądałeś odcinek programu "Boso przez świat", w którym W. Cejrowski był w sercu lasu równikowego w Kongo? Odcinek zatytułowany "Drewno" lub "Tartak", nie pamiętam. A więc stał sobie Pan Wojtek w tym lesie i powiedział coś takiego: drodzy ekolodzy gdyby drzewa dawały nam tlen, którym oddychamy mógłbym tutaj oddychać pełną piersią. A tak nie jest. Drzewa produkują tyle tlenu ile prawie same zużywają. To oceany są źródłem tlenu w powietrzu, którym oddychamy. Koniec, kropka.
2017-12-14 07:43:56
M. Ratt
Gubałówka to Zakopane, Manhattan to Nowy Jork, a tak ze Szczecina robimy Ciecin.
2017-12-14 07:04:53
l
A gdzie zdjęcia sprzed wycinki??
2017-12-14 06:48:29
M
Czy kilka drzew zrobi roznice ?pewnie nie ale tłumaczenie właściciela ze ktoś tam zginąć moze raczej glupie. Jeśli było niebezpiecznie trzeba było założyć siatkę bezpieczeństwa na końcu.
2017-12-14 06:03:51
Dawka czyni truciznę
Pamiętam "zabytkową kostkę brukową" na Moście Akademickim - całymi latami zabijali się tam ludzie, bo przy lekkiej mżawce auta wpadały w poślizg. Całymi latami mieszkańcy Sz-na wysłychiwali też, że tej kostki nie można zmienić na nawierzchnię asfaltową, bo jest ona bardzo, ale to baaaardzo zabytkowa. I tak co roku ginął jakiś człowiek. Kilka lat temu kostka przestała być zabytkowa i można ją było zalać asfaltem. Nie wiem czy od tamtego czasu ktoś stracił tam życie, ale ci ludzie, którzy tam zginęli nie mogą wstać z grobu i nakopać do D.. tym wszystkim, którzy utrzymywali stan "zabytkowej kostki". Analogicznie drzewa na Gubałówce. Jeśli komuś szkoda kilku drzew, to niech weźmie swoje kilkuletnie dziecko, nałoży mu narty i spuści na dół, jeśli nie ma dziecka, to matkę - staruszkę - na złamanie karku - a potem pogadamy o tlenie, ekologii i innych bardzo ważnych rzeczach. PS. Drodzy ekolodzy - każdy z was żyjąc pochłania tlen i wydycha dwutlenek - Dajcie dobry przykład! Pokażcie ograniczanie emisji zaczynając od siebie!
2017-12-13 23:28:44
Renia
Przecież chodzi tu o biznes, pieniądze by zarabiać jak najwięcej,obojętnie jakim kosztem,a tłumaczenie to kpiny,głupi naród to kupi!Renia.
2017-12-13 22:36:21
@Tomisław
Dobrze się czujesz? Dajesz jeszcze radę funkcjonować wśród rakotwórczego smogu niszczącego zdrowie? Mam nadzieję, że chałupy nie ogrzewasz, żeby nie wytwarzać smogu niszczącego nasze zdrowie, a przemieszczasz się wyłącznie rowerem i to niezbyt intensywnie, żeby nie wytwarzać za dużo CO2. Dasz radę, do wiosny jeszcze tylko 3 miesiące!
2017-12-13 21:48:12
Tomisław
Każde wycięte drzewo to mniej tlenu a więcej rakotwórczego smogu niszczącego nasze zdrowie. W miejsce każdego ściętego drzewa powinniście zasadzic dwa nowe!
2017-12-13 20:07:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy