Piątek, 22 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

PIKO wjechało na dworzec w Rewalu

Data publikacji: 07 sierpnia 2016 r. 09:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
PIKO wjechało na dworzec w Rewalu
 

Jest to atrakcja dzieci i ich rodziców, którzy w dzieciństwie bawili się kultową kolejką produkcji NRD, czyli PIKO. Była dostępna w nieistniejących już sklepach Składnicy Harcerskiej. Kiedy kupiliśmy w pudełku zestaw podstawowy, zaczęło się polowanie na inne elementy m.in. dodatkowe tory, zwrotnice, rozjazdy, semafory, dworce i tunele. To wszystko już pieśń przeszłości, bo dziś takich kolejek nikt nie produkuje, ale jak się okazuje są pasjonaci, którzy przez lata gromadzili te zabawki i teraz można oglądać je na dworcu kolejki wąskotorowej w Rewalu przy ul. Dworcowej.

Mirosław Hussakowski zorganizował na piętrze dworca wystawę kolejek i parowozów, które przez wiele lat zbierał jego ojciec. Są także modele innych producentów. Najstarszymi eksponatami są dwa bakelitowe wagoniki PIKO z 1948 roku. Są oczywiście kultowe kolejki radem z NRD, dwie potężne makiety dworców, modele wagonów i trzy rodzaje torów, które różnią się szerokością. Ogólnie jest 9 szerokości. Atrakcją wystawy jest także książka „Lokomotywa” Juliana Tuwima z 1950 roku z jego oryginalnym autografem.

Na wystawie są także modele samochodów wojskowych, czołgów, wyrzutni rakiet i samolotów wykonanych w byłym ZSRR. Była to odpowiedź naszych byłych sojuszników na inwazję zachodnich matchboksów na wschodni rynek. Atrakcją jest także słynny „złoty pociąg”, który wyłania się z tunelu. Atrakcji jest wiele zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, że o dziadkach nie wspomnę.

Mówiąc krótko: na Wybrzeżu Rewalskim przybyła kolejna atrakcja turystyczna, która na pewno zainteresuje dzieci, gdyż każdy z nich będzie mógł stanąć za transformatorem i poprowadzić pociąg, „złoty” także..

Tekst i fot.: M. KWIATKOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

od MK do pasjonata
2016-08-07 12:41:07
Faktycznie, oferta jest na Internecie. Dzięki za uwagę, ale te ceny...
Pasjonata kolei rocznik 1964
2016-08-07 10:08:50
Szanowny Panie redaktorze Kolejki Piko są do dziś produkowane ba nawet zrobiono bardzo duży ukłon dla pasjonatów kolei z Polski wprowadzając modele Polskich lokomotyw oraz wagonów w oryginalnym malowaniu PKP.A wystawa to strzał w dziesiątkę aż łezka się zakręciła na wspomnienia tych czasów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA