wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pikiety w obronie praw kobiet

Pikiety w obronie praw kobiet

Pikiety w obronie praw kobiet
Data publikacji: 2018-01-13 09:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:43
Wywietleń: 947 309197

Pod hasłem „Miarka się przebrała!" odbędzie się w sobotę (13 stycznia) o godz. 16.30 na pl. Solidarności w Szczecinie protest współorganizowany jest przez Partię Razem, Inicjatywę Polska, Dziewuchy Dziewuchom i Kongres Kobiet. Z kolei o g. 17 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie odbędzie się pikieta pod hasłem: „Mamy dość!”. To protesty przeciwko odrzuceniu obywatelskiego projektu ustawy o świadomym macierzyństwie „Ratujmy kobiety” na forum sejmowym.

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie dwóch obywatelskich projektów ustaw dotyczących prawa do aborcji. Pierwszy z nich – projekt „Ratujmy Kobiety 2017" - zakładał wprowadzenie możliwości aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Drugi projekt przygotował komitet #ZatrzymajAborcję. Autorzy projektu chcą usunięcia z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Projekt liberalizujący prawo aborcyjne został odrzucony już w pierwszym czytaniu - zabrakło dziewięciu głosów, aby projekt trafił do dalszych prac. Natomiast projekt komitetu #ZatrzymajAborcję skierowany został do prac w komisji. Partia Razem ostrzega, że zakaz przerywania ciąży ze względu na wady płodu nie ograniczy aborcji, a jedynie przeniesie ją do „podziemia", czyniąc ten zabieg bardziej niebezpiecznym. Jednocześnie nowa ustawa oznacza ból i bezsensowne cierpienie chorych dzieci i ich rodziców.

Z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS w marcu 2017 r. wynika, iż ponad 40 proc. ankietowanych opowiada się za zliberalizowaniem prawa do aborcji. Z kolei tylko niecałe 10 proc. osób uważa, że prawo aborcyjne należałoby zaostrzyć. 

Protestujący w Szczecinie zbiorą się, aby wyrazić sprzeciw wobec planów ograniczenia prawa do aborcji. Jednocześnie chcą dać sygnał sejmowej opozycji, że po środowych obradach Sejmu nie czują się już przez nią należycie reprezentowani.

Inicjatorzy manifestacji przed koszalińskim ratuszem uważają, że 10 stycznia 2018 r., po głosowaniu w niższej izbie parlamentu, miarka się przebrała, bo posłanki i posłowie wyrzucili do kosza kilkaset tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy za liberalizacją aborcji, aby do dalszych prac skierować dokument nakazujący kobietom rodzić chore dzieci. Nie tylko rządzący PiS stał się obiektem ataków...

– Tego dnia skompromitowała się również parlamentarna opozycja – nie kryje oburzenia Jacek Wezgraj ze Stowarzyszenia Lepszy Koszalin. – 39 posłanek i posłów PO i Nowoczesnej tchórzliwie uchyliło się od głosowania, czym doprowadzili do odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Byli to ludzie, którzy lansowali się na „Czarnych protestach”, zapewniali o swojej miłości do demokracji i przekonywali, że są inni niż rządząca większość. Zawiedli i oszukali nas wszystkich.

(lw), (m)

Na zdjęciu: „Czarny protest” na pl. Solidarności w Szczecinie, w październiku 2016 roku

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

Miś na Miarę
Czego "mają dość"?
2018-01-13 17:53:44
Prawda jest tylko jedna
Aborcja to zabójstwo i psychiczne okaleczanie niedoszłych matek i ojców, To się potem będzie "ciągnąć" za tobą latami. Ratujmy kobiety przed tym "dobrodziejstwem". Nazwa ruchu Ratujmy Kobiety jest tak samo cyniczna jak nazwa Związek Patriotów Polskich powstały w Moskwie w 1944 r. Sprzedali wtedy Polskę, teraz popierają zabójstwa nienarodzonych i niszczą sumienia.
2018-01-13 16:42:20
czytelnik
PIS i kościół nie mają żadnego interesu, żeby dopuścić aborcję. PIS jest wspierany przez kościół, a dla niego jest to zwykły biznes: chrzty, śluby, hospicja i ośrodki specjalne dla upośledzonych. W PIS'ie połowa tych obłudników wywiozła by swoje córki do Czech na przeprowadzenie aborcji, a ciemny lud niech rodzi... P.S. Do niżej wypowiadających się przeciw aborcji: żal mi Was, jesteście tacy miłosierni, w niedzielę zasuwacie do kościoła, a drugiego bliźniego mającego odmienne zdanie najchętniej utopilibyście w łyżce wody.
2018-01-13 16:41:43
Do zwolenników zaostrzenia prawa aborcyjnego
Jesteście bardzo majętnymi ludźmi (Szyszko, Szydło itp. itd. mnóstwo Was) z nieźle ustawionymi zdrowymi dziećmi. Macie wielkie domy i konta bankowe wypełnione po brzegi. Udowodnijcie, że zależy Wam na tych głęboko upośledzonych, niezdolnych do samodzielnego życia ludziach leżących w przytułkach. Zaadoptujcie po kilka takich osób, macie miejsce i pieniądze. Okażcie im serce. Pokażcie, że szczytem Waszej dobroci nie jest zmuszenie bezradnej ubogiej kobiety do urodzenia bardzo chorego dziecka, które zgnije w przytułku.
2018-01-13 12:08:40
do Ratujmy kobiety
Jak macie dość to może najpierw rozliczcie partie Średniowieczną i Platformę Obywatelską których głosami wasz projekt został odrzucony!
2018-01-13 11:02:15
Pikieta za zabijaniem
Tylko nazywanym pięknymi słówkami
2018-01-13 10:34:42
#Maciedość?
#maciedość no to rozliczyć tych którzy was oszukali czyli Platforma Obywatelska oraz .Nowoczesna!!!! To dzięki tym wymienionym sejmowym nieudacznikom, was kobieciny oszukano i zrobiono tak zwyczajnie w balona ! Udajcie się do biur poselskich tych posłów którzy zakpili z was !! I tam robić rozliczenia !
2018-01-13 10:33:44
Lewackie wybryki !
Czerwone glizdy będą protestować,warto obejrzeć to lewackie przedstawienie.
2018-01-13 10:12:41
EL
Gardzę takimi "kobietami".
2018-01-13 10:07:53
Fuj. Ohydne, żałosne, żenujące.
Dziewczyny, jak Wam nie wstyd ??!
2018-01-13 09:48:27
do lewactwa
Zostawcie w spokoju dzieci. Dajcie im żyć.
2018-01-13 09:47:38
Obiektywny
Lewaki projekt nieograniczonego mordowania nienarodzonych nazwali "Ratujmy Kobiety". Okropne. Szkoda, że nie pomyśleli o ratowaniu bezbronnych nienarodzonych.
2018-01-13 09:38:11