wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pierwszy dzwonek w Szczecinie

Pierwszy dzwonek w Szczecinie

Pierwszy dzwonek w Szczecinie
Data publikacji: 2016-09-01 15:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:09
Wywietleń: 1311 152213

Reforma oświaty ma „uratować potencjał polskiej szkoły", a zmiany w edukacji podyktowane są demografią, choćby tym, że liczba uczniów w gimnazjach zmniejszyła się o 33 proc. - o tym mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Maciej Kopeć, podczas wojewódzkiej i miejskiej inauguracji nowego roku szkolnego w szczecińskim II LO. Uroczystość odbyła się właśnie w tej szkole, bowiem placówka obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia.

Sporo wypowiedzi gości inauguracji dotyczyła zmian, jakie czekają nas w oświacie w tym roku szkolnym, ale przede wszystkim w następnym. M. Kopeć zapewniał, że zmiany są efektem półrocznych konsultacji i będą wprowadzane stopniowo, by w końcu powstał - jak mówił wiceminister - „nowy ustrój szkolny", czyli osiem lat szkoły podstawowej, cztery liceum i pięć technikum:

- Polska oświata jest wyjątkowa, bo rodzice polskich uczniów są wyjątkowi, dbają o edukację swoich dzieci - mówił M. Kopeć. - Wyjątkowi są uczniowie, bo wiedzą, że do szkoły przychodzi się po to, by się uczyć. Wyjątkowi są też nauczyciele, którzy swoją pracę traktują jak misję. Dlatego chcemy ratować ten potencjał. A zmiany są podyktowane kwestią demografii. Przez ostatnie dziesięć lat w gimnazjach o 33 proc. zmniejszyła się liczba uczniów, a o 13 proc. - liczba nauczycieli. Kwestia demografii jest kluczowym elementem, który powoduje nowe podejście do edukacji. Życzę wam samych piątek i szóstek oraz stu procent na maturze - życzeniami dla uczniów wiceminister zakończył swoje wystąpienie.

O zmianach w oświacie mówił też prezydent miasta Piotr Krzystek:

- 1 września 2017 roku będziemy mieć prawdopodobnie, jak głoszą zapowiedzi pani premier, siódmą klasę w szkołach podstawowych. Chciałbym zapewnić, że wszystkie zmiany będziemy wprowadzać z korzyścią dla uczniów i nauczycieli.

Kurator zachodniopomorski, Magdalena Zarębska - Kulesza, w swoim przemówieniu wspomniała zmarłego niedawno wojewodę Piotra Janię:

- Świętej pamięci wojewoda Jania powiedział mi kiedyś: „Dziewczyno, wyniki nauki w naszym województwie muszą się poprawić" - opowiadała pani kurator. - Obiecałam, że tak będzie i właśnie moje działania będą zmierzały w tym kierunku. Jestem upartą góralką, zatem to musi się udać. Szykują się zmiany w oświacie, ale one powinny być poza wami drodzy uczniowie - dodała. - To sprawy, którymi powinni się zajmować dorośli. Ale zapewniam, że dbałość pani minister edukacji o was jest ogromna. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: W Szczecinie odbyła się w czwartek, w II LO, wojewódzka i miejska inauguracja roku szkolnego. Jej mottem był fragment wiersza W. Szymborskiej - „Nic dwa razy się nie zdarza". Uroczystości poprzedziła msza święta w bazylice archikatedralnej św. Jakuba oraz przemarsz ulicami miasta m.in. władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów, gości gali oraz przedstawicieli szkół całego województwa.

 

 

Komentarze

H.a.R
Pierwszego września takie kadzidła i wazelina jeszcze mogą być traktowane z pobłażliwościa, ale drugiego wszyscy powinni juz zobaczyć wielka miotłę, która z każdego kącika wymiata pajęczynę . Bez udawania,ze jej nie ma .
2016-09-01 18:37:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy