Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Pierwszy dzwonek w Szczecinie

Data publikacji: 01 września 2016 r. 15:19
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Pierwszy dzwonek w Szczecinie
 

Reforma oświaty ma „uratować potencjał polskiej szkoły", a zmiany w edukacji podyktowane są demografią, choćby tym, że liczba uczniów w gimnazjach zmniejszyła się o 33 proc. - o tym mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Maciej Kopeć, podczas wojewódzkiej i miejskiej inauguracji nowego roku szkolnego w szczecińskim II LO. Uroczystość odbyła się właśnie w tej szkole, bowiem placówka obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia.

Sporo wypowiedzi gości inauguracji dotyczyła zmian, jakie czekają nas w oświacie w tym roku szkolnym, ale przede wszystkim w następnym. M. Kopeć zapewniał, że zmiany są efektem półrocznych konsultacji i będą wprowadzane stopniowo, by w końcu powstał - jak mówił wiceminister - „nowy ustrój szkolny", czyli osiem lat szkoły podstawowej, cztery liceum i pięć technikum:

- Polska oświata jest wyjątkowa, bo rodzice polskich uczniów są wyjątkowi, dbają o edukację swoich dzieci - mówił M. Kopeć. - Wyjątkowi są uczniowie, bo wiedzą, że do szkoły przychodzi się po to, by się uczyć. Wyjątkowi są też nauczyciele, którzy swoją pracę traktują jak misję. Dlatego chcemy ratować ten potencjał. A zmiany są podyktowane kwestią demografii. Przez ostatnie dziesięć lat w gimnazjach o 33 proc. zmniejszyła się liczba uczniów, a o 13 proc. - liczba nauczycieli. Kwestia demografii jest kluczowym elementem, który powoduje nowe podejście do edukacji. Życzę wam samych piątek i szóstek oraz stu procent na maturze - życzeniami dla uczniów wiceminister zakończył swoje wystąpienie.

O zmianach w oświacie mówił też prezydent miasta Piotr Krzystek:

- 1 września 2017 roku będziemy mieć prawdopodobnie, jak głoszą zapowiedzi pani premier, siódmą klasę w szkołach podstawowych. Chciałbym zapewnić, że wszystkie zmiany będziemy wprowadzać z korzyścią dla uczniów i nauczycieli.

Kurator zachodniopomorski, Magdalena Zarębska - Kulesza, w swoim przemówieniu wspomniała zmarłego niedawno wojewodę Piotra Janię:

- Świętej pamięci wojewoda Jania powiedział mi kiedyś: „Dziewczyno, wyniki nauki w naszym województwie muszą się poprawić" - opowiadała pani kurator. - Obiecałam, że tak będzie i właśnie moje działania będą zmierzały w tym kierunku. Jestem upartą góralką, zatem to musi się udać. Szykują się zmiany w oświacie, ale one powinny być poza wami drodzy uczniowie - dodała. - To sprawy, którymi powinni się zajmować dorośli. Ale zapewniam, że dbałość pani minister edukacji o was jest ogromna. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: W Szczecinie odbyła się w czwartek, w II LO, wojewódzka i miejska inauguracja roku szkolnego. Jej mottem był fragment wiersza W. Szymborskiej - „Nic dwa razy się nie zdarza". Uroczystości poprzedziła msza święta w bazylice archikatedralnej św. Jakuba oraz przemarsz ulicami miasta m.in. władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów, gości gali oraz przedstawicieli szkół całego województwa.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

H.a.R
2016-09-01 18:37:07
Pierwszego września takie kadzidła i wazelina jeszcze mogą być traktowane z pobłażliwościa, ale drugiego wszyscy powinni juz zobaczyć wielka miotłę, która z każdego kącika wymiata pajęczynę . Bez udawania,ze jej nie ma .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA