Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Pierwszy „Dzień Osadnika” [GALERIA]

Data publikacji: 11 września 2016 r. 17:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:14
Pierwszy „Dzień Osadnika”
 

8 września przypada rocznica odprawienia pierwszej po wojnie mszy świętej w Pyrzycach. W niedzielę przypadającą najbliżej tego dnia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z oddziałem w Pyrzycach zorganizowało obchody „Dnia Osadnika”, aby upamiętnić wszystkich tych, którzy przyjechali na ziemie zachodnie po II wojnie światowej i odbudowywali Pyrzyce.

„Dzień Osadnika” odbył się po raz pierwszy. Jak zaznaczają organizatorzy rocznica odprawienia pierwszej mszy świętej zdaje się być najlepszym dniem, aby upamiętnić tych, którzy z różnych części kraju przyjechali na zniszczone Pomorze Zachodnie i budowali na nim polską wiarę, kulturę i życie społeczne.

– W przekazach jasno wybrzmiewa fakt, że wielu ludzi nie chciało osiedlać się w miejscowościach, w których nie było katolickiego księdza. Trudno więc uznać za początek polskości tutaj inną datę, niż odprawienia pierwszej mszy – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki, prezes Zarządu Diecezjalnego KSM. Uroczystej mszy, w której udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu oraz liczne poczty sztandarowe przewodniczył ks. Eugeniusz Śpiewak SChr, duszpasterz parafii pw. św. Ottona, w której odbywała się uroczystość, a także jej wikariusz w latach 60. W homilii wielokrotnie odwoływał się do swoich wspomnień, przypomniał także historię odradzania się katolickiej wiary w Pyrzycach.

Po mszy delegacje złożyły wieńce pod znajdującą się w kościele tablicą poświęconą osadnikom, natomiast później uczestniczyły w krótkim apelu, który młodzież poprowadziła przed kościołem. W uroczystości licznie uczestniczyli starsi mieszkańcy, na których twarzach malowała się radość, ale i nostalgia za czasami ciężkiej pracy.

– Cieszymy się, że „Dzień Osadnika” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. W charyzmat naszej wspólnoty wpisuje się patriotyzm, a na Pomorzu Zachodnim chcemy go okazywać przede wszystkim pamiętając o osadnikach. – mówi Wiktor Stankiewicz, prezes oddziału KSM w Pyrzycach. Dzień ten zostanie wpisany na stałe do kalendarza uroczystości Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Pomorzu Zachodnim.

(ps)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA