Sobota, 23 września 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Z Bogiem w Pyrzycach im po drodze

Data publikacji: 27 sierpnia 2016 r. 17:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Z Bogiem w Pyrzycach im po drodze
 

Niecodzienna akcja odbyła się w Pyrzycach. Po raz pierwszy młodzi katolicy wyszli na ulicę i zapraszali do wspólnej modlitwy. Razem z przechodniami przez dwie godziny grali, śpiewali i modlili się w intencji pyrzyckich dzieci i młodzieży przed nowym rokiem szkolnym. Organizatorem akcji „Z Bogiem nam po drodze” był oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii księży chrystusowców w Pyrzycach.

- Pomysł zorganizowania ulicznej ewangelizacji zrodził się w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pomyśleliśmy wtedy, że warto wyjść z murów kościoła do ludzi i  dać świadectwo naszej wiary. – mówi Wiktor Stankiewicz, prezes oddziału KSM. Przez dwie godziny ci członkowie KSM, którzy nie byli na wakacyjnych wyjazdach grali i śpiewali radosne religijne utwory, a także modlili się różańcem i koronką do Miłosierdzia Bożego.

Towarzyszyły im w niej obraz Jezusa Miłosiernego oraz portret patronki młodzieży – bł. Karoliny Kózkówny. – Trwamy w roku miłosierdzia, więc nie wyobrażaliśmy sobie, żeby wyjść bez Jezusa Miłosiernego, natomiast bł. Karolina jest patronką naszego stowarzyszenia. – tłumaczy W. Stankiewicz. – Poza tym kult Miłosierdzia Bożego oraz prośby do świętych o wstawiennictwo są charakterystycznym elementem katolickiej pobożności. – dodaje.

Do akcji spontanicznie dołączało się wielu przechodniów, inni wyrażali swoją aprobatę symbolicznym uśmiechem lub gestem podniesionego kciuka. Wszyscy zainteresowani byli zapraszani na najbliższą środę do kościoła parafialnego na wspólną modlitwę przed rozpoczęciem roku szkolnego w intencji dzieci, młodzieży oraz pracowników oświaty. – Pokazaliśmy dzisiaj, że z Bogiem jest nam po drodze i chcemy wszystkim ludziom głosić Jego ewangelię. – mówi ks. Witalij Melnyk SChr, duszpasterz młodzieży parafii pw. św. Ottona. – Pokazujemy obraz młodego kościoła, który nie tylko nie umiera, ale ma się świetnie i cały czas się rozwija. – spontanicznie dodaje zebrana młodzież.

Organizatorzy byli zaskoczeni wyjątkowo pozytywnym odbiorem akcji. – To było bardzo ciekawe doświadczenie i dla nas, jako młodzieży i dla przechodniów, po których było widać, że  młodzież, nie wstydząca się swojej wiary i wychodząca na ulice skłania ich do refleksji. – twierdzi Iwona Małas, która w czasie akcji grała na gitarze. I chociaż początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie zapraszające na czuwanie modlitewne, to już wiadomo, że rozśpiewani młodzi ludzie na tym nie poprzestaną. – Będziemy chcieli robić więcej takich akcji. Dzisiejsza była niebywałym sukcesem. – zgodnie twierdzą młodzi ludzie.

Tekst i fot. (ps)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

po co ta pokazówka ?
2016-08-29 07:26:21
siedzieć w domu i nie prowokować ludzi
cap kościelny
2016-08-28 10:46:51
Ja wolę lekturę tekstów na Racjonalista.pl Księdzu też polecam, może zmądrzeje...
Do lolo
2016-08-28 10:17:28
Dla lolo wystarczy disco-polo. Dla innych najważniejszy jest Bóg.
Brawo
2016-08-28 08:41:51
Jakie to piękne, że żyjemy w kraju, gdzie można robić takie akcje.
Do Uczestnika
2016-08-27 23:05:29
No niekoniecznie obaliłeś moją polityczną teorię. Dlaczego. Bo zależy kto jak rozumie pod nazwą - nie powinnismy siedzieć na kanapie. Dla mnie to przede wszystkim ruch fizyczny,swoboda,przyroda a nie stanie na ulicy i zapraszanie do wspólnej modlitwy. Jeżeli tak wygląda katolickie przesłanie "nie siedzenia na kanapie" to jak ci młodzi ludzie będą wyglądać za lat 20-30. Jednak zapraszam do wczytania się w tekst i nic w nim nie ma o siedzeniu na kanapie. Tu chodzi bardziej o eksponowanie wiary, próbę przyciągnięcia młodych do Kościoła,zabierania przestrzeni.Odnośnie faktu, że wychodzą wszędzie - to oczywiste, bo są wszędzie. Wystarczy od czasu do czasu pooglądać Telewizję Publiczną. Może nawet z naszego podwórka - pół dnia transmisji z pogrzebu wojewody, zamknięte ulice, syreny. Taki mamy klimat, że można by o tym pisać i pisać. Ja mimo wszystko stawiam na naukę i wiedzę i własny rozum. A na marginiesie, to już wolę słuchać disco polo, tam też śpiewają o miłości i radości. Pozdrawiam.
gosc
2016-08-27 19:29:44
Schizforenię da sie leczyc, lepiej byc już agnostykiem :)
Uczestnik
2016-08-27 18:59:14
do lolo: Przykro mi, ale akcja nie jest rezultatem zwycięstwa wyborczego PiS, które miało miejsce w październiku ubiegłego roku :( Jest to raczej owoc Światowych Dni Młodzieży i słów Franciszka o tym, że nie powinniśmy "siedzieć na kanapie" :) (to też jest zaznaczone w tekście - wystarczyło się wczytać) Bardzo mi przykro, że obalamy Twoją jakże cudowną polityczną teorię :( A tak przy okazji - oglądałem ostatnio kilka ciekawych dokumentów na National Geographic :)
Olek
2016-08-27 18:26:25
Brawo Młodzi, wierzę w Was. Polska ma korzenie chrześcijańskie i tylko stamtąd może czerpać życiodajne soki.
lolo
2016-08-27 18:04:45
Od kiedy PIS wygrał wyznawcy rozochocili się i zaczynają wchodzić i wychodzić wszędzie gdzie się da, czy ich chcą czy ich nie chcą. Tym ludziom wydaje się, że wszyscy są i muszą być tacy jak oni. Może warto aby od czasu do czasu obejrzeli (jak mają takie programy, poza TV TRWAM) National Geographic, Discovery, Planete itp. i łyknęli odrobinę prawdziwej wiedzy i nauki. A Kościół niech pozostanie w Kościele a nie na ulicach, które nie są z definicji od modlenia się.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA