"Źródła nadziei w czasach trudnych dla człowieka" oraz "W jaki sposób błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka" - to tematy tegorocznej matury pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Poniedziałkowy egzamin rozpoczął tegoroczne egzaminy dojrzałości. W tym roku potrwają one od 5 do 24 maja.
Pierwszy egzamin rozpoczął się w poniedziałek o godzinie 9. Maturzyści mieli do napisania wypracowanie na dwa tematy otwarte, w których musieli odwołać się do książek z listy lektur obowiązkowych. Ponadto musieli wykazać się umiejętnością rozumienia tekstu i znajomością zagadnień historycznoliterackich. Na napisanie egzaminu mieli 240 minut.
- Zadania były podejrzanie proste. Myślałem, że pisze się to trzy, a nie cztery godziny, więc trochę się pospieszyłem. Sprawdziłem pracę dwa razy, policzyłem słowa, wreszcie postanowiłem, że czas oddać arkusz, bo ile można się zamęczać - mówił tuż po wyjściu z sali Adam, maturzysta XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
- Tematy zaskoczyły, ponieważ spodziewałem się czegoś bardziej konkretnego, ale matura była faktycznie łatwa - ocenia Robert Zawadzki, tegoroczny maturzysta, który wybiera się na studia prawnicze.
O tym, że matura z polskiego nie była trudna, mówi wielu maturzystów. Choć są też tacy, którzy nie przepadają za przedmiotami humanistycznymi.
- Dla mnie to najgorszy egzamin, ponieważ ja jestem w klasie matematyczno-fizycznej - zdradza Tomasz, maturzysta XIII LO. Dodaje jednak, że jest dobrej myśli. W planach ma studia na AGH w Krakowie lub na Politechnice Gdańskiej. Jego koledzy Piotr, Marcin i Wiktor wybierają podobnie: fizykę, politechnikę lub inne kierunki ścisłe.
- Pożyjemy zobaczymy - mówili inni uczniowie pytani „na gorąco” o wrażenia z pierwszego dnia matur.
We wtorek maturzyści piszą maturę z matematyki, w środę - z języków obcych.
Pisemne matury przeprowadzone są od 5 do 22 maja, ustne - od 9 do 24 maja. W tym roku egzamin maturalny przeprowadzony będzie w dwóch formułach - w Formule 2023 oraz w Formule 2015. Zdecydowana większość maturzystów, jak podaje Okręgowa Komisja Edukacyjna, wybrała pierwszą formułę. Należą do nich absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po raz pierwszy lub kolejny), absolwenci 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej, osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB.
W województwie zachodniopomorskim, zgodnie z danymi OKE, zostanie przeprowadzonych około 21 438 egzaminów w części ustnej oraz około 51 890 egzaminów w części pisemnej. Około 9 951 zdających na Pomorzu Zachodnim, którzy ukończyli szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2024/2025, przystępuje do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych: z języka polskiego, z języka obcego nowożytnego (oba w części ustnej i pisemnej) i z matematyki. Ponadto każdy uczeń musi przystąpić do matury z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tym roku uczniowie wybierali najczęściej: język angielski (7028 osób), geografię (1925), matematykę (1909), język polski (1689), biologię (1570), chemię (700 osób), historię (550), WOS (429), fizykę (412), informatykę (246).
Informacje o wynikach matur mają zostać przekazane do 8 lipca 2025 r.©℗
Agata Jankowska