Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Pierwsze 100 tysięcy ton odpadów EcoGeneratora

Data publikacji: 13 listopada 2018 r. 20:49
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:25
Pierwsze 100 tysięcy ton odpadów EcoGeneratora
MAN z ładunkiem Fot. ZUO  

Ciężarowy MAN ze stutysięczną toną odpadów wjechał wjechał we wtorek (13 listopada) na wagę wjazdową o godz. 13.26. Ładunek pochodzi ze Złotowa.

MAN kierowany przez jego właściciela, Krystiana Tadycha, przywiózł do EcoGeneratora 21,5 ton odpadów posortowniczych z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Złotowie (Wielkopolska). Tym samym szczecińska spalarnia od początku działalności przyjęła ponad 100 tys. ton odpadów.

– Planowaliśmy w pierwszym roku 120 tys. ton – mówi Tomasz Lachowicz, prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. – Brakuje 20 tys. Wszystko wskazuje na to, że plan zostanie zrealizowany. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności pracowników naszej spółki, a także współpracujących z nami instytucji. W przyszłym roku zakład osiągnie nominalną wydajność 150 tys. ton.

Odpady do EcoGeneratora przywożą zwykłe śmieciarki, ale też naczepy z ruchomą podłogą (walking floor), wanny i kontenerowce. Dostawy przyjmowane są w dni robocze, czasami w soboty. Średnia dzienna to 30-40 pojazdów i ok. 500 ton. Rekord padł 7 sierpnia 2018 roku – 945 ton.

EcoGenerator w wojewódzkim planie gospodarki odpadami ma status instalacji ponadregionalnej. To oznacza, że może przyjmować odpady zmieszane z całego woj. zachodniopomorskiego, a przetworzone także spoza jego granic. 

Odpady ze Szczecina stanowią największą część przetworzonych w EcoGeneratorze. Dostarczają je: Remondis, MPO, Suez i Tompol. Reszta pochodzi ze Stargardu, Myśliborza, Polic, Goleniowa i członków Związku Gmin RXXI. Zakład przyjmuje też odpady przetworzone z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Ok. 80 proc. wszystkich to posortownicze.

* * *

EcoGenerator rozpoczął pracę w grudniu 2017 r. Spalarnia przetwarza odpady, które nie nadają się do recyklingu. Wcześniej tego typu odpady wywożone były na składowiska. Dodatkową korzyścią jest energia. Od początku swojej działalności zakład wytworzył 64 tys. MWh energii elektrycznej i 145 tys. GJ energii cieplnej. Dla porównania: szczecińskie tramwaje zużywają rocznie ok. 27 tys. MWh, a średniej wielkości mieszkanie 15 GJ na ogrzewanie i ciepłą wodę.

EcoGenerator wyposażony jest w nowoczesną i wydajną instalację oczyszczania spalin, gwarantującą całkowite bezpieczeństwo środowisku naturalnemu i ludziom.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów znajduje się przy ul. Logistycznej na Ostrowie Grabowskim. Można go zwiedzać we wtorki, środy i czwartki – godz. 9 i 11. Wizyta trwa ok. 1,5 godziny. Zapisy przyjmowane są pod adresem: wizyty@ecogenerator.eu. Wiek zwiedzających: od II klasy szkoły podstawowej wzwyż. Wielkość grup: do 25 osób. Transport we własnym zakresie. Dojazd autobusem linii 76.

(g)

Na zdjęciu: MAN z ładunkiem na wadze EcoGeneratora. Obok kierowca Krystian Tadych i specjalista ds. dostaw w EcoGeneratorze Marek Sułkowski.

Fot. ZUO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pablo E.
2018-11-14 08:42:11
Zapewne pracują tam wszyscy po układach

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA