sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jak to działa, czyli spalarnia od środka

Jak to działa, czyli spalarnia od środka [GALERIA, FILM]

Jak to działa, czyli spalarnia od środka
Data publikacji: 2018-02-09 17:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Wywietleń: 2727 313254

Labirynty kabli, wszelakich instalacji, rur, złączy, zaworów, czujniki, korytarze, schody, hale, a wśród nich te najważniejsze z rusztami spalania, liniami oczyszczania spalin oraz centrum monitorowania i kontroli – tak od środka wygląda szczecińska instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych na Ostrowie Grabowskim, która rozpoczęła normalne funkcjonowanie.

Z zewnątrz bryły głównego jej budynku dostrzec można niewiele, nie licząc dymu wydobywającego się z górującego nad okolicą komina. Jak zapewniają fachowcy, to co się unosi z niego w powietrze – za sprawą stosowanych dziś technologii – jest czystsze i mniej szkodliwe niż codzienna dawka spalin pochodząca z rury każdego pojedynczego auta. Mieliśmy okazję sprawdzić od środka, jak to wszystko działa.

Od 6 listopada 2017 r., kiedy do bunkra odpadów trafiły pierwsze nieczystości, do czwartku 8 lutego ciężarówki dostarczyły ich w sumie 15 tys. ton, a od rozpalenia pierwszego rusztu 5 grudnia ub.r. instalacja przerobiła 14 tys. t śmieci. Od listopada do grudnia produkcja energii elektrycznej (brutto) była na poziomie 2110 MWh, z czego do sieci dystrybucyjnej (netto) zakład oddał 1693 MWh. W styczniu tego roku instalacja wytworzyła 3741 MWh energii elektrycznej (brutto), z czego oddana do sieci dystrybucyjnej (netto) była na poziomie 2796 MWh, a ciepło oddane do sieci Szczecińskiej Energetyki Cieplnej – 22 052 GJ. Natomiast od 1 do 7 lutego br. zakład wyprodukował 1442 MWh energii elektrycznej, z czego 1085 MWh trafiło do sieci dystrybucyjnej, a do SEC przesłał 4716 GJ ciepła.

– Ta z pozoru nieokrzesana machina ma bogate cyfrowe wnętrze. Główny serwer i stacje procesowe analizują aż 15 tys. zmiennych jednocześnie – wyjaśnia Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, komunalnej spółki powołanej do realizacji tej inwestycji, a od 1 lutego br. oficjalnie gospodarza obiektu i operatora instalacji po przekazaniu przez inżyniera kontraktu świadectwa przejęcia zakładu włoskiej spółce TM.E S.p.A. Termomeccanica Ecologia, generalnemu wykonawcy inwestycji.

– Śmiało można powiedzieć, że to, co w tej spalarni zostało zastosowane wraz z tzw. mokrą metodą oczyszczania spalin, jest czymś w rodzaju ferrari w tej branży – podsumowuje Teofil Markwitz, kierownik Oddziału Polska Termomeccanica Ecologia.

Spalarnia może unieszkodliwiać 150 tys. ton odpadów rocznie zapewniając prąd i ciepło 30 tys. gospodarstw domowych. Została zaprogramowana do przerobu na dwóch liniach spalania do 480 ton odpadów dziennie. Do jej budowy użyto 50 tys. ton betonu i 100 kilometrów kabli. Dokumentacja techniczna całego projektu liczy ponad 1500 segregatorów (projekty, instrukcje, mapy itp.). Cały kompleks zajmuje wraz z całą infrastrukturą 12 hektarów. Zakład stoi na terenie trudnym pod względem geologicznym, w którym problemem jest wysoki poziom wód gruntowych. Z tego powodu w grunt zostało wbitych ok. 3 tys. pali, niektóre sięgają głębokości nawet 18 metrów. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 9 lutego 2018 r.

Mirosław WINCONEK

Zdjęcia i filmy: Mirosław WINCONEK

 

 

Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka Jak to działa, czyli spalarnia od środka

Komentarze

Szczecin
Co na te wiadomości powie nasz różowy szaliczek? Kolejny raz wyolbrzymiła całą sytuację a jak widać spalarnia ma się dobrze.
2018-02-10 10:48:00
Anatol
Bardzo dobrze, że unieszkodliwiane są odpady i jednocześnie produkowana jest energia. Trzeba inwestować w ekologiczne rozwiązania a nie spalanie rakotwórczego węgla.
2018-02-10 10:15:08
obserwator(R)
Jak tam ST3? Działa ? Produkuje wieże? Placą? będą premie na Wielkanoc?
2018-02-10 05:29:20
Xsd
Takie pytanie. Którą to hala gówna na spalarni. Tzn że tam spalają tam gówno. Ciekawe
2018-02-09 21:42:36
VS
Ciekawe jak tam dostać się do pracy? Hmmmm trzeba mieć znajomości?
2018-02-09 20:43:00
Olek pyta wiedzacego
To Gawłowski za łapówki już siedzi? A co zrobił z zegarkami? Tam nie będą mu potrzebne. Służba więzienna go obudzi.
2018-02-09 19:28:48
Kiedyś były zwykłe śmieciarki i było tanio, a teraz...
Czy rozprawiając się ze śmieciami za pomocą tego "ferrari", będziemy za ich wywóz teraz płacić mniej czy więcej?
2018-02-09 19:20:01
Na polecenie partii
Wiemy,wiemy widz miał okazję zobaczyć w dniu wczorajszym bo reżimowa telewizja jak było to do przewidzenia pastwi się na antenie i grilluje od kilku dni spalarnię po tym jak wyczerpał im się temat gawłowskiego.
2018-02-09 16:48:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie