Czwartek, 21 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Pierwsza taka operacja w „Zdrojach”. Radość, nadzieja, niedowierzanie... [GALERIA]

Data publikacji: 26 grudnia 2023 r. 13:27
Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2023 r. 16:26
Pierwsza taka operacja w „Zdrojach”. Radość, nadzieja, niedowierzanie...
Zespół specjalistów ze szpitala w szczecińskich Zdrojach przeprowadził pierwszą operację laserowego usunięcia ogniska padaczkorodnego.  Fot. Szpital „Zdroje”  

Ośmioletnia dziewczynka, chorująca na padaczkę lekooporną, przeszła w szczecińskim szpitalu „Zdroje” operację, która daje jej szansę na życie bez napadów. Miała ich po kilka dziennie. Stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla życia, utrudniały normalny rozwój. Tuż przed świętami została zoperowana minimalnie inwazyjną i bardzo precyzyjną metodą. Napady ustały, ale na ostateczną ocenę efektów tego leczenia trzeba jeszcze poczekać. Już kilka dni po operacji, jeszcze przed Wigilią, pacjentka mogła wrócić do domu.

- Widziałem radość mamy, zadowolenie dziewczynki, aż takie niedowierzanie, że jest inaczej, wielką obawę, żeby to się utrzymało, nadzieję, że tak będzie - mówi Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala.

Zespół specjalistów ze „Zdrojów” przeprowadził pierwszą operację laserowego usunięcia ogniska padaczkorodnego.  Podczas zabiegu wykorzystano specjalny laser, który służy do niszczenia głęboko położonych ognisk patologicznych w mózgowiu. Urządzenie to wchodzi w skład ultranowoczesnego zestawu do diagnozowania i leczenia neurochirurgicznego padaczek, przekazanego placówce przez Fundację WOŚP.

Specjaliści operowali pod kierownictwem neurochirurga prof. Leszka Sagana.

- Operację wykonaliśmy we wtorek - relacjonuje prof. Leszek Sagan, neurochirurg z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Neurochirurgii Dorosłych SPS ZOZ „Zdroje” w Szczecinie. - Ona polegała na minimalnie inwazyjnym laserowym usunięciu ogniska padaczkorodnego. To metoda, która w tej chwili jest obecna w kilku tylko miejscach w Europie.  Ten sprzęt, który otrzymaliśmy do wykonania takiej operacji dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, domyka potrzeby sprzętowe nowoczesnego ośrodka, który leczy padaczki lekooporne. Cieszymy się przede wszystkim z tego, że będziemy mogli tym chorym pomagać w pełni, na poziomie światowym. 

Szpital „Zdroje” stał się drugim (po Centrum Zdrowia Dziecka) ośrodkiem w Polsce, oferującym możliwość takiego leczenia.

- Mamy ośrodek klasy światowej z najlepszym i najnowocześniejszym sprzętem, który pozwala zespołowi pana profesora leczyć dzieci z zaburzenia, które do tej pory nam się wymykało - mówi Łukasz Tyszler. - Wiedzieliśmy jak to robić, wiedzieliśmy, że są takie możliwości, na świecie jest kilkanaście miejsc, gdzie to można robić. Brakowało ich w Polsce. Teraz mamy już dwa takie ośrodki, cieszę się, że Szczecin do tego grona dołączył. Wiemy, że pacjentów jest sporo i będzie ich pewnie coraz więcej, ponieważ metody diagnostyczne są coraz lepsze. 

- Padaczka lekooporna dotyczy sporego odsetka chorych z padaczką - przyznaje Leszek Sagan. - I musimy pamiętać, że to są chorzy, którzy nie znajdują pomocy w żadnym innym leczeniu. A więc oni codziennie, albo co jakiś krótki czas, mają napady padaczkowe, które ogromnie przeszkadzają im w życiu. Stanowią zagrożenie życia, ale również - jeżeli chodzi o dzieci - hamują ich rozwój. Takie leczenie otwiera drzwi do normalnego rozwoju.

Leczenie ośmiolatki rozpoczęło się na bloku operacyjnym - neurochirurdzy, wykorzystując neuronawigację i specjalnego robota, wykonali w kości czołowej dziewczynki niewielki (3,2 mm) otwór, przez który wprowadzili do głębokich struktur mózgu cewnik z przewodem światłowodowym. Następnie dziewczynka przetransportowana została do pracowni rezonansu magnetycznego. Tam zespół specjalistów, pod kontrolą rezonansu magnetycznego, przeprowadził laserowe usunięcie tkanek będących źródłem napadów padaczkowych. Dzięki stałemu monitorowaniu przez zespół elektroradiologów w czasie rzeczywistym obrazu RM neurochirurdzy mogli na bieżąco kontrolować czas i ilość energii lasera, jaka dostarczana była do tkanek mózgu. Obrazowanie umożliwiło śledzenie zmian temperatury tkanek i uzyskiwany stopień ich uszkodzenia, a zastosowanie limitów bezpieczeństwa temperaturowego pozwoliło chronić krytyczne struktury mózgu i pozostawić nienaruszone zdrowe tkanki.

Sprzęt wykorzystany przy tej operacji można stosować także do usuwania innych patologicznych i głęboko w mózgu położonych ognisk, takich jak nowotwory czy inne patologiczne zmiany naczyniowe. 

- Ale żeby ten nowoczesny sprzęt mógł być wykorzystany, potrzebni są ludzie - podkreśla prof. Sagan. - To ogromny zespół specjalistów: neurologów, neurochirurgów, ale i radiologów, techników radiologii... 

W przypadku zoperowanej we wtorek przed świętami 8-latki jeszcze jest za wcześnie, żeby mówić o całkowitym wyleczeniu. Efekty, jak podkreśla profesor, można ocenić dopiero po roku.

- Natomiast tych kilka dni wykazało, że nie ma napadów i mamy nadzieję, że będziemy mieli sukces - powiedział Leszek Sagan.©℗ 

Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

CSKAM Warszawa 1978r
2024-09-25 08:39:00
Miałem trepanację czaszki 1978 roku w Centralnym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Warszawie przy ulicy Banacha 1a, oddział neurochirurgia na ósmym piętrze. Operację wykonał wraz z zespołem już nie żyjący profesor Jerzy Bidziński. Do dzisiaj jestem zdrową osobą bez żadnych ataków epilepsji
Helena
2024-02-21 22:18:53
Czy dorosłych operują w Zdrojach czy tylko dzieci mowa o padaczce
Sebek2816
2024-01-03 13:35:04
Mój syn od roku ma padaczkę. Ma 16 lat. Jaki koszt takiej operacji jest. Może ktoś udzielić odpowiedzi
Mariola Morka
2023-12-30 15:43:31
Jak można ubiegać się o taką operacje jestem mamą chłopca chorego na padaczke17latk
ptom
2023-12-28 00:15:12
Lobotomia w nowej odsłonie?
SromotnikBezwstydny
2023-12-27 16:51:34
Bez Jurka Owsiaka i Jego WOŚP szpitale zamiast laserów itp. techniki miałyby nadal tępe noże, piły i siekierki do rabania nóg, rąk itp... PiSdzielcy przez 8 lat wyprowadzali miliardy na Radyjomaryjo,tvpis, czarnkowe wille, procesje smoleńskie itp. barachło!!!
@@kamil
2023-12-27 16:22:54
Udajesz głupka? A... Ty z PO! I wszystko jasne!
@@kamil
2023-12-27 14:01:50
PiS zagwarantował jakieś wsparcie?? Może konkrety?
@kamil
2023-12-26 21:17:23
Ten wstrętny PiS zagwarantował dzieciom wsparcie jak nikt nigdy. Masz obsesję i przez to problem z myśleniem. Trudno. Imbecyl też człowiek .
Tyszler jest już
2023-12-26 20:58:34
dyrektorem szpitala? Pamiętam jak PO upychała swoich ludzi gdzie się da po przerżniętych wyborach, to zrobili dla Tyszlera etat dyrektora na zasadzie piątego koła u wozu. Czyżby się wyżarł?
p.
2023-12-26 15:10:30
@honorata- jak zabierze sie tvp 3 miliardy zl i przeznaczy na onkologię to tak
Kamil
2023-12-26 15:09:34
Jak zwykle sprzęt WOŚP ze zbiórki obywateli i firm ratuje ludzkie zycie (kazdemu ) w przeciwienstwie do 8 lat pisowskich nierobow ktorzy tylko swoim tlustym kotom potrafia kase podatnikow przelewac i przepalac miliardy zł .
Honorata
2023-12-26 14:41:54
Brawo WOSP i szpital Zdroje. Miejmy nadzieje, ze taki sprzęt bedzie dostepny w wiekszej liczbie polskich szpitali, jak również w oddziałach neurochirurgicznych dorosłych pacjentow.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA