Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Pierwsza sesja Rady Miasta Szczecina. Zaskoczenie – bez koalicji

Data publikacji: 2018-11-22 16:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Pierwsza sesja Rady Miasta Szczecina. Zaskoczenie – bez koalicji
Fot. Dariusz Gorajski  

- Nie ma i nie będzie żadnej koalicji w Radzie Miasta - zapowiedział prezydent Szczecina i jednocześnie szef klubu radnych Bezpartyjni. Nowym przewodniczącym RM został Michał Wilkocki. Do pierwszego politycznego spięcia doszło przy wyborze wiceprzewodniczących. Na razie wybrano dwóch - z PO. Przepadł kandydat PiS.

W czwartek 22 listopada nowa Rada Miasta Szczecin zainaugurowała swoją działalność. Sesję rozpoczął najstarszy radny, czyli Bazyli Baran z PO.

- To święto samorządowców. To najważniejsza sesja tej kadencji - stwierdził Baran.

Radni oraz prezydent złożyli ślubowanie i otrzymali zaświadczenia o wyborze. Okazało się, że nie ma jednego radnego PiS - Marcina Pawlickiego (byłego wiceprezydenta miasta) oraz dwóch radnych Bezpartyjnych (weszli oni w miejsce Marcina Przepiery i Krzysztofa Soski, którzy ponownie zostali zastępcami prezydenta Szczecin) - nie objęli oni formalnie mandatu do czasu czwartkowej sesji. Dlatego nie mogli w niej uczestniczyć.

- Istotą miasta jest wspólnota. Projekty, jakie chcemy realizować w tej kadencji, to wielkie wyzwanie dla nas wszystkich. Potrzebne jest współdziałanie, aby je zrealizować. Deklaruję taką postawę ze swojej strony oraz Bezpartyjnych. I o taką postawę proszę wszystkich, którym leży na sercu dobro Szczecina - stwierdził Piotr Krzystek, prezydent miasta.

Tuż po jego wystąpieniu rozpoczęła się procedura wyboru przewodniczącego Rady Miasta. Bezpartyjni zgłosili radnego Michała Wilkockiego, a PiS Stefanię Biernat. Po krótkiej przerwie radni PiS wycofali jednak tę kandydaturę. Za Wilkockim zagłosowało 19 radnych, przeciw było 9. Nikt się nie wstrzymał.

- Będę przewodniczącym wszystkich radnych - zapewnił Wilkocki.

- W imieniu klubu proponujemy na wiceprzewodniczących Rady Miasta radnych Grażynę Zielińską oraz Marcina Biskupskiego - zgłosił radny Łukasz Tyszler, szef klubu radnych PO.

- Naszym kandydatem jest przewodniczący klubu radnych PiS Bartłomiej Sochański - stwierdziła radna Stefania Biernat. Po głosowaniu i zliczeniu głosów (które trwało ponad 20 minut) okazało się, że radni zgodzili się na Zielińską (26 głosów "za" i 1 przeciw) oraz Biskupskiego (25 "za", 1 przeciw, 1 wstrzymujący się). Przepadł kandydat PiS - Sochańśki otrzymał 9 głosów "za", 17 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się.

- Uważamy to głosowanie jako demonstrację przeciwko PiS. Dlatego nie będziemy zgłaszać naszego kandydata na wiceprzewodniczącego - ogłosił Sochański.

Po kolejnej przerwie swoją propozycję rozwiązania tej sytuacji przedstawił przewodniczący Rady Miasta.

- Klub PiS powinien mieć swojego wiceprzewodniczącego. swojego przedstawiciela w prezydium Rady Miasta. W tej sali jest dziś za dużo emocji. Dlatego proponuję przerwę w obradach do środy 28 listopada - stwierdził Wilkocki.

Sesja zostanie wznowiona o godzinie 10.

Po zakończeniu obrad prezydent Szczecina skomentował wydarzenia, do jakich doszło w sesyjnej sali, oraz stanowisko jego klubu - Bezpartyjnych.

- W Radzie Miasta nie ma koalicji i jej nie będzie. Nasze działania skupione są na projektach, które będą w budżecie Szczecina, w planach działania na najbliższe pięć lat. Funkcjonujemy trochę inaczej niż działają partie w parlamencie. Jesteśmy przedstawicielami mieszkańców - radni, prezydent. I chcemy się rzetelnie zajmować ich problemami. I taki jest mój pomysł na funkcjonowanie w najbliższych latach - mówił Krzystek.

- Pana radni klubu Bezpartyjnych zagłosowali przeciwko Bartłomiejowi Sochańskiemu. To jest jasny sygnał, z kim pan będzie współpracował? - dopytywali dziennikarze.

- Głosowanie było tajne, nie wiemy, kto jak zagłosował. Wynik był taki, że część radnych po prostu nie zaakceptowała zaproponowanej przez PiS osoby. Tak czasem wychodzi. Nie wszyscy przecież zagłosowali za przewodniczącym Rady Miasta. Radni mają prawo wyboru i działają ze swoim, jak najlepszym, przekonaniem. Klub Bezpartyjnych działa według innych reguł. Chcemy działać dla miasta, nie chcemy funkcjonować w żadnej ze zwaśnionych grup w Polsce - stwierdził Krzystek.

Dariusz Staniewski

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kat
2018-11-23 10:08:20
"- Będę przewodniczącym wszystkich radnych - zapewnił Wilkocki" - zwłaszcza jednej radnej. ;)
Dajdyche
2018-11-23 07:53:00
Polandebiland i polsracz pisiorski
Marco
2018-11-23 07:41:16
Przecież PO głosowaniu widać jaka związała się koalicja przecież ten prezydent jest dzieckiem POpapranców namaszczczony na prezydenta przez Nitrasa
zak
2018-11-22 23:59:58
Dzisiaj widziałem w tv popis intelektualny Wałęsy w sądzie . Wyborcy PO podobno sa murem za Wałęsą. W tym kontekście radni z PO z takim intelektem jak Wałęsa będą rządzić w Szczecinie. Nic dodać nic ująć. Szkoda tego pięknego miasta.
max
2018-11-22 23:56:02
Tragedia dla Szczecina. Kolejne lata zmarnowane.
Bezpartyjni_totalnie_wygrani@
2018-11-22 23:15:59
Za przegraną pisiorów w Szczecinie powinien polecieć ich koordynator wyborczy, bo układał się z postkomunistami ! Co na to Prezes PIS ? Czy on wie co zarząd wyprawia i co ludzie z pisu o tym szepczą ??? Prezesie do dzieła! Rozwiązać struktury za niepowodzenie i powołać nowy zarząd! Prezesie ratuj Szczecin bo to wstyd na całą Polskę!
@emigrant
2018-11-22 22:31:50
Bajanie na odległość! Stocznia Szczecińska im.Warskiego to była potęga na skalę co najmniej Europy.Kto ją rozłozył? Tzw "solidarnościowcy" gdy dostali władzę w swoje chciwe łapska! Po upadku setek zakładów pracy w PL, zaczęli żreć się między sobą i dzielić się na różne kanapyato Polska Partia Przyjaciół Piwa,a to Okopy Św.Trójcy, to znów (nie)Porozumienie Centrum z kaczorami na czele, to (M)Unia Wolności itd itp,etc..Teraz znów przebrali się w nowe kolorowe gałgany ale nadal żrą się o koryto... A stocznie? No cóz...były...za tzw."komuny"...
Eris
2018-11-22 20:15:30
Sochański jest hańbą dla naszej Rady Miasta
emigrant
2018-11-22 19:20:24
dexter? Co masz na myśli. Zawsze byłem przekonany, że z lokalsów to Piechota dołożył największy kamyczek do upadku Stoczni (był wtedy w rządzie a to rząd SLD umoczył Stocznię).
Misio
2018-11-22 18:06:55
W minionej kadencji też niby nie było koalicji a rządził z pis. Będzie ich rozgrywał jak będzie chciał a oni będą tańczyć jak im zagra.
sed
2018-11-22 16:53:59
No to wygląda, że "bezpartyjni" już myślą o wyborach do sejmu.
dexter
2018-11-22 16:41:41
doprowadziłeś do upadku Stoczni Szczecińskiej , powinieneś gnić w więzieniu , bandyto

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ