Środa, 25 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Pierwsza para z Ecogeneratora [FILM]

Data publikacji: 09 września 2017 r. 14:41
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:49
Pierwsza para z Ecogeneratora
 

Zakończył się pierwszy etap gorącego rozruchu – wstępne suszenie tzw. obmurza kotłów. W kolejnym przeprowadzone będzie wypalanie, alkaiczne gotowanie i dmuchanie. Szczeciński Ecogenerator jest niemal gotowy.

- Rozruch zakładu przeprowadzają pracownicy firmy Termall Sp. z o.o. Rozruch Moc Ekologia. W dniach 1-5 września odbyło się wstępne suszenie obmurza kotłów - informuje Wojciech Jachim, rzecznik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. - W dwóch kotłach EcoGeneratora zostały zamontowane po trzy palniki o mocy 15 kW każdy. Celem operacji było zlikwidowanie wilgoci pierwotnej zgromadzonej w obmurzach. Ten proces ma zabezpieczyć wnętrze kotła przez pęknięciami podczas normalnej eksploatacji. W ostatniej fazie suszenia wstępnego temperatura w kotle przez 24 godziny wynosiła 350 st. C.

Wypełniony wodą kocioł podjął swoją normalną pracę, czyli zaczął produkować parę. Na tym etapie para nie jest jeszcze kierowana do turbiny, tylko przez zawór rozruchowy na zewnątrz EcoGeneratora, dzięki czemu można ją było zobaczyć nad dachem zakładu. Po ostygnięciu kotłów odbyła się inspekcja obmurza. Pęknięć zagrażających prawidłowej pracy kotła nie stwierdzono.

- W drugim etapie wypalania obmurza kotłów powietrze wewnątrz zostanie podgrzane do 1000 st. C. Równocześnie zostanie przeprowadzone tzw. alkaiczne gotowanie, co z kolei spowoduje oczyszczenie kotła z drobnych pozostałości pomontażowych - opiłków, smarów, piasku itp. - dodaje Wojciech Jachim. - Potem pracownicy zajmą się usuwaniem zabrudzeń z części ciśnieniowej kotła, które powstały podczas montażu. Ten proces nazywany jest dmuchaniem kotłów, przegrzewaczy i rurociągów pary świeżej.

Celem zabiegów czyszczących jest uzyskanie parametrów pary wymaganych przez producenta turbozespołu. Para podawana do turbiny musi być przegrzana i czysta. Chodzi o to, by chronić łopatki turbiny przed wilgocią i pomontażowymi drobinkami, które mogłyby uszkodzić turbinę.

Następne etapy rozruchu kotła to tzw. testy suwalności rusztów, uruchomienie maszynowni oraz układu kondensatu.
Równocześnie z tymi pracami trwać będzie rozruch instalacji oczyszczania spalin.

Przekazanie EcoGeneratora do eksploatacji planowane jest na połowę listopada 2017.

ToT

Fot. ZUO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA