Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pielgrzymka z Polic do Krakowa

Data publikacji: 09 lipca 2016 r. 08:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Pielgrzymka z Polic do Krakowa
 

Ogromne przedsięwzięcie sportowo-religijne przygotowują władze miasta i gminy Police. 23 lipca wystartuje z Polic pielgrzymka biegowo - rowerowa z metą w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Szesnastu biegaczy, wszyscy pochodzą z Polic, będzie miało do pokonania około 1300 km. Cały bieg tak pomyślano, aby startować parami: biegacz i rowerzysta. Co godzinę będą zmiany, a dotychczas biegnących zastąpi nowa zmiana.

Rozpiętość wieku uczestników tej wielkiej sztafety to 23 do 60 lat i wszyscy uprawiają sport, w tym konkurencje biegowe. Tego wszystkiego oraz dalszych szczegółów dowiedzieliśmy się podczas konferencji prasowej z udziałem burmistrza Władysława Diakuna, przedstawicieli Rady Miejskiej, Dekanatu w Policach i Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police”.

Symboliczne są na trasie odwiedzane miejsca. Po starcie w Policach pielgrzymka wyruszy nad morze do Pustkowa, gdzie m.in. odwiedzi krzyż, kopię tego, który stoi na Giewoncie. Dalej biegacze i rowerzyści odwiedzą m.in. Gniezno, Licheń, Jelenią Górę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Ludźmierz, Zakopane i krzyż na Giewoncie oraz Kraków, gdzie trwać będą Światowe Dni Młodzieży. Po drodze będzie kilkadziesiąt innych miejscowości, gdzie biegacze i rowerzyści będą mogli się umyć, zjeść posiłek i przespać. Pielgrzymi będą przemierzać trasę dniem i nocą. Dwa samochody towarzyszące biegowi będą umożliwiały wyprzedzenie kolumny, krótki odpoczynek, posiłek i sen. Razem z biegaczami powędruje do Krakowa i zostanie przekazana papieżowi Franciszkowi rzeźba w drewnie papieża Jana Pawła II, wykonana przez miejscowego artystę Marka Bibrowskiego.

Odbyły się dotąd cztery pielgrzymki biegowe. Ta pierwsza w 2000 r. podążała do Watykanu na 80. urodziny Jana Pawła II, druga - w 2010 r. pobiegła z Wadowic do Polic, trzecia w 2014 r. wyruszyła z Polic do Watykanu na kanonizację papieża Polaka i miała do pokonania trasę 2400 km. Pielgrzymki zorganizowane były w konkretnych intencjach. Pierwszą poświęcono szybkiej beatyfikacji polskiego papieża, drugą Wiesław Kotarski, organizator i uczestnik biegu, poświęcił swemu wnukowi, który miał problemy ze słuchem. Po pielgrzymce problemy ustąpiły. Intencją pielgrzymki w 2014 r. było wstawiennictwo Ojca Świętego w sprawie udanej operacji serca dziewczynki o imieniu Klementynka, a obecnie chodzi o udane leczenie Kubusia, który ma kłopoty z nerkami.

Tekst i fot. AG

Na zdjęciu: uczestnicy zabierają na trasę pielgrzymki figurę Jana Pawła, którą wręczą papieżowi. Z lewej Zbigniew Pokrzywiński, który pobiegnie po raz drugi oraz Wiesław Kotarski, organizator i uczestnik biegu.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

demagog z urzędu
2016-07-09 16:24:46
Do wyborów samorządowych.Po zachowaniu niektórych-widać,że coraz bliżej im bram niebios i próbują wykupić sobie już teraz"wejściówkę" A tak na poważnie to dzień w urzędzie będą zaczynać od"szczęść boże" a kończyć"bóg zapłać" Nie można też wykluczyć tego,że ruszą niebawem orszakiem od drzwi do drzwi każdego mieszkańca z obrazem smoleńskim i listą "poległych"
henryk8
2016-07-09 15:32:08
Intelektualna informacja na miarę nowych czasów i dobrej zmiany. Teraz taki klimat mamy.Ciekawe do kiedy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA