sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > „Piast” zabytkiem?

„Piast” zabytkiem?

„Piast” zabytkiem?
Data publikacji: 2018-03-08 08:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-11 20:10
Wywietleń: 3496 317213

Stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek” złożyło w środę 7 marca wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o wpisanie XIX-wiecznej kamienicy, w której od 1962 r. działał hotel „Piast”, do Rejestru Konserwatora Zabytków. Jak się dowiedzieliśmy, podobnych wniosków do WKZ wpłynęło w ostatnim czasie... kilkadziesiąt!

Wpływające masowo wnioski o wpisanie narożnego budynku przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie do rejestru zabytków nie mają praktycznie żadnej mocy prawnej. Zgodnie z przepisami bowiem, konserwator zabytków może wszcząć procedurę tylko na wniosek właściciela i „z urzędu". W przypadku dawnego „Piasta" w grę wchodziłoby jedynie to drugie wyjście. Problem w tym, że kamienica jest zaniedbana. Wręcz w ruinie. I z tego powodu Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o jej rozbiórce.

- Oficjalnie nic na ten temat nie wiemy. Zwróciliśmy się więc do nadzoru, by przekazał nam dokumentację - mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego WKZ. - Jeśli rzeczywiście jest taka decyzja, to musimy się dowiedzieć, z jakiego powodu ją wydano.

Prawdopodobnie wszelkie potrzebne dokumenty z PINB tafią na biurko wojewódzkiego konserwatora zabytków w przyszłym tygodniu (łącznie z dokumentacją otrzymaną od Miejskiego Konserwatora Zabytków - budynek jest pod jego ochroną). Wtedy dopiero zapadnie decyzja o ewentualnym wszczęciu procedury wpisania kamienicy do rejestru zabytków. Jeśli tak się stanie, decyzja o wyburzeniu budynku zostanie uchylona!

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 8 marca 2018 r.

Leszek Wójcik

Na zdjęciu: Stan techniczny dawnego hotelu „Piast” jest beznadziejny.

 Fot. Marek Klasa

„Piast” zabytkiem?

Komentarze

Stowarzyszenie "Ocalmy Zabytek"
Szkoda, że niektórzy dziennikarze zabierając głos w temacie, nie znają faktów, czy przepisów. Cytat z artykułu: „Wpływające masowo wnioski o wpisanie narożnego budynku przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie do rejestru zabytków nie mają praktycznie żadnej mocy prawnej“. Szanownego autora artykułu informujemy, że na przykład wniosek Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek“ ma jak najbardziej moc prawną, bo wniosek nadaje sprawie bieg prawny. To właśnie przez ten wniosek konserwator musi się teraz zająć tematem i rozstrzygnąć: czy zabytek wpisze do rejestru, czy nie wpisze? Gdyby nie wpisał, to Stowarzyszeniu przysługuje prawo odwołania się do ministra kultury a potem do sądu. Ponadto zabytki będące dziełami architektury i budownictwa podlegają ochronie bez względu na stan zachowania. Zanim napisze się artykuł, to warto... :)
2018-03-11 20:06:25
Adrian
A co z pięknym pałacykiem na Slowackiiego, który na oczach wszystkich od kilku lat popada w ruinę. Tam też świadomie właściciel doprowadził ten klimatyczny budynek do ruiny!!! Czas najwyższy zająć się takimi pseudo inwestorami
2018-03-09 07:28:49
MM
A jeżeli kamienica stanie się zabytkiem, to czy stowarzyszenie będzie łożyło na jego utrzymanie, czy spadnie to na podatników? Jak dla mnie to już nie zabytek tylko grożące zawaleniem mury do rozbiórki.
2018-03-08 20:46:30
Bogumiła
Kamienica wyglądałaby ładnie jeśli się ją odnowi.
2018-03-08 20:20:47
r.
To skandal! Już powinien być powiadomiony prokurator! Piękna kamienica została celowo doprowadzona do ruiny, by ułatwić budowę hotelu. Przypominam mądralińskim, że najlepiej odtworzony budynek, to już nie jest zabytek, a jedynie replika. Czy wreszcie osoby odpowiedzialne (inwestor, miejski konserwator zabytków), poniosą konsekwencje swoich decyzji i zaniedbań?!
2018-03-08 20:05:11
Robert
Wyburzyć przy okazji ten paskudny komunistyczny blok obok i odbudować całą pierzeję placu wg oryginalnych planów i zachowanych fotografii
2018-03-08 12:04:01
@&@
W aktualnym stanie technicznym, tylko rozbiórka. Jak się zawali zaraz ci sami nawiedzeni będą wrzeszczeć "kto zawinił"?
2018-03-08 10:08:16
Niestety
Mleko chyba się już rozlało. "Inwestor" odpowiedzialny za doprowadzenie obiektu do takiego stanu powinien ponieść za to karę.
2018-03-08 09:37:14
taka prawda
Pomijam osoby odpowiedzialne, które doprowadziły celowo do totalnej ruiny ten budynek - zwie się ich przedsiębiorcami / inwestorami, ludziki bez szacunku dla historii, czyli po prostu chamy (takie buce z pieniędzmi nic innego), ale jeżeli już trzeba ten budynek rozebrać to władze miasta mają psi obowiązek dopilnować, aby w tym miejscu powstał budynek z fasadą odzwierciedlającą w 100% ten doprowadzony do ruiny. Z resztą, miasto w jakimś stopniu też jest winne, że swoimi decyzjami na przestrzeni iluś tam lat, pozwoliło na taka degradację.
2018-03-08 09:15:55
Obs.ryver
Wyburzyć pół Szczecina:secesję, neoklasycyzm, bidermajer a nawet resztki gotyku itp... Potomnym zostawić w spadku różne "Frygi" i "Szklane Pułapki" oraz kanciaki typu oś.Zawadzkiego czy Słoneczne... Czy to nie magistraccy doprowadzili do ruiny te piękne ,ongiś, kamienice? Tak trudno dojść, KTO zaniechał remontów i doprowadził do takiego stanu jak na zdjęciach?
2018-03-08 08:58:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy