Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Hotele wychodzą z poślizgu [GALERIA]

Data publikacji: 2018-03-07 09:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Hotele wychodzą z poślizgu
 

Nie będzie 7 marca licytacji komorniczej ruiny kamienicy, w której kiedyś działał hotel „Piast”, a miał powstać „Hilton”. Została wstrzymana na wniosek wierzyciela – jednego z kontrahentów spółki Redi. Czy uda jej się wyjść z finansowych problemów i wznowić przebudowę zabytku? Z poślizgów wychodzą na szczęście inne planowane lub wznoszone w Szczecinie hotele. Choć nie wszystkie…

Podczas gdy były już prokurent Redi (jej udziałowcy to Fokata Holdings Limited – spółka prawa cypryjskiego, oraz WEH Advisors) mamił kolejnymi terminami oddania w przebudowywanej krótko, bo prace skończyły się na wybebeszeniu wnętrz, zabytkowej kamienicy przy pl. Zwycięstwa na hotel „Hilton” (sieć nigdy tego nie potwierdziła), zdążył powstać „Vulcan”. Wzniosła go – i to w terminie – szczecińska firma J. Rosiek & D. Sobczyński. Czterokondygnacyjny, trzygwiazdkowy hotel stanął na łuku ulicy Druckiego-Lubeckiego pod koniec 2016 r. na poniemieckim schronie. Teraz inwestor – zgodnie z wcześniejszymi obietnicami – będzie kontynuował przedsięwzięcie. W części bunkra do lata chce zrobić strefę wellness. Potem zaś jeszcze tawernę, kolejne sale konferencyjne oraz „izbę pamięci” o tym miejscu i stoczniowej historii. W dalszych planach jest urządzenie dodatkowych pokoi – oryginalnych, bo bez okien.

Sprawnie idzie spółce Porto budowa centrum biurowo-konferencyjno-hotelowego „Posejdon”. W drugiej połowie przyszłego roku swoich pierwszych gości ma m.in. przyjąć hotelowe combo: Courtyard by Marriott i Moxy.

Wiosną na Podzamczu, w miejscu, z którego 10 lat temu zniknął hotel „Arkona”, a archeolodzy w 2016 r. odsłonili zarys uliczki Kurza Stopka, ma się zacząć budowa trzygwiazdkowego (ekonomicznego) ibis Styles Szczecin oraz… budynku mieszkalno-usługowego z wewnętrznym dziedzińcem rekreacyjnym, a także podziemnym parkingiem. Projekt powstał w szczecińskim Federacyjnym Biurze Architektonicznym. Jak informował akcjonariuszy spółki Orbis jej zarząd, w marcu planowane jest wyłonienie ofert na generalnego wykonawcę inwestycji. Całkowity planowany nakład na nią do 2019 r. wyniesie ponad 38 mln zł. W hotelu ma być 149 pokoi i restauracja WineStone.

Z wieloletniego poślizgu „wyjść” ma niebawem Grand Park Hotel przy ul. Słowackiego. W obiekcie nad Rusałką ma być spa z hammamem, restauracja, sale bankietowo-konferencyjne, pokoje z widokiem na park Kasprowicza.

Pod koniec minionego roku przestał działać hostel „Gryf”. W miejscu tym był niegdyś pierwszy powojenny hotel w Szczecinie – „Imperial” (powstał w II połowie 1945 r.), przemianowany po 6 latach na „Gryf”. Budynek u zbiegu ul. Jagiellońskiej i al. Wojska Polskiego właściciel – jedna ze spółek Pawła Golemy, tj. Euro-Centrum Pomerania – od lat chciał sprzedać. Bezskutecznie. Teraz mają tam powstać apartamenty.

W butikowy hotel nie udało się firmie Lorenshill Centrum Development zamienić kamienic przy ul. Obrońców Stalingradu. Ciągle w planach pozostaje trzygwiazdkowy hotel – być może Holiday Inn Express – w Szczecin Odra Park przy ul. Gdańskiej. Za to Grupa B&B Hôtels kupiła w końcu teren, na którym chce stawiać swój kolejny obiekt w naszym kraju.

Marzenna Głuchowska

Na zdjęciu: Zrujnowany były hotel "Piast"

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wanda
2018-03-07 18:00:56
Przydadzą się w Szczecinie porządne hotele.
gg
2018-03-07 14:19:29
@Tomcia :Te bzury piszesz z własnej woli czy z finansowej?jak ci niepotrzebny hotel to nikt ciebie tam nie zaprasza ,widocznie nie masz pojecia o zapotrzebowaniu na tego typu usługi w duzych miastach.Nie kazdy przyjezdza do miasta w celach turystycznych ,w wiekszosci w hotelach nocuja ludzie ktorzy tu załatwiaja rozne interesy,sprawy,pracownicy firm.A co ma byc na bramie portowej jak nie biurowce-huta?ogarnij sie.Wlasnie latem sie duzo dzieje na bulwarach co weekend byly jakies eventy ale pewnie tam nie bylas nigdy i nie czytasz tego w internecie,zacznij malowac jak ci brakujem malarzy nie liczac debili co maluja po scianach i przystankach,otworz tania restauracje jak ci za drogo a najlepiej darmową.Domyslam sie ze te bzdury moze pisac tylko ktos od najradnej bezradnej.
No i git
2018-03-07 13:27:16
Tak trzymać, bo teraz zdarza się, że miejsc hotelowych w mieście brakuje.
Dynia
2018-03-07 11:54:13
do Tomcia Masz pretensję do prywatnych firm, że wydają swoje $ na budowę hoteli w Szczecinie. Co tobie do tego? Myślisz że nie poprzedzono takich decyzji analizami rynku? Jeszcze narzekanie na rowery i brak Paryza na bulwarach. Gdzie się tacy jak Ty rodzą?
9
2018-03-07 11:41:28
Szczecin miastem hoteli, ale żaden z mieszkańców się nie weseli ;/
Tomcia
2018-03-07 11:38:24
Po kiego grzyba nam tyle hoteli. Szczecin to dzięki jemu włodarzowi żadne miasto turystyczne. No może jest atrakcyjne turystycznie ale tylko dla turystów poruszających się rowerami. tam gdzie było ładnie to zarządów obecnego włodarza zabetonowali Szczecin (patrz np. dawna tzw. aleja kwiatowa. Brama Portowa same jakieś biurowce, stare nowe miasto które jest martwe itp. Bulwary które są może i ładne ale nic się tam w sezonie letnim nie dzieje, tak jak np. w Paryżu nad rzeką są m.in uliczni malarze a u nas ...beton i 3 mega drogie restauracje. Ot Szczecin, ale kolejne hotele budują
czytelnik
2018-03-07 11:38:06
Jeszcze w Dąbiu ma powstac hotel Maritim i marina
CELINA W.
2018-03-07 11:24:43
Hotel Hilton w kamienicy po dawnym hotelu Piast powinien już dawno funkcjonować. Tymczasem stara kamienica idzie do rozbiórki, a właściciel ledwo co uchronił ją od zlicytowania. Decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego jest ostateczna - zabytkowa kamienica przy pl. Zwycięstwa musi zostać wyburzona, bo stwarza ogromne ryzyko.
baju-baju
2018-03-07 10:49:51
nie wiem na co czeka prezio i własciwe organy. Jeżeli mija 10 lat i nie prowadzi sie budowy to mamy czekac aż wszystko samo runie! Takich budynkow w miescie stoi tak długo jak prezio rzadzi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA