Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Pejzaże z historią w tle

Data publikacji: 02 sierpnia 2019 r. 20:28
Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia 2019 r. 12:54
Pejzaże z historią w tle
 

Będzie okazja do wejścia na wzgórza i podziwiania rozlewiska Odry, do eksploracji terenu dawnej Huty Szczecin, a też poznania historii najwyższego ze szczecińskich schronów powstałych przed II wojną światową. Wszystko to i jeszcze więcej w cyklu „Nieznany Szczecin" i podczas jej plenerowego odcinka, który - już w sobotę - się zadzieje w Stołczynie.

Tym razem Szczeciński Szlak Widokowy (SSW) trafi do Stołczyna.

- Zapraszamy na wycieczkę pieszą, która przybliży historię i rozwój przestrzenny tego wyjątkowego osiedla - zachęca Artur Krzyżański, współorganizator wydarzenia. - Spacer poprowadzi Paulina Romanowicz, mieszkanka Stołczyna niemal od urodzenia, historyk i archeolog, naukowiec i świeżo upieczona mama, autorka bloga stolczyn.com oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna „Forum".

Współczesny Stołczyn to niegdysiejsze tereny trzech podszczecińskich wsi: Glinek, Kraśnicy i właściwego Stołczyna. Uczestnicy sobotniej wyprawy zwiedzą historyczne ślady, choć nie wszystkie do dziś zachowane, najbardziej charakterystyczne i reprezentacyjne dla tej części Szczecina: stołczyńskie wzgórza, dawną Hutę Szczecin, barokową perłę - kościół pw. Niepokalanego Serca NMP, dawne i obecne budynki szkolne, wielki schron, dawną kaplicę baptystów zaadaptowaną na późniejszy dom kultury, a także stołczyńskie „familioki".

Sobotnia (3 bm.) wycieczka po Stołczynie rozpocznie się przed wartownią dawnej Huty Szczecin - ul. Nad Odrą 18 - o godz. 10. Dojazd autobusami 63 i 102 do przystanku „Zamknięta”. Natomiast zakończy się prawdopodobnie o godz. 14.

- Przy budynku przy ul. Nad Odrą 113, gdzie przed wojną się spotykała na próby grupa teatralna. Chętni będą mogli kontynuować spacer w kierunku restauracji „Jachtowa" na Gocławiu - informuje Artur Krzyżański.

Udział w sobotnim odcinku Szczecińskiego Szlaku Widokowego jest bezpłatny.

(an)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pakieser (znamy się).
2019-08-02 21:46:46
Z całej duszy zazdroszczę Ci tego tytułowego zdjęcia. W takich tłach krąży moja dusza. Zostały tła...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA