wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Paszportowa sobota

Paszportowa sobota

Paszportowa sobota
Data publikacji: 2016-05-13 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1527 133409

Przed wakacjami warto sprawdzić stan posiadanego paszportu. Jeśli stwierdzimy, że stracił ważność lub jest w złym stanie, należy wystąpić o wydanie nowego dokumentu. W Szczecinie możemy to zrobić również w najbliższą sobotę (14 maja 2016). Stanowiska paszportowe, kasa i fotograf w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim będą czynne od 8.00-15.00.

Osoba pełnoletnia składa wniosek osobiście. W przypadku dzieci taki wniosek składają rodzice. Do prawidłowo wypełnionego wniosku o wydanie paszportu potrzebne są kolorowe fotografie o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, spełniające kryteria ustalone dla tzw. paszportów biometrycznych oraz oryginał dowodu wniesionej opłaty paszportowej. Opłatę można uiścić w kasie urzędu, na poczcie lub przelewem bankowym (obok informacji paszportowej znajduje się stanowisko do wykonywania elektronicznych przelewów bankowych). Przy składaniu wniosku należy przedstawić ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty.

Podstawowa opłata za paszport dla osób w wieku od 13 do 70 lat wynosi 140 złotych, a 50-procentowa ulga przysługuje m.in. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, uczniom i studentom. Całkowicie zwolnione z opłaty są m.ni. osoby, które ukończyły 70 lat. Przy odbieraniu paszportu dla dziecka warto pamiętać o legitymacji szkolnej, która upoważnia do 50-procentowej ulgi. 

Złożyć wniosek paszportowy i odebrać gotowy paszport można w dowolnym wydziale paszportowym na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania. W Zachodniopomorskiem punkty paszportowe znajdują się: w Delegaturze Urzędu w Koszalinie, w starostwach powiatowych w Wałczu, Szczecinku, Myśliborzu i Gryficach oraz w urzędach miast w Łobzie i Świnoujściu.

- Osoby, które potrzebują dokumentu w nagłych przypadkach, związanych ze swoją pracą zawodową, na przykład nieplanowaną wcześniej podróżą służbową, a także chorobą lub pogrzebem członka rodziny, mogą ubiegać się o paszport tymczasowy – mówi Anna Leonowicz, kierownik Oddziału Spraw Paszportowych ZUW. 

Szczegółowe informacje dot. paszportów można znaleźć na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie www.szczecin.uw.gov.pl

Fot. R.STACHNIK (arch.)

 

Komentarze

DD
NIE MOŻNA PŁACIĆ KARTĄ !!!
2016-05-13 12:08:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie