Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Paszportowa sobota

Data publikacji: 13 maja 2016 r. 11:01
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:54
Paszportowa sobota
 

Przed wakacjami warto sprawdzić stan posiadanego paszportu. Jeśli stwierdzimy, że stracił ważność lub jest w złym stanie, należy wystąpić o wydanie nowego dokumentu. W Szczecinie możemy to zrobić również w najbliższą sobotę (14 maja 2016). Stanowiska paszportowe, kasa i fotograf w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim będą czynne od 8.00-15.00.

Osoba pełnoletnia składa wniosek osobiście. W przypadku dzieci taki wniosek składają rodzice. Do prawidłowo wypełnionego wniosku o wydanie paszportu potrzebne są kolorowe fotografie o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, spełniające kryteria ustalone dla tzw. paszportów biometrycznych oraz oryginał dowodu wniesionej opłaty paszportowej. Opłatę można uiścić w kasie urzędu, na poczcie lub przelewem bankowym (obok informacji paszportowej znajduje się stanowisko do wykonywania elektronicznych przelewów bankowych). Przy składaniu wniosku należy przedstawić ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty.

Podstawowa opłata za paszport dla osób w wieku od 13 do 70 lat wynosi 140 złotych, a 50-procentowa ulga przysługuje m.in. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, uczniom i studentom. Całkowicie zwolnione z opłaty są m.ni. osoby, które ukończyły 70 lat. Przy odbieraniu paszportu dla dziecka warto pamiętać o legitymacji szkolnej, która upoważnia do 50-procentowej ulgi. 

Złożyć wniosek paszportowy i odebrać gotowy paszport można w dowolnym wydziale paszportowym na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania. W Zachodniopomorskiem punkty paszportowe znajdują się: w Delegaturze Urzędu w Koszalinie, w starostwach powiatowych w Wałczu, Szczecinku, Myśliborzu i Gryficach oraz w urzędach miast w Łobzie i Świnoujściu.

- Osoby, które potrzebują dokumentu w nagłych przypadkach, związanych ze swoją pracą zawodową, na przykład nieplanowaną wcześniej podróżą służbową, a także chorobą lub pogrzebem członka rodziny, mogą ubiegać się o paszport tymczasowy – mówi Anna Leonowicz, kierownik Oddziału Spraw Paszportowych ZUW. 

Szczegółowe informacje dot. paszportów można znaleźć na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie www.szczecin.uw.gov.pl

Fot. R.STACHNIK (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

DD
2016-05-13 12:08:43
NIE MOŻNA PŁACIĆ KARTĄ !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA