Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Parkingowiec na schronie?

Data publikacji: 13 sierpnia 2019 r. 07:40
Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019 r. 09:39
Parkingowiec na schronie?
 

Centrum przesiadkowe dla autobusów i busów, czyli tzw. Dworzec Górny, a także kilkupiętrowy parkingowiec. Plany są takie, by powstały na szczecińskim pl. Zawiszy Czarnego. Jest tylko jedno pytanie: Czy mogą stanąć na poniemieckim schronie, który zajmuje dużą część terenu?

– Trwają już analizy – mówi Piotr Zieliński z biura prasowego Urzędu Miasta. – Mają określić, czy budowanie w tym miejscu jest możliwe.

Magistrat już podpisał umowę z firmą, która opracuje ekspertyzę techniczną wielkiego schronu, do którego wchodzi się przez szklaną wiatę na peronie 1. dworca Szczecin Główny.

Wszystko po to, by się dowiedzieć, czy na tym schronie można wybudować Dworzec Górny i parkingowiec – mówi się, że mogłoby się tam zatrzymywać około 300 samochodów. Ekspertyza stanu technicznego (stropu, ścian i fundamentów wraz z analizą ich nośności) ma określić maksymalne możliwe obciążenie betonowej konstrukcji. Przypomnijmy, zarówno parkingowiec, jak i centrum przesiadkowe musiałyby stanąć (przynajmniej częściowo) bezpośrednio na schronie. Ważne jest też jednocześnie opracowanie opinii geotechnicznej, w tym wykonanie badań podłoża gruntowego.

– Dopiero dokumentacja, na którą czekamy, pozwoli podjąć dalsze kroki w zakresie planowanej inwestycji – tłumaczy Piotr Zieliński. – Na razie nie ma określonego harmonogramu jej realizacji. Na to jest jeszcze za wcześnie.

Rzecznik prasowy zapewnia, że do czasu podjęcia konkretnych decyzji, na placu nie będą prowadzone żadne poważniejsze roboty i remonty.

– Oprócz oczywiście prac bieżących, jak choćby modernizacja chodników – zastrzega nasz rozmówca. – One mają ułatwić życie podróżnym i okolicznym mieszkańcom.

(lw)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Na zdjęciu: Podczas remontu dworca Szczecin Główny wejście do schronu, czyli Podziemnych Tras Szczecina, było na pl. Zawiszy.  

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kolektyw asfaltowy
2019-08-14 09:38:46
Przecież tam byli już radni i powiedzieli że przypomina im to rozwiązania afrykańskie.Nie przenoście nam parkingowców spod Kany na dworzec bo to nie jest żadne rozwiązanie.Lepszy parkingowiec byłby w schronie
Dworzec można obstawić z każdej strony doniczkami
2019-08-13 12:15:27
i czekać na turystów.
@Parkingowiec
2019-08-13 10:55:45
Nie oczekuj od naszych włodarzy pomyślunku w takiej sprawie. Sami jakby mogli to by wjechali autem pod swoje biurko w urzędzie.
Robert
2019-08-13 10:53:14
Zwiedzałem ten bunkier i zapewniam że wytrzyma każdą budowle.
Parkingowiec
2019-08-13 09:14:47
Nie lepiej budować parkingowce na Międzyodrzu? PO co się pchać z samochodami do centrum przez wąskie gardła mostu długiego i trasy zamkowej?Więcej pomyślunku więcej sprytu organizacji transportu w mieście

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA