Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Park kieszonkowy na Starym Mieście

Data publikacji: 13 listopada 2020 r. 09:10
Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2020 r. 09:04
Park kieszonkowy na Starym Mieście
Skwer przy skrzyżowaniu ul. Farnej z Grodzką będzie bazą dla pierwszego, ale z pewnością nie ostatniego tzw. parku kieszonkowego na Starym Mieście. Kolejne są planowane przy ul. Wyszyńskiego oraz przy ul. Kurza Stopka. Fot. Arleta Nalewajko  

To już pewne: na zaniedbanym skwerze u zbiegu ul. Farnej i Grodzkiej powstanie pierwszy tzw. park kieszonkowy Starego Miasta. W ekspresowym tempie, bo do połowy grudnia br. Przedsięwzięcie będzie realizowane z funduszy inwestycyjnych miejscowej Rady Osiedla.

Projekt mini parku, czyli przyjaznego mieszkańcom i otwartego miejsca wypoczynku oraz rekreacji - na trasie ku Zamkowi Książąt Pomorskich, a w bliskości Szkoły Podstawowej nr 63 - był gotowy już trzy lata temu. Jednak jego realizację najpierw zatrzymał remont elewacji szkoły, a potem niepewny czas pierwszych miesięcy stanu epidemii.

W końcu, czyli we wrześniu, Zakład Usług Komunalnych ogłosił przetarg dla wyłonienia wykonawcy "zagospodarowanie terenu przy ul. Farnej". Mimo krótkiego terminu realizacyjnego - do 11 grudnia br. - oferty złożyły cztery firmy: ze Szczecina oraz Poznania. Komisja przetargowa za najkorzystniejszą uznała opiewającą na 157 tysięcy złotych - złożoną przez Usługi Budowlane Wiesława Furtaka (Szczecin). Właśnie doszło do podpisania umowy z wykonawcą.

Dzięki czemu dotychczas zaniedbany i nierówny teren o powierzchni niewiele ponad 600 mkw wkrótce zostanie zaaranżowany nie tylko zielenią. Od strony chodników przez skwer zostaną wytyczone alejki, czyniąc go bardziej dostępnym. Znajdzie się tam miejsce zarówno na niewielki placyk wyłożony granitową kostką, jak i sześć ławek. Stanie tam także ażurowa pergola, tworząca ścianę z lekkim zadaszeniem, którą parawanem z liści szybko porośnie dzikie wino (winobluszcz pięcioklapkowy).

Parkowego klimatu temu miejscu dodadzą efektownie skomponowane rośliny. Wśród nich na biało kwitnące i ścielące się po ziemi runianki japońskie, również zimozielone porzeczki alpejskie oraz mikrobioty syberyjskie. Z bardziej znanych pojawią się krzewy irgi oraz śnieguliczki, a miejsce po wcześniej usuniętych martwych drzewach (4 szt.) zajmie grab zwyczajny o stożkowej koronie. Na pozostałej części terenu zaplanowano nowy trawnik dywanowy. ©℗

(an)

Fot. Arleta Nalewajko

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jolanta
2020-11-14 08:52:31
Potrzeba więcej parków i drzew w mieście.
Robert
2020-11-13 21:48:57
Tam powinna być gęsta historyczna zabudowa, tworząca atmosferę Starówki, a nie skwerki. Poważnym błędem było niedawne odnowienie komunistycznej tysiąclatki i to jeszcze w paskudnych kolorach. Należało to dziadostwo wyburzyć i wybudować pierzeje historycznych kamienic, na głównym szlaku turystów między katedrą a zamkiem. Niestety nic od lat się nie zmienia, a kolejne inwestycje: remont szkoły, skwerek tylko utrwalają błędy komunistycznych kacyków - pseudo urbanistów. Dramat!
Jarun
2020-11-13 18:27:36
Jak tak dalej będzie wzrastać pandemia - to się go przerobi na cmentarz kieszonkowy.
Helikopter z Misia
2020-11-13 16:45:51
to fajnie, bo za park z elementami skate na działce o podobnej wielkości miasto zapłaciło 3 mln. Czas realizacji 370 dni.
szczecinianka
2020-11-13 09:33:06
To się chwali każdy zadbany skwerek upiększa nasze miasto .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA