piątek, 18 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Park (centralnie) odłożony w czasie

Park (centralnie) odłożony w czasie

Park (centralnie) odłożony w czasie
Data publikacji: 2019-10-10 09:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-12 10:31
Wywietleń: 973 419210

To ambitny projekt. Jednak z realizacją - z uwagi na obecne realia finansowe miasta - odłożoną na później. Mowa o parku Centralnym, jaki miałby powstać w sąsiedztwie lotniska w Dąbiu.

Ów park - podobnie jak budowa nowej siedziby Teatru Współczesnego na Łasztowni i aquapark - jest jedną z ubiegłorocznych wyborczych obietnic prezydenta Piotra Krzystka oraz jego Bezpartyjnych. Miałby powstać na 18 ha pomiędzy lotniskiem w Dąbiu a ulicami: Hangarową, Eskadrową i Przestrzenną. Zajmowałby więc teren trzykrotnie większy od Jasnych Błoni. I kosztować co najmniej - jak podawali Bezpartyjni w kampanii - kilkanaście milionów złotych.

Odłożona w czasie jest faza realizacyjna Parku Centralnego. Choć prezydent przekonywał, że zostanie wdrożona na przełomie bieżącego i 2020 r. Natomiast techniczne przygotowanie inwestycji zatrzymało się na etapie opracowania koncepcji programowo-przestrzennej zagospodarowania Parku Centralnego. Co ona zakłada?

- Obszar zagospodarowana podzielony został na 3 części z różnymi funkcjami i sposobami zagospodarowania - wyjaśnia Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta. - Pierwsza, z ulokowanym w części centralnej zadaszonym pawilonem, zakłada umożliwienie mieszkańcom aktywności ruchowej typu tai chi, bule, joga, medytacja. Będzie to tzw. strefa ciszy. W tym obszarze jest przewidziana kawiarnia. Wokół pawilony, ścieżki dla biegaczy, rowerów, siłownia. Druga część to dziki park z urządzonymi ścieżkami dla pieszych, biegaczy, rowerów, ścieżką edukacyjną, labiryntem leśnym, placem zabaw, łąką i kwiatami oraz dzikimi i tematycznymi ogrodami. Część trzecia ma być typowo sportowa, czyli z boiskami, a też ze strefą foodtrucków, letnim kinem oraz łąką plenerową.

Dla też inwestycji jeszcze nie zostało zlecone wykonanie projektu budowlanego. Co Centrum Informacji Miasta tak tłumaczy:

- Na ten moment z uwagi na szacunkowy duży koszt przedsięwzięcia, rosnące koszty na rynku budowlanym i - co istotne - z uwagi na inne ważniejsze priorytety w zakresie wydatków budżetu miasta, realizacja tej inwestycji została odłożona w czasie.

Na jakie lata jest planowana realizacja Parku Centralnego? To pytanie magistrat jeszcze nie ma konkretnej odpowiedzi. Jednak jego urzędnicy zapewniają, że „inwestycja nie będzie kolidowała z funkcjonowaniem przyległego lotniska".

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Park (centralnie) odłożony w czasie Park (centralnie) odłożony w czasie

Komentarze

kicha
Kolejna idiotyczna inwestycja. Kto niby będzie z tego korzystać? Może sam jaśnie panujący Prezydęt, jak ruszy doopę spotkać się z pospólstwem.
2019-10-12 10:07:37
pic
cała siłą bezpartyjnych samorządowców - kłamstwa i bajki, bzdury, majaki i plac człowieka o wielu rachunkach i jeszcze bardziel wielu mieszkaniach- żenada
2019-10-11 00:28:28
Ob.
Kawiarnie to pracodawcy w Krzystkowie Zachodniopomorskim - tak sie glosuje to tak potem jest....
2019-10-10 16:39:53
Ciekaff
Jacy ludzie są naiwni to aż trudno komentować. Pamiętacie co miało powstać w tym miejscu za obietnicą Krzystka - Nowy Stadion Pogoni ! Wszyscy oprócz Prezydenta twierdzili ze to miejsce się nie nadaje ze względu na bagnisty grunt ; ale uparcie doprowadził do likwidacji ogródków działkowych , utopienia kilkunastu maszyn budowlanych ( Może Redakcja poinformuje czytelników czy oferent odzyskał pieniądze za oszustwa urzędników w przetargu ...), wiec aby wyjść teraz z twarzą wymyślił Park Centralny. Budowa tego Parku zakończy się podobną katastrofą , chyba że będzie za drzewka robić wiśnia,czereśnia czy agrest !! Gdyby tam miał być las to już by był dawno i to za Niemca zamiast lotniska dla Hydroplanów m.in. wojskowych III Rzeszy !!!
2019-10-10 14:11:57
Pytam
Dla kogo park w takim miejscu?
2019-10-10 13:36:57
co2
Może Morawiecki i Duda dadzą kasę na drzewa i park.Obiecywali. Przecież mamy sadzić drzewa co 15 sekund. Na pewno Kurier pomoże w organizacji takiej akcji. Z Kurierem posadzono w Szczecinie miliony krokusów to dobry trening.
2019-10-10 11:15:44
Gość
Może nie zwalać winy na urzędników miejskich tylko dowiedzieć się kto odpowiada za tą budowę - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zawsze można komuś dokopać... bo tak łatwiej.
2019-10-10 11:13:15
tylko pytam...
Czy ktoś z magistrackich pier...stołków wie, dlaczego na rozbabranym "rondzie" KIJEWO, nikt z wykonawców spólki ENERGOPOL nie pojawia się??? Dlaczego ,rozwalony wiadukt nie jest zabezpieczony przed deszczami i zimą? Wlaczego tony stalowych prętów leżą w błocie i wodzie(w tym kształtowniki wykonane przez zbrojarzy!!!)??? To są nasze miliony złotówek wyrzucone-dosłownie-w błoto!!! Więc magistrackie, może i kiedy zaintersujecie się tym "rondem" w KIJEWIE?! tylko pytam...
2019-10-10 10:27:41
Juras
Władze miejskie nie mają żadnego długofalowego pomysłu na tę cześć miasta. Z resztą na wiele innych także. Nie wyzbyliśmy się chyba jeszcze mentalności repatrianta, ciągła niepewność i brak pełnej tożsamości z terenami, które przyszło zagospodarowywać.
2019-10-10 10:26:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie