W lesie w Pszczelniku (gm. Myślibórz), odbyły się uroczystości poświęcone 83. rocznicy lotu przez Atlantyk lotników litewskich – Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy pokonując odległą trasę z Nowego Jorku do Kowna tragicznie zginęli w tym miejscu.
Przy pamiątkowym pomniku spotkali się przedstawiciele najwyższych władz litewskich, polskich, samorządowych województwa, powiatu i gminy Myślibórz. Nie zabrakło też delegacji z rejonu Kowna, Sejn, członków szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Litwinów w Polsce oraz mieszkańców.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Mantvydas Bekesius, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej, Sarunas Adomavicius, ambasador RL w Polsce, ppłk. Rimantas Jarmalacicius, atache obrony RL, Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy RL w Szczecinie. Wojewodę zachodniopomorskiego reprezentował Eugeniusz Pietrzak, a zarząd województwa – Robert Grzywacz.
Tradycyjnie przy pomniku odprawiono msza św. polową. Były okolicznościowe wystąpienia w czasie, których wspominano o najważniejszych wydarzeniach z tego historycznego lotu.
Jak zaznaczył Piotr Sobolewski, burmistrz Myśliborza - dokładnie 15 lipca 1933 r. litewscy lotnicy podjęli wielką jak na owe czasy próbę przelotu bez lądowania. Był to dystans 7 tys. 186 km. Samolotem ,,Lituanica" pokonali północny Atlantyk. Jednak po 37 godzinach i 11 minutach lotu rozbili się tu w pszczelnickim lesie. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im 650 km.
Z kolei wiceminister Litwy podkreślił, że to wielki heroiczny wyczyn dwóch pilotów, którym nie dane było powrócić na ojczystą ziemię. Jest też bohaterskim przykładem łączącym oba nasze narody. W obecnej sytuacji w Europie apelował o jedność narodów. Zaznaczył także, aby więcej Litwy było w Polsce i Polski na Litwie. Ponadto podziękował za pamięć i opiekę tego miejsca.
Młodzież z Puńska oraz chór Akademii Nauk Litwy przedstawili specjalny występ artystyczny. W uczczenie rocznicy zaangażowali się krótkofalowcy z Myśliborza, którzy uruchomili radiostację pracującą pod specjalnym znakiem SN83LOT i wydawali okolicznościowe karty. Była to również okazja do przyjacielskich spotkań oraz do zwiedzania pobliskiego muzeum, gdzie zgromadzono wiele cennych pamiątek związanych z tamtym historycznym wydarzeniem.
Tekst i fot. Tadeusz Szymański
Na zdjęciach: obchody w Pszczelniku 83. rocznicy tragicznego lotu litewskich lotników.