Oficjalne szczecińskie uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej rozpoczną się w piątek o g. 12 przy „Krzyżu Katyńskim” na Cmentarzu Centralnym. Ale to niejedyne wydarzenie związane z 78. rocznicą tego wydarzenia.
Organizatorami uroczystości na cmentarzu są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Stowarzyszenie „Katyń” w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.
Do 20 kwietnia w sali im. Zbigniew Herberta w Książnicy Pomorskiej dostępna jest wystawa pamięci por. rez. dr. Juliana Grunera. Wystawę "Świat zgładzony w Katyniu" na Jasnych Błoniach możemy oglądać do 20 maja. I edycja biegu Bukołaz 12k Biathlon – Memoriał Juliana Grunera odbędzie się 15 kwietnia w Puszczy Bukowej.
Przypomnijmy: wiosną 1940 roku, wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku, sowiecka policja polityczna wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie.
(as)
Fot. Robert Wojciechowski