Niedziela, 24 września 2023 r. 
8 szczecin
REKLAMA

Pamiętają o Ince

Data publikacji: 08 maja 2016 r. 10:14
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:53
Pamiętają o Ince
 

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Szczecinku podczas święta Szkoły uczcili pamięć Danuty Siedzikówny - Inki, legendarnej sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej AK. Tegoroczne święto szkoły upływało pod hasłem Europa przeciwko totalitaryzmowi.

70 lecie śmierci Danuty Siedzikówny – Inki. Danuta Siedzikówna została zamordowana przez służby bezpieczeństwa PRL w sierpniu 1946 roku. W sobotę na terenie szkoły, w obecności wszystkich uczniów, odsłonięto tablicę upamiętniającą bohaterstwo Inki.

Odsłonięcia dokonała Danuta Ciesielska, siostrzenica Inki.

- Zawsze trzeba być sobą, zawsze trzeba postępować zgodnie z własnym sumieniem – mówiła Danuta Ciesielska. - Nie mówię tu o poświeceniu życia, ale mówię o przyzwoitości i umiłowaniu swego kraju.

Dla młodzieży Inka jest niekwestionowanym autorytetem.

Nie wiem, czy dziś byłabym w stanie tak postąpić jak Inka – mówi gimnazjalistka. - Słuchając jej życiorysu dochodzę do wniosku, że nie jest to łatwe, bo wybór drogi w takiej sytuacji do łatwych nie należy.

Po osłonięciu tablicy uczniowie przeszli w zwartym szyku do Muzeum Regionalnego, gdzie zwiedzili wystawę okolicznościową poświęconą Ince oraz obejrzeli rekonstrukcję z aresztowania i stracenia Inki w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Gryf z Koszalina.

Tekst i fot.: (bar)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

W obronie wlasnej... nie tylko przed UB,
2016-05-08 22:45:53
Pytanie do PO-nizszego kom. Ta Inka musiala miec...! Jak jestes "rzekomo" az tak PO-informowany... to PO-daj wiecej autenycznych faktow o Ince...
Ta Inka musiała mieć
2016-05-08 20:55:55
jakieś morderstwa na sumieniu; inaczej by baby nie skazali na karę śmierci.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA