niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pamiętać o polskiej mniejszości

Pamiętać o polskiej mniejszości

Pamiętać o polskiej mniejszości
Data publikacji: 2016-02-11 17:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 1470 117767

Rafał Niburski, radny Prawa i Sprawiedliwości, w swojej interpelacji poprosił prezydenta Szczecina o upamiętnienie tablicą informacyjną Domu Polskiego, który przed wojną działał przy obecnym placu Lotników. Miałaby ona także przywoływać działalność Maksymiliana Golisza i Aleksandra Omieczyńskiego.

Dom Polski działał w latach 1931-1934. Odbywały się tam głównie zajęcia z języka polskiego dla mniejszości polskiej. Uczyli tam i Maksymilian Golisz, i Aleksander Omieczynski. W swojej interpelacji Rafał Niburski pisze tak: "W maju 1933 roku, a więc już po dojściu do władzy w Rzeszy NSDAP, do Szczecina przyjechał Maksymilian Golisz, który początkowo prowadził lekcje konspiracyjnie, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności (...) Z osobą Maksymiliana Golisza związane są też początki polskiego harcerstwa w Szczecinie. Pierwsza szczecińska drużyna, której nadano nazwę „Gryf” powstała 15 lutego 1934 roku. Początkowa drużyna gryfa liczyła 7 chłopców, aby już latem przekroczyć 20. Dzięki pomocy konsulatu szczecińscy harcerze zostali wyposażeni w mundury, rowery oraz kompletny sprzęt turystyczny, umożliwiający kilkudniowe wycieczki po mieście. Po wyjeździe Golisza prowadzenie drużyny przejął Aleksander Omieczyński, który przybył do Szczecina w listopadzie 1934 roku. Pod koniec 1935 roku założył on w Szczecinie drużynę zuchów, której nadał nazwę „Wiewiórek”. Była to mieszana drużyna dziewcząt i chłopców (...) Koniec działalności szczecińskiej Polonii nastąpił we wrześniu 1939 roku. Aleksander Omieczyński został zamordowany przez Gestapo w 1941 roku, a Maksymilian Golisz stracony 1 kwietnia 1943 roku". Na kamienicy przy placu Lotników jest tablica o Domu Polskiem ufundowana przez Radę Osiedla Centrum - ta miejska miałaby zostać zlokalizowana obok. ©℗

Tekst i fot. A. Sasinowski

Na zdjęciu: Istnienie Domu Polskiego upamiętnia tablica ufundowana przez Radę Osiedla Centrum.

Więcej w czwartkowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego" i e-wydaniu z 11 lutego 2016 r.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie