Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Pamięci ofiar „walki ze złem absolutnym”. Na pl. Solidarności – barwy Ukrainy [GALERIA]

Data publikacji: 24 lutego 2024 r. 19:49
Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2024 r. 20:11
Pamięci ofiar „walki ze złem absolutnym”. Na pl. Solidarności – barwy Ukrainy
Fot. Dariusz GORAJSKI  

– Wspierajcie nas, a ręce nam nie opadną: walczymy i będziemy walczyć, aż do zwycięstwa! – na pl. Solidarności mówiła Katerina Zavizhenets w trakcie sobotniej demonstracji, zorganizowanej w drugą rocznicę wojny na Ukrainie oraz dziesiątą – rosyjskiej okupacji Krymu. Przed pomnikiem Anioła Wolności w Szczecinie zapłonęły znicze pamięci o tych, którzy bronią swej ojczyzny przed putinowskim reżimem.

Demonstrację rozpoczęły hymny: Polski i Ukrainy. Każdy z przemawiających podczas manifestacji powtarzał, a tłum za nim skandował: „Slava Ukraini”.

- Pamiętam, jak dwa lata temu wybuchła wojna w Ukrainie. Też tu staliśmy. Wtedy mówiłem o dzielnych żołnierzach ukraińskich: walczcie za swoją ojczyznę, wierzcie w zwycięstwo, nie bójcie się o swoje żony, dziewczyny, matki i o dzieci, bo zrobimy wszystko, aby się nimi zaopiekować, by były bezpieczne. Oni wciąż walczą, gdy my... Niestety, do tej wojny się przyzwyczailiśmy - mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. – Oni walczą o siebie, ale też o pokój w Europie. Ukraina tę wojnę musi wygrać. Dlatego pamiętajmy i wspierajmy dzielnych żołnierzy ukraińskich.

W trakcie manifestacji zachęcano do wsparcia walczącej Ukrainy - zbiórek ogłaszanych na platformie zrzutka.pl. Gdy jedne mają na celu pomoc humanitarną, to inne - militarną. Jak np. na zakup samochodu dla obrony powietrznej Ukrainy (dla mobilnej grupy ogniowej sierżanta Jurija Dubowenka) lub aktualnie organizowanej przez szczecińską Mi-Grację - na kupno dronu (DJI Mavic 3 Fly More Combo RC) dla 412 batalionu 22 Brygady.

- Ważne, abyśmy się wspierali każdego dnia. Bo razem możemy więcej. Niech ta dobra energia w nas trwa - przekonywał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - To smutne, że świat nie potrafi zareagować właściwie, aby Putin i jego reżim w końcu zrozumiał, że popełnił wielki błąd, atakując kraj mający prawo do wolności i samostanowienia.

Wsparcie walczącej Ukrainie okazywali również przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Szczecinie. Mówili o wspólnej „walce ze złem absolutnym”, jakim jest putinowski reżim. Były też wspomnienia: Jacka Janiaka z DK „Słowianin”, który dwa lata temu zorganizował pierwszy punkt pomocowy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy na dworcu PKP w Szczecinie, a także jednego z kapelanów ukraińskiej armii, jaki z pomocą humanitarną i świeżym chlebem dotarł do wsi, której mieszkańcy przez pół roku żyli w piwnicach, kryjąc się przed ostrzałem rosyjskiego najeźdźcy.

Sobotnią (24 lutego) manifestację solidarności z Ukrainą zorganizowało stowarzyszenie Mi-Gracja, którego prezeską jest właśnie Katerina Zavizhenets. Zakończył ją przemarsz ulicami Szczecina - na pl. Armii Krajowej, przed magistrat. Natomiast finałem rocznicowych uroczystości ma być „Wieczór pamięci”, w hołdzie walczącym za „naszą i waszą wolność”, jaki zaplanowano na niedzielę (25 lutego). Odbędzie się w Teatrze Kana (pl. Piotra i Pawła 4/5) o godz. 17. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Sobota
2024-02-26 20:03:14
Ukraińcy to w sobotę grillowali i imprezowali, pod moim blokiem zrobili party na wesoło - poprawiali w domu, rano Ukrainiec wyrzucał sporo szkła do śmietnika - taki z niego bohater...
Bbb
2024-02-26 18:32:13
@do ooo, masz.rację ta Pacyfka to głęboko zaburzona,.zakompleksiona osoba co widać. Ona i jej przyboczni, których musi być widać na każdej manifie, nawet nie pri czom, szkodzą bardziej społeczności LGBT. A znieważenie Godek to było dno. Jakby nie było argumentów merytorycznych wobec oponentów. Szkoda, że to jest dotowane z publicznych środków.
Sobota
2024-02-26 14:28:45
Dziwi to, że na tej manifestacji pojawiło się tak niewielu Ukraińców mieszkających w okolicy. Na zdjęciach widać polskich urzędników i polityków w trakcie kampanii, są flagi białoruskie a Ukraińcy nie czują potrzeby bycia razem w taki rocznicowy dzień. Wydaje się, że na codzień spotyka się ich więcej, że jeszcze nie wyjechali. Nawet pogoda sprzyjała wyjściu z domu. Dziwne.
Do oooo
2024-02-25 22:47:32
Gościu nie jątrz i głupot nie pisz... Gdzie ty widzisz onuce...chyba żeś sam onuca.. Ludziom już się oczy otwierają...widzą jak jest! Te tęczowe to niedawno kazały wy...c , od k.. w Wyzywały ...a teraz patrzcie jeno... Nic wiarygodności !
@Oooo..
2024-02-25 17:16:21
Najważniejsze że nie ma tu rosyjskich onuc a są ruskie... W końcu i ten i poprzedni rząd jest sługami Ukrainy więc i ruskich onuc tu co nie miara.
Oooo..
2024-02-25 16:15:43
Szok. Ile tu ruskich onuc.😱😱😱
Myśl
2024-02-25 15:52:34
Sprawy wołyńskiej nie załatwiono przez lata przyjaźni polsko-radzieckiej, później w ramach współpracy z państwem ukraińskim również nie, a teraz koniecznie ma być rozwiązana podczas wojny w Ukrainie napadniętej przez Rosję Putina. To efekt działania ruskiej agentury. Zniechęcanie do Ukraińców także. Wiadomo, źe podzielony naród nie wygra wojny i nie obroni swojego kraju. A w Ukrainie, jak i wszędzie są nacjonaliści (w tym skrajni), fundamentaliści i faszyści, tacy jak ci od zbrodni wołyńskiej.
Nie kłamcie
2024-02-25 15:02:06
Nie było zadnej wojny polsjo ukraińskiej na ktesach (Wołyniu), jaka to wojna jak mąż Ukrainiec zabija własną żonę i własne dzieci bo żona jest Polką? O Rzeźi Wołyńskiej to mówią Ukraińcy próbujący nadawać ludobójstwu pozory symetrycznego konfliktu. Nie było żadnej wojny bo AK zakazała prowadzenia jakichkolwiek działań obronnych, zostawiła Polaków samym sobie, na pastwę bandytów ukraińskich. Równie dobrze moglibyście przedstawiać zagładę Żydów jako wojnę izraelsko niemiecką...
Pamięci ofiar zła .
2024-02-25 13:02:26
Wolyn...to są też ofiary zła! To tez była wojna! Pamiętajmy o Polakach o ofiarach złych Ukraińców co mordowali.. Sierotom nikt nie pomagał.... Sprawiedliwe pod Aniołem część dla wszystkich ofiar zlej wojny.
Lwow Semper Fidelis
2024-02-25 12:44:30
Gdyby nie Ukraina mieli byśmy Putina Łukaszenkę i milionową armie na przesmyku Suwalskim,pod Warszawą. Nie wszystko jest takie czarno-białe. Na budowach 50%to Ukraińcy,w szpitalach personel to Ukrainki .Tacy z nas patrioci ,że nie potrafimy utrzymać porządku pod blokiem.Banda skłóconych pawianów.Dzisiaj nie jest w interesie polski przegrana upadliny.
Anty ukr
2024-02-25 11:18:06
Większość tego spędu to urzędnicy urzędu marszałkowskiego który gebels kazał przyjść na tą hucpę ukropską!
Andrzej
2024-02-25 10:14:31
Wypad do siebie Ukry. Już mamy dosyć waszego pijaństwa na socjalu.
Miki
2024-02-25 10:03:57
Widać że ludzi niewiele na tym spędzie, niestety ale wojna na Ukrainie już mało kogo interesuje
Wczoraj celebracja
2024-02-25 09:49:17
Wczoraj celebracja była bo ukry dziś flaszki wyrzucali i kaczorka leczą...
Precz z chachłami
2024-02-25 09:42:24
Wynocha na ukrainę darmozjady i dekownicy!
Pozytywny
2024-02-25 09:33:03
Jedyna pozytywna wiadomość ,że nie widać czarno czerwonych flag banderowskich.Niestety w Kijowie i Lwowie obok flag Ukrainy zawsze masa flag Banderowskich.Dziwi mnie taka tolerancja nacjonalistycznej organizacji Ukraińskiej przez aktualne władze Ukrainy. Czekam na oficjalny protest Tuska.
zaapelujcie do swoic
2024-02-25 08:36:21
by tam na ukrainie tak nie kradli.Bo ta pomoc gdzieś ginie.za złodziejstwo na wojnie tylko KS inaczej tego nie wyplenicie.Problemem UKRów jest to że wschodnie tereny sa wymieszane z zielonymi ludzikami i nie wiadomo kto jest za kim.Tutaj też w pracy spotykam ukrów , fakt że jest to mniejszość którzy mówią że lepiej może byłoby za ruska zamiast wojny.
ala
2024-02-24 23:41:34
kiedy się skończy to szaleństwo z tymi ukrami Ssmancow oklaskujacym Polaków zastraszana a tu im w dupe wchodzą W moim mieście nie chce flag ukraińskich Polskie flagi niszcza Niech w kijowie mas, eruja Szczecin to nie miasto ukrainskue
Wstydźcie się!
2024-02-24 22:35:56
Pamiętajcie wpierw o wojnie w której pomordowani zostali Polacy...bestialsko ..na Wołyniu... Nadal nie ma zgody na godny pochówek ! Tyle daliśmy pomocy i współczucia ...a oni mają to gdzieś ...Najpierw trzeba szanować swój kraj i o nim myśleć ...
Bbb
2024-02-24 21:49:43
Wszystko ok. Wspierajmy walczących także za.naszą wolność. Ale lans niektórych kandydatów w nadchodzących wyborach trochę jednak obrzydliwy. Nie mówię o osobach pełniących publiczne for noce, go one - trudno- nawet jeśli walczą o reelekcję powinny przemówić. Chodzi o niektórych innych. Tych przemówień było za dużo a ta Katrina nie mogła chyba odmówić, bo oni finansują jej stowarzyszenie. Trochę jednak niesmak był.
miki
2024-02-24 21:40:11
wołyń pamiętamy
Pamięci ofiar...
2024-02-24 21:33:59
Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej - pamięci Ofiar ukraińskiego nacjonalizmu - Polacy pamiętają i nie zapomną - nie zapomną i nie wybaczą!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA