Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Pamięć o Pawle Adamowiczu i sprzeciw wobec nienawiści [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2020-01-14 20:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-15 21:52
Pamięć o Pawle Adamowiczu i sprzeciw wobec nienawiści
 

Szczecinianki i szczecinianie, którzy chcieli uczcić pamięć tragicznie zmarłego przed rokiem Pawła Adamowicza, spotkali się we wtorek 14 stycznia wieczorem na placu jego imienia w centrum miasta. Wspominali zamordowanego prezydenta Gdańska, wyrazili też swój sprzeciw wobec przemocy i nienawiści.  

Tragedia, która wydarzyła się podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, wstrząsnęła całą Polską. Rok po tym wydarzeniu na szczeciński plac nazwany im. Pawła Adamowicza przyszło ok. stu osób. Pamięć o zmarłym uczczono minutą ciszy. Chwilę później zabrzmiał utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat", odczytano też wiersz Wisławy Szymborskiej "Nienawiść". 

Monika "Pacyfka" Tichy ze Stowarzyszenia Lambda przypomniała, że Adamowicz kochał Gdańsk, był wybierany na prezydenta sześciokrotnie, był wzorem samorządowca, reprezentującego wszystkich obywateli, nikogo nie wykluczając. Był wierzącym praktykującym katolikiem i dlatego opowiadał się za miłością w każdej z jej odmian. Jako pierwszy prezydent w Polsce dał patronat marszowi równości. Odszedł przedwcześnie, zamordowany z nienawiści. 

- Słowa stają się ciałem - mówiła Monika Pacyfka Tichy. - Słowa rzucane z mównic, ambon, ekranów telewizyjnych, z komentarzy internetowych nie ulatują w powietrze, jeśli są to słowa pełne nienawiści, to spadają jak kamienie, dosięgający tych, przeciwko którym są skierowanie. Dlatego wielu z nas jest przekonanych, że to nie zamachowiec, nie jego choroba psychiczna czy więzienna przeszłość przebiły serce prezydenta nożem, ale nienawiść. W roku poprzedzającym jego śmierć media rządowe krytykowały go, szczuły przeciwko niemu 1800 razy, czyli średnio pięć razy dziennie. Te same media przedwczoraj próbowały po raz kolejny obarczyć odpowiedzialnością za tę śmierć Jurka Owsiaka. My, szczecinianie, stajemy dziś na placu im. Pawła Adamowicza, bo nie chcemy żyć w kraju, w którym można bezkarnie niszczyć najbardziej zasłużonych szlachetnych ludzi. Nie chcemy żyć w Polsce rozdartej i podzielonej. Nie zgadzamy się na świat, którym rządzą nienawiść i przemoc. Rana zadana prezydentowi, jego rodzinie i przyjaciołom, jego miastu i całej Polsce w ten dzień, nie zagoi się już nigdy. Ale możemy zmieniać kraj, w którym żyjemy. Aby Polska była krajem wzajemnego zrozumienia, szacunku, współpracy i akceptacji. Polską pełną miłości i solidarności. Ludzi dobrej woli jest więcej. I ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. 

Przemawiała też m.in. prof. Inga Iwasiów. 

- Musimy działać, domagać się zdelegalizowania kłamstwa jako metody walki politycznej - apelowała. - Musimy stawiać obywatelski opór w imię bezpieczeństwa każdej osoby, znanej nam i nieznanej, podobnej do nas i odmiennej. Uwierzmy, że to dużo. Nie dajmy sobie wmówić, że świat jest, jaki jest. Nic nie dzieje się samo. Śmierć prezydenta Pawła Adamowicza miała przyczyny, które nie ustały. Gra na podziałach, cynizm, wykorzystywanie narzędzi mowy nienawiści nie staną się normą, póki będziemy je rozpoznawać i nazywać. Przyszłam tu dzisiaj, żeby obecnością dać znak niezgody i połączyć się z tymi, którzy wysyłają podobne znaki.

Filip Malejewski z KOD przeczytał apel do osoby, która - jak to określił - może najwięcej w sprawie powstrzymania takich ataków kierowanych z nienawiści. To list otwarty do posła Jarosława Kaczyńskiego, pod którym można było się podpisać. 

Pod portretem P. Adamowicza utworzono serduszko ze zniczy. Zapalono światełko ze sztucznych ogni, a na koniec zabrzmiał utwór "The Sound". 

Organizatorami zgromadzenia byli Lambda Szczecin, Kolektyw Niezależne Centrum Obywatelskie, KOD Zachodniopomorskie oraz Razem Szczecin.

Tekst i film: Anna Gniazdowska

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ta walizka z pieniędzmi to rzecz jasna
2020-01-15 21:49:34
należała do bogatych wyznawców judaizmu... nawet nie chcę myśleć co zrobili członkowie rodziny Adamowicza by wejść w jej posiadanie... nie dziwota że potem noblistka każe nam wszystkim się wstydzić szmalcowników...
@Lehoo
2020-01-15 21:37:52
Stop nienawiści, hejterze!
@Zwykli mieszkańcy
2020-01-15 21:35:20
Bardzo trafny komentarz!
Zwykli mieszkańcy
2020-01-15 21:18:23
Nowy święty który wchodzi w przestrzeń nasZego miasta a jakoś ci z tęczowymi flagami nie pamiętają o ofiarach zastrzelonych w Szczecinie przez komunistyczny reżim.Wolą się modlić i palić świeczki do portretu gościa który nie był ze Szczecina i miał 36 kont oraz znalezioną przypadkowo walizkę pieniędzy.Powinni im z megafonów puszczać wypowiedzi z Tczewa: to jest gość który ma mega twarde zarzuty i będzie wyprowadzony w kajdankach. Kiedy uczczą ofiary lewicowych komunistycznych reżimów na świecie?
kasta nisprawiedliwych
2020-01-15 18:21:35
dobrze ze jest plac adamowicza .To samobój strzelony sobie przez krzystka i PO .Nazwa placu nie była ze szczecinianami konsultowana w władza miejska nawet sobie nie zdaje sprawy ili szczecinian jest przeciwko takiej nazwie.
POszust
2020-01-15 18:02:28
apelowali by nie szczuć a sami szczuli.Obwiniali zdaje się że tvp kaczora .adamowicz zarzuty miał za czasów PO w 2012 , został wyrzucony z PO co rzadko sie zdarza w tej partii , nojman mówił że powinien zostać wyprowadzony w kajdanach.GW i tvn 24 piali że adamowicz jest obciązeniem dla PO I raptem po morderstwie sdtał sie przyjacielem PO , wesoła wdówka zakończyła żałobe w 2 dni po zabójstwie objedzając cyrk medialny obwiniając pis .Ci co tam byli to pożytecznim idioci uwierzyli w brednie prowadzących
Lehoo
2020-01-15 17:58:14
Ależ tu pisiego trollstwa spod kamieni nawyłaziło ! Wolelibyście, minionki plac Stefka Wilmonta ?
endriu
2020-01-15 17:37:07
Teraz tylko uruchomić proces beatyfikacyjny i po raz pierwszy judasz będzie świętym.
beee
2020-01-15 16:36:00
Może Krzystek i jego przydusasy w końcu jasno powiedzą, dlaczego uraczyli nas placem upamiętniającym przestępcę Adamowicza? My w naszym mieście go nie chcemy. Więc?
ważny gość
2020-01-15 13:34:52
Sprzeciw wobec nienawiści? A co czyżby było szczane do zniczy jak kiedyś na Krakowskim Przedmieściu?
Olek
2020-01-15 12:53:40
Spotkali się na Placu Adamowicza-Grodzkiego.
entuzjasta
2020-01-15 11:56:45
Zupę powinni serwować albo chociaż prezerwatywy rozdawać, byłaby większa frekwencja.
roger
2020-01-15 11:38:26
już dawno tą tęczową komunistkę profesor niby powinni pogonic z uczelni!!! tylko niszczy sumienia
Iwasiów show i czakanie na nagrodę.
2020-01-15 11:23:29
Lewackie książki pani Iwasiów fatalnie się sprzedają . Nie kupują ich nawet swoi czyli lewactwo. Stąd to zaangażowanie polityczne tej pani. Ale coś się pomyliło Indze , bo cały czas mówiła o TVN24 i Gazecie Wyborczej czyli ich mowie nienawiści i kłamstwach. Wysyłam podobne znaki do pani Iwasiów. To teraz za to zaangażowanie polityczne , jakieś lewackie grono w Warszawie przyzna jakiejś książce pani Iwasiów nagrodę Książki Roku. Bo tak to właśnie działa.
moja opinia
2020-01-15 11:21:10
Ani jednej polskiej flagi, same tęczowe! To wszystko mówi o tym towarzystwie które robi z Adamowicza który nie był ani bohaterem ani człowiekiem godnym do naśladowania - świętego!
Jakie to wszystko zakłamane
2020-01-15 11:17:52
Ci ludzie najwyraźniej liczą na krótką pamięć innych. Akurat Adamowicza ścigała jego własna partia, a szczuły - jeśli już używać takiego hejterskiego określenia - media z nią związane, m.in. Newsweek, Wyborcza, TVN itd. Wszystko jest w sieci. Wystarczy sprawdzić.
obs
2020-01-15 10:20:18
Tyle mlodziezy (studenci) bo zaliczenia i egzaminy wkrotce - wazne zeby Pani Profesor Iwasiow zobaczyla ze jestesmy "za"...to bedzie latwiej zdac... No comments!
ŚMIECH ODBIŁ SIĘ ECHEM AŻ W GDAŃSKU :)
2020-01-15 10:12:28
Przemoc i nienawiść podgrzewają Ci którzy takie marsze i spotkania organizują. Gdańsk cofnął się jakieś pół wieku do tyłu. Cwana banda która dorwała się do władzy bałamuci pożytecznych idiotów i wciska im, że Adamowicz był kimś niezwykłym. Prawda jest inna : on był cwanych oszustem a jego rodzinka załatwiła sobie immunitety, żeby nie być pociągniętym do odpowiedzialności.
"Szczecinianki i szczecinianie"
2020-01-15 09:30:50
Ta feministyczna nowomowa przypomina czasy Gomułki. "Towarzyszki i towarzysze". Lewactwo zawsze na jedną nutę.
Marco
2020-01-15 08:50:33
Pani profesorka Iwasiów przybyła,aby w ten inteligentny sposób i ona , i miłujące Ją media przypomniały , iż wydała ostatnio ksiązkę -bardzo polityczną, zaangażowaną,prawie tak jak Ona na wszystkich wiecach, marszach i pochodach. Jest to bardzo inteligentna i darmowa reklama , i należy oczekiwać ,iż wielka i zasłużona Naukowczyni i Autorka zostanie obsypana nagrodami.
beee
2020-01-15 08:44:38
Jednym słowem pederaści i ich poplecznicy z KODu są za legalizacją kradzieży, oszustw i korupcji. W końcu to są jedyne osiągnięcia ich bohatera Abramowicza
Karina
2020-01-15 07:09:37
Brakuje mi tu walizki z kupą pieniędzy znalezionych na torach.Wiecie coś o tej walizce?
Trefniś
2020-01-15 06:57:06
No i wiadomo już czemu ten plac został nazwany tak, a nie inaczej. Żeby nas dzielić. Żeby garstka frustratów w asyście policji opłacanej za nasze pieniądze mogła wykrzykiwać prowokacyjne hasła i oskarżać nas wszystkich o nienawiść, mieszać nas z błotem. Przypominam, że to działa w dwie strony i na razie to oni są na minusie. Za ten "wiec" i za politykowanie na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Hańba. Ja przypominam, że to właśnie takie działania mają długofalowe skutki i nie pomoże ubieranie kamizelki, ani rozdawanie soczków przed kamerą na dwa tygodnie przed otwarciem urn.
Dno
2020-01-15 06:56:34
Co za skrajna bezczelność, samemu domagać się tolerancji swojej odmiennej orientacji seksualnej, a protestować przeciwko osobom, które cierpią na zaburzenia psychiczne - szczyt obłudy. Jak można sprzeciwiać się takim osobom, zamiast im pomagać w walce o lepszą codzienność.
sami sędziowaie ... jego mośc
2020-01-15 06:48:19
frustraci z małymi pisiorkami którzy nic w życiu nie osiągnęli, siedzą i obsmarowują innych w necie. Macie jakieś dowody? Tylko to co przeczytaliście na pasku
Dokuriera
2020-01-15 06:16:23
No i po co było wyburzać ten pomnik jak znowu Proletariusze się tam schodzą?! Teraz Proletariat Tęczowy, dzieci Wypasionych , którzy uważali w PRL , że pół plaży w Świnoujściu należy do nich. Hołota niech plażuje w leśnych jeziorkach. Chwała bohaterowi- ktoś napisał przez małe "b". Prawidłowo! Mega bohater -rok do roku w Totolotka wygrywał mieszkanie i bańkę PLN. Jasiu policz!
antek
2020-01-15 05:06:38
A nie lepiej byłoby ,gdyby niektórzy o swojej nienawiści opowiedzieli , i o tym , jak to "po trupach do celu"?
PiSs off
2020-01-15 01:31:05
Co ma afiszowanie się swoją odmiennością seksualną do upamiętnienia zabójstwa prezydenta Adamowicza? Nie dziwcie się, że kiedy robi się z tego mini paradę równości frekwencja jest taka a nie inna. Swoją nachalnością niszczycie każdą akcję opozycji odstraszając wiele osób. To, że ktoś jest przeciw PiS nie oznacza, że jest z wami a tak to wszystko zaczyna nabierać zbyt kolorowych barw. Pojedzcie z tymi flagami na Żoliborz i tam nimi machajcie bo to wasz ziomek rozkłada demokrację.
obywatel
2020-01-15 00:27:43
"Nie dajmy sobie wmówić, że świat jest, jaki jest." i że "białe jest białe a czarne jest czarne". Drodzy demonstranci, tak bardzo milujący miłość, wasi idole sa tacy, jak wasi najwięksi wrogowie.
kurde
2020-01-15 00:02:34
Kurde dowiedziałem się o tym fajnym spotkaniu dopiero teraz. Czy jest możliwość, że powtórzymy to pojutrze bo będę miał wtedy czas? Cieszy duża frekwencja. Widać siłę!!! Mam tylko jedno konto w banku ale pewnie też się przydam w walce o słuszną sprawę. Żona mówi że mamy jeszcze dwie świeczki, to wezmę ze sobą. Proszę by ktoś miał zapałki. Do zobaczenia na placu!
do @ Al Coholik
2020-01-14 23:28:59
"Było 37 osób- słuszną linię ma nasza gazeta". Nasza gazeta przesadza, było 36 kont w banku i walizka "grosików" od teścia, który pracował u Niemca.
Oho... a kiedy weźmiecie odpowiedzialność
2020-01-14 22:52:31
za mowę nienawiści która pchnęła Ryszarda Cybę do zamordowania Marka Rosiaka? Już zapomnieliście że nakręcaliście agresje aż do momentu gdy polała się krew...? A Adamowicz by żył gdyby Polska była państwem prawa bo siedziałby w wiezieniu za działanie na szkodę miasta (doprowadzenie do upadku i prywatyzacji Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) oraz szwindle z majątkiem którego źródeł nie potrafił wyjaśnić... Jesteście hipokrytami - nienawidzicie normalności, wszystkich którzy maja inne poglądy niż wy, z frazesami o tęczowej miłości mordujecie każdego kto ma odmienny pogląd...
D
2020-01-14 22:41:18
P. Adamowicz był katolikiem, więc zboki won.
krotko
2020-01-14 22:32:33
Trzeba mieć zryty beret ,żeby czcic złodziejaszka a jego zonke/ponoc brala czynny udział w przekrętach/wybrać w nagrodę do eurokolchozu.
krzychu
2020-01-14 22:27:24
Koniec z nienawiścią! A teraz podejdź do takiego, powiedz że jesteś wierzący, że sodomia to grzech, zaproś do kościoła - zobaczysz co się stanie :D
Basia
2020-01-14 22:04:32
Jako męska feministka wspieram KOD i Panią Kidawę na prezydentkę polski .Dośc tego co się tu dzieje jak tak dalej pójdzie to polska będzie krajem trzeciego świata .Dość tego !
Jak wam nie wstyd staruchy!?
2020-01-14 21:53:30
Młodzi wiadomo, zmądrzeją.
Ww
2020-01-14 21:28:29
Ale tłumy 😂😂😂😂
nie
2020-01-14 21:28:26
Garstka psychicznie PO-prawnych... Szczecin nie jest miastem Adamowicza - na razie, może zgłoszą zmianę nazwy miasta na Adamowiczowo, jak kiedyś Katowice były Stalinogrodem...
Tu jest Polska
2020-01-14 21:15:20
Ani jednej polskiej flagi tylko partyjne lewicowo-tęczowe.
Propaganda jak z PRL
2020-01-14 21:12:47
Propaganda jak z PRL,dobrze że tak niewielu nabrało się na lewicowe seanse indoktrynacji.Mówią że są przeciw nienawiści ale ich słowa tak ranią innych.Zawsze tak z nimi było odkąd przyszli jakobini i Lenin postanowił zrobić rewolucję.Rana nie zagoi się nigdy- co za pompatyczne słowa ludzi którzy codziennie tworzą nowe rany u innych.Gdzie oni byli gdy zabijano innych? Może dadzą odetchnąć umęczonemu nachalną agitacją społeczeństwu.
roger
2020-01-14 21:11:08
kilkanaście osób. same aborcjonistki i feministki
Al Coholik
2020-01-14 21:01:17
Było 37 osób- słuszną linię ma nasza gazeta
Wspaniała uroczystość
2020-01-14 20:57:15
Serce Polski biło dziś na Placu Adamowicza

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ