niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć o ofiarach tragedii

Pamięć o ofiarach tragedii

Pamięć o ofiarach tragedii
Data publikacji: 2016-01-14 11:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1545 98471

W czwartek, 14 stycznia, przypada 23. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. To największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej. Zginęło w niej 55 osób. Uroczystości upamiętniające ofiary tragedii odbędą się w Szczecinie i Świnoujściu.

Prom samochodowo-kolejowy „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 roku na Bałtyku, w czasie rejsu ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. Na morzu szalał sztorm, prędkość wiatru dochodziła do 160 km na godzinę. Po godzinie 4 nad ranem, ok. 15 mil od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i po kilku godzinach zatonął.

W czwartek przy pomniku poświęconym ofiarom promu „Jan Heweliusz” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie o godz. 15 odbędzie się Apel Pamięci zaginionych w tej katastrofie. W ceremonii weźmie udział Kompania Honorowa szczecińskiej Akademii Morskiej oraz poczty sztandarowe firm i stowarzyszeń morskich. O godz. 18 w kościele p.w. Bożego Ciała przy ul. Emilii Plater odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy.

W Świnoujściu uroczystości rozpoczną się już o godz. 12 na placu Rybaka. Pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz pod tablicą upamiętniającą tragedię „Jana Heweliusza” złożone zostaną kwiaty i wieńce. Zapowiadany jest udział przedstawicieli władz miasta z prezydentem Januszem Żmurkiewiczem, delegacji Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przedsiębiorstw gospodarki morskiej, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych oraz młodzieży ze świnoujskich szkół.

Zwyczajem lat ubiegłych, załogi promów pływających do Szwecji zrzucą w miejscu katastrofy okolicznościowe wieńce. ©℗

(ek, BaT)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie