wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć o ofiarach tragedii

Pamięć o ofiarach tragedii

Pamięć o ofiarach tragedii
Data publikacji: 2016-01-14 11:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-05 11:05
Wywietleń: 1003 98471

W czwartek, 14 stycznia, przypada 23. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. To największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej. Zginęło w niej 55 osób. Uroczystości upamiętniające ofiary tragedii odbędą się w Szczecinie i Świnoujściu.

Prom samochodowo-kolejowy „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 roku na Bałtyku, w czasie rejsu ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. Na morzu szalał sztorm, prędkość wiatru dochodziła do 160 km na godzinę. Po godzinie 4 nad ranem, ok. 15 mil od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i po kilku godzinach zatonął.

W czwartek przy pomniku poświęconym ofiarom promu „Jan Heweliusz” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie o godz. 15 odbędzie się Apel Pamięci zaginionych w tej katastrofie. W ceremonii weźmie udział Kompania Honorowa szczecińskiej Akademii Morskiej oraz poczty sztandarowe firm i stowarzyszeń morskich. O godz. 18 w kościele p.w. Bożego Ciała przy ul. Emilii Plater odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy.

W Świnoujściu uroczystości rozpoczną się już o godz. 12 na placu Rybaka. Pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz pod tablicą upamiętniającą tragedię „Jana Heweliusza” złożone zostaną kwiaty i wieńce. Zapowiadany jest udział przedstawicieli władz miasta z prezydentem Januszem Żmurkiewiczem, delegacji Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przedsiębiorstw gospodarki morskiej, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych oraz młodzieży ze świnoujskich szkół.

Zwyczajem lat ubiegłych, załogi promów pływających do Szwecji zrzucą w miejscu katastrofy okolicznościowe wieńce. ©℗

(ek, BaT)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”