Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Pamięć o ofiarach katastrofy morskiej [GALERIA]

Data publikacji: 2020-01-14 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-14 22:14
Pamięć o ofiarach katastrofy morskiej
 

We wtorek – 14 stycznia – przypada 27. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. To największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej. Zginęło w niej 55 osób. Rocznicowe uroczystości odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu.

Prom samochodowo-kolejowy „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 r. na Bałtyku w czasie rejsu ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. Na morzu szalał sztorm, prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h. Po godz. 4 nad ranem, ok. 15 mil od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i po kilku godzinach zatonął. Śmierć poniosło 55 osób – 35 pasażerów i 20 marynarzy, w tym kapitan statku Andrzej Ułasiewicz. Pochodzili z Polski, Szwecji, Węgier, Jugosławii, Austrii, Czech i Norwegii. Ocalało jedynie dziewięciu członków załogi.

Przy pomniku Pamięci Ofiar Promu „Jan Heweliusz” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie we wtorek odbył się uroczysty Apel Pamięci, organizowany przez firmę Euroafrica Shipping Lines i Fundację „Ludziom Morza”. Jak co roku, wyczytano nazwiska wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie.

Uroczystość rocznicowa odbyła się też w Świnoujściu, przy tablicy pamiątkowej m/f „Jan Heweliusz” na pl. Rybaka.

Zwyczajem lat ubiegłych, załogi promów pływających do Szwecji zrzuciły w miejscu katastrofy okolicznościowe wieńce.

(ek)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ