Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Upamiętnili ofiary katastrofy „Brdy” [GALERIA]

Data publikacji: 19 maja 2019 r. 17:45
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Upamiętnili ofiary katastrofy „Brdy”
 

W intencji 11 rybaków, którzy stracili życie w wyniku katastrofy trawlera „Brda”, modlono się podczas Mszy św. odprawionej w niedzielę (19 maja) w kościele morskim pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Na koniec w kaplicy morskiej odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą tę tragedię. Doszło do niej 10 stycznia 1975 r. w duńskim porcie Hanstholm.

Diecezjalny duszpasterz ludzi morza, ks. Stanisław Flis odprawił mszę św. i poświęcił tablicę. Odsłonił ją st. of. mech. okr. Wojciech Zawadzki, autor graficznego przedstawienia jednostek rybackich na tablicach w kaplicy morskiej.

- Podczas tej strasznej tragedii przebywałem na siostrzanym trawlerze „Karwia” w innym duńskim porcie - Hirtshals, w odległości ponad 100 km od Hanstholm - wspominał W. Zawadzki.

„Brda”, wchodząc do portu uderzyła o dno i utraciła sterowność. Rzucono dwie kotwice, ale silne sztormowe fale zerwały z nich statek, ustawiły bokiem do falochronu i położyły na burtę. Cała załoga (27 osób) wyszła na pokład. Część rybaków udało się uratować. Niestety, 10 porwała kolejna sztormowa fala. Jedenasta ofiara zmarła później w szpitalu.

(ek)

Fot. Grzegorz Siwa

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA